خانه / پوست و مو و زیبایی / آیا داروی محرک رشد مژه بر موی سر هم موثر است؟

آیا داروی محرک رشد مژه بر موی سر هم موثر است؟

وقتی افراد به دنبال موهای از دست رفته خود هستند. در واقع در جستجوی راهی برای برگرداندن ظاهر جوان و شاداب خود هستند. تعداد محدودی از مردان مشکل طاسی خود را به خوبی پذیرفته اند و با آن زندگی می کنند ولی اکثریت آنها فعال تر برخورد کرده و برای بازگرداندن موی از دست رفته خود به دنبال هر درمانی می روند از درمانهای سنتی گرفته تا دارویی و جراحی.

لاتانوپرست (Latanoprost) نوعی آنالوگ پروستاگلندین است که در درمان آب سیاه (گلوکوم) و افزایش فشار چشمی به کار می رفت.
لاتانوپرست تعدادی عوارض جانبی موضعی دارد از جمله تغییرات رنگ دور چشم و عنبیه التهاب و برجستگی عروق و جالب است بدانید از عوارض آن، افزایش ضخامت و طول مژه ها، تبدیل موهای کرکی به موهای کلفت و پر رنگ شدن موها پر مشاهده می شد.

لاتانوپرست سپس به صورت قطره چشمی در تحریک رویش مژه در بیمارانیکه دچار ریزش منطقه ای مژه شده بودند، بکار رفت و بر اساس مطالعات رشد جزئی مژه ها طی ۳-۴ هفته رخ داد و پس از ۸ هفته از شروع درمان شدت گرفت و در ۵/۱۷% افراد تحت مطالعه رویش کامل و در ۵/۲۷% بیماران رویش متوسط مژه رخ داد.
با توجه به عوارض جانبی که از این دارو مشاهده شده بود لاتانوپرست در مطالعات حیوانی بر روی موش و میمون جهت بررسی رویش موی سر آزمایش شد و نتایج حاکی از آن بود که لاتانوپرست می تواند به عنوان درمان ریزش مو استفاده شود.

در مطالعه Peytavi و همکاران در آلمان در سال ۲۰۱۱، اثر بخشی این دارو بر رویش و رنگ مو در انسان مورد بررسی قرار گرفت و از آنجاییکه لاتانوپرست یک مشتق پروستاگلندین است، این فرضیه مطرح می شود که پروستاگلندین به عنوان یک عامل موثر بر رویش مو باید مورد توجه قرار بگیرد.
در این مطالعه بالینی اثر بخشی مصرف محلول موضعی لاتانوپرست ۱/۰% به مدت ۲۴ هفته بر رویش و رنگ مو در ۱۶ بیمار سالم مورد بررسی قرار گرفت. این بیماران دارای ریزش موی متوسطی در ناحیه پیشانی و گیجگاهی بودند و سن آنها بین ۳۵-۲۳ سال بود.

در این مطالعه برای مقایسه میزان اثربخشی این دارو ۲ مربع کوچک قرینه به مساحت cm23 که تراکم و رنگ موی مشابهی داشتند بر روی سر هر بیمار در نظر گرفته شد. به صورت تصادفی یک طرف تحت درمان یک قطره روزانه لاتانوپرست و طرف دیگر تحت درمان دارونما قرار گرفت. و سپس پیگیری شد و تحت آنالیز دستگاه مخصوصی به نام تریکواسکن که تعداد موها را بطور دقیق شمارش می کند قرار گرفت.

بر اساس ارزیابی کلینیکی،۵۰% بیماران پاسخ بالینی خوبی داشتند، ۴۴% هیچ پاسخ بالینی نداشتند، ۶% پاسخ بالینی بدی داشتند. در گروهی که پاسخ بالینی خوبی داشتند ضخامت، طول و رنگ موها افزایش پیدا کرده بود و در بررسی توسط دستگاه تریکواسکن مشاهده شد که لاتانوپرست موهای جدید را به سمت فاز رشد می برد.

با توجه به نتایج این مطالعه جدید می توان امیدوار بود که استفاده از فرآورده های حاوی پروستاگلندین می تواند به عنوان یک درمان جدید در بهبود وضعیت موهای کرکی و در نتیجه بهبود ریزش مو به حساب آید.
اگر چه مطالعات وسیعتری در مورد مقدار داروی مورد استفاده و دوره درمان در مورد سایر داروهای آنالوگ پروستاگلندین لازم است.

مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

تعرفه خدمات زیبایی

تعرفه خدمات زیبایی را طبق تعرفه های معمول در ادامه می بینید، گستره خدمات زیبایی …