خانه / تغذیه / ارزیابی ترکیب بدن در ورزشکاران

ارزیابی ترکیب بدن در ورزشکاران

ارزیابی ترکیب بدن در ورزشکاران
برای اجرای یک برنامه ورزشی موفق، ترکیب بدنی مناسب شرط اساسی است. همچنین ترکیب بدنی شامل توده بدون چربی یا توده عضلانی بدن برای تعیین کردن انرژی مصرفی عامل مهمی است. توده بدون چربی بافت فعال متابولیکی بدن است، که بیشترین تفاوت در انرژی مصرفی در حال استراحت در بین افراد به دلیل تفاوت در این بافت است. در ورزشکاران با عضلات بزرگتر به خاطر توده بدون چربی بیشتر بدنی، متابولیسم پایه تقریبا” ۵/۰ بیشتر از افراد غیر ورزشکار است.

            با داشتن ترکیب بدنی ورزشکاران می توان مشخص کرد آیا ورزشکار چربی اضافی دارد یا این که باید برای اجرای ورزشی بهتر به توده بدون چربی خود بیافزاید.

            توده بدون چربی را می توان با استفاده از روش های مرجع تعیین ترکیب بدن اندازه گیری کرد. این روش ها شامل وزن کردن در زیر آب، یا اسکن به وسیله اشعه Xو پلیتیموگرمی یا جا به جا شدن هوا است. به دلیل گرانی و غیر عملی بودن این روش های مرجع، برای برآورد ترکیب بدن از روش های با دقت کمتر اما عملی تر مثل تن سنجی چین پوستی و مقاومت بیوالکتریکی برای تعیین درصد چربی بدن استفاده می شود. بدین منظور یک فرد تعلیم دیده به وسیله کالیپر مقدار بافت چربی زیر پوست را با دقت اندازه گیری می کند.

روش مقاومت بیوالکتریکی برای تعیین توده بدون چربی انتهاها قابل استفاده است و مستلزم قراردادن الکترود در مچ و قوزک پا است. روش مقاومت بیو الکتریکی برای برآورد مقدار کل آب بدن است. توده بدون چربی بدن با استفاده از از مقدار کل آب بدن قابل محاسبه است. زیرا توده بدون چربی بدن اساسا” از آب تشکیل شده است در نتیجه با تعیین تفاوت بین وزن بدن و توده بدون چربی می توان توده چربی را تخمین زد.

            علاوه بر روش های اندازه گیری چربی زیر پوستی، از اندازه گیری ابعاد بدن (آنتروپومتری) نیز برای پیش بینی ترکیب بدن استفاده شده است.

مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

رژیم مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای

استفاده از میوها و سبزی‌ها ، غذاهای دریایی و گوشت سفید قانون طلایی رژیم غذایی …