خانه / آزمایش ها / ازمایش جک۲

ازمایش جک۲

اگر پزشک شما ازمایش جک۲ را برای شما توصیه کرده و درباره علت آن سوال دارید برای یافتن علت آزمایش جک۲ با ما همراه شوید

تست یا ازمایش جک۲ یا نام صحیح آن آزمایش JAK2 برای تشخیص و بررسی بیماریهای خونی مانند پلی‌سیتمی‌ورا یا اریتمیا (PV) ، ترومبوسیتوز ادیوپاتیک (ET) ، میلوفیبروزیس ادیوپاتیک (IMF) و لوسمی میلوئیدی مزمن (CML) و… (انواع میلوپرولیفراتیو) بکار می رود.

JAK2  ( جک۲ ) مخفف Janus Kinase 2 (جانوس کیناز ۲) است.

 

برای ازمایش جک۲ نیازی به ناشتایی نیست.

نمونه گیری باید در شرایط استریل و از طریق ظرف ها و وسایل مخصوص گرفته و نگهداری شود

نمونه ای مناسب است که یک تا ۱۰ میلیون گلبول سفید در هر ۲۰۰ میکرولیتر خون باشد

 

اولین نشانه های پلی سیتمی ورا  و ترومبوسیتوز ادیوپاتیک افزایش تولید گلبول های قرمز خون است که ممکن است به صورت ترومبوز یا خونریزی تظاهر کند و با پیشرفت بیماری به میلوفیبروزیس ادیوپاتیک منجر شود که با فیبروز مغز استخوان، سیتوپنی و بزرگ شدن طحال) همراه است و معمولاً بیمار کمتر از پنج سال زنده خواهد ماند.

 

اسم های دیگر ازمایش جک۲

JAK2 V617F Mutation Detection

Tyrosine kinase mutationmutation

JAK2 PCR

Janus kinase 2 gene

 

تفسیر ازمایش جک۲ ( تست JAK2  )

Undetected در نتیجه آزمایش به این معنی است که نوع جهش یافته DNA در نمونه آزمایش شده یافت نشده است.

نتیجه مثبت آزمایش تشخیص بیماری میلوپرولیفراتیو را تائید می کند.

توجه داشته باشید که نتیجه منفی آزمایش امکان وجود جهش در ژن جک۲ و احتمال وجود رومبوسیتوز ادیوپاتیک ، پلی سیتمی ورا  و میلوفیبروزیس ادیوپاتیک را رد نمی کند

 

بیماری های میلوپرولیفراتیو (MPDs)

میلوپرولیفراتیو یا نئوپلاسم بیش‌تکثیری مغز استخوان (  Myeloproliferative neoplasm یا MPNs ) یک بیماری خونی است و به دسته ای از بیماری‌های مربوط به اختلال در تکثیر مغز استخوان گفته می شود که در آنها بطور غیر معمول و بیش از حد سلول ها در مغز استخوان تکثیر می شوند. این اختلالات بوسیله تکثیر کلونال (احتمالا به معنی واحد سلولی) یک یا تعدادی از ترکیبات خون ساز موجود در مغز استخوان و اکثرا در کبد و طحال مشخص می شود.

بیماری های میلوپرولیفراتیو با بیماری میلودیسپلاستیک و انواعی از سرطان های خون هم ارتباط دارد و ممکن است شرایطی در روند میلوپرولیفراتیو پیش آید که این بیماری‌ها نیز ایجاد شوند.

 

پر خونی یا پلی سیتمی ورا یا PV:

در پلی سیتمی ورا گلبول قرمز بیشتر از اندازه معمول تولید می شوند و علاوه بر این در بعضی از مبتلایان تعداد سلولهای سفید خون یعنی WBC و پلاکت یا Platlet نیز افزایش پیدا می کند.

شیوع این بیماری تقریبا بیست و دو مورد از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است

 گفته می شود که در ده درصد موارد مبتلایان به پلی سیتمی ورا ، ازمایش جک۲ منفی است

علائم آن می تواند شامل خارش ، سرگیجه ، تنگی نفس ، تاری دید و… باشد

ترومبوسیتوز ادیوپاتیک:

در ترومبوسیتوز (Thrombocytosis) سلول ها بیش از حد معمول پلاکتهای خون را تولید می کنند. از آن جایی که پلاکتها در انعقاد خون نقش دارند و ایجاد لخته می کنند ، خطراتی مانند ترومبوز یا انعقاد خون داخل عروق و سکته مغزی را در پیش خواهد داشت.

میلوفیبروزیس ادیوپاتیک (MF):

در بیماری میلوفیبروزیس تعداد گلبول های سفید خون کاهش پیدا می کند و این به دلیل تولید بیش از حد بافت های فیبروز در مغز استخوان تولید می شود.

لوسمی میلوئیدی مزمن (CML):

لوسمی میلوئیدی مزمن نام دیگر سرطان مغز استخوان است. و بخاطر تکثیر و تکامل ناقص گلبول های سفید خون در خون و مغز استخوان ایجاد میگردد.

 

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

آزمایش خون

تفسیر جواب آزمایش خون CBC

یکی از انواع رایج آزمایش خون تست CBC یا Complete Blood Count یا شمارش کامل …