خانه / داروها / استراموکس

استراموکس

آتوموکستین (Atomoxetine) با نام تجاری استراترا (Strattera) یک داروی مهار کننده بازجذب نوراپی نفرین است که برای درمان بیش فعالی و نقص توجه (ADHD) تجویز می شود. نوع ایرانی این دارو با نام تجاری استراموکس در بازار دارویی ایران یافت می‌شود. یک نام تجاری دیگر آن نیز آتوبایوکس می باشد.

کپسول استراموکس با نام علمی 

تفاوت استراموکس با ریتالین

ممکن است برای افرادی که به داروهای محرک مانند ریتالین پاسخ ندهند داروی غیر محرک استراموکس یا اتوموکستین توسط پزشک تجویز شود.

 

عوارض استراموکس

بی اشتهایی، کاهش وزن، اختلالات جنسی، راش، افزایش تعریق، بر افروختگی، تشنج، پرخاشگری، بی خوابی، سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد، تحریک پذیری، گریه، نوسانات خلقی، خستگی، لرز

 

تداخل دارویی استراموکس
– آتوموکستین نباید با مهارکننده های مونوآمینواکسیداز ( MAOIs) همزمان مصرف شود و همچنین باید فاصله زمانی حداقل ۱۴ روز بین شروع تجویز این دارو باMAOIs رعایت شود.
– در صورت مصرف همزمان این دارو با پاروکستین و یا فلوکستین، به علت افزایش غلظت پلاسمایی آتوموکستین باید دوز دارو را کاهش داد.

 

توصیه های مهم دارویی استراموکس
در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق به پزشکتان مراجعه کنید: بیقراری ،عصبانیت، افسردگی، افکار خودکشی،حمله های درد آور ،از دست دادن کنترل.
مصرف این دارو باعث گیجی می شود ،لذا پس از مصرف دارو از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز دارند اجتناب نمائید.
اگر کپسول باز شود ، محتوای داخل کپسول ممکن است باعث قرمزی و التهاب چشم شود . در صورت بروز این عارضه چشمها باید به سرعت با آب شسته شود.
مصرف این دارو در کودکان زیر ۶ سال و زنان باردار توصیه نمی شود.

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

ایزوترت

ایزوترت

ایزوترت یا  Isotret همان راکوتان است و قبل از هر چیز لازم است عوارض آن …