خانه / بهداشت عمومی / استفاده از الگوهای درمانی سرطان به میزان انتشار و زمان شناسایی بیماری بستگی دارد

استفاده از الگوهای درمانی سرطان به میزان انتشار و زمان شناسایی بیماری بستگی دارد

الگوهای درمانی این بیماری به نوع سرطان، وضعیت بیماری در شروع درمان، سن، وضعیت سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به نوع درمان بستگی دارد.

عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد درباره الگوهای درمانی سرطان دهانه رحم با بیان این که با توجه به سن و وضعیت سلامت بیمار مبتلا به سرطان سرویکس(دهانه رحم)، ممکن است یک یا ترکیبی از الگوهای درمانی به کار گرفته شود، اظهار کرد: جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی مهمترین الگوهای درمانی این بیماری هستند که گاه بطور ترکیبی در درمان این نوع سرطان استفاده می‌شود.

دکتر سودابه شهیدثالث با اشاره به انجام مرحله‌بندی سرطان سرویکس در درمان این بیماری، خاطر نشان کرد: مرحله‌بندی عمل دقیقی است برای یافتن این که آیا سرطان منتشر شده یا خیر و اگر منتشر شده، چه قسمت‌هایی از بدن را تحت تأثیر قرار داده و این درحالیست که تست‌های خون و ادرار اغلب انجام می‌شوند.

وی افزود: پزشک معالج بیمار مبتلا به سرطان دهانه رحم ممکن است معاینه کامل لگن را در حالی که به بیمار بیهوشی داده‌اند در اتاق عمل انجام دهد و در خلال این معاینه ممکن است سیستوسکوپی (برای دیدن داخل مثانه) و پروکتو سیگموئیدسکوپی (برای دیدن رکتوم و قسمت‌های پایین روده بزرگ) را هم انجام دهد، زیرا سرطان سرویکس ممکن است به مثانه، رکتوم یا غدد لنفاوی یا ریه‌ها انتشار یابد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد گفت: پزشک همچنین ممکن است دستور انجام رادیوگرافی‌های مختلف و تست‌هایی را برای بررسی این نواحی بدهد. غدد لنفاوی هم ممکن است بزرگ شده و  با سلول‌های سرطانی درگیر شده باشند که برای بررسی آنها پزشک ممکن است دستور انجام سی‌تی‌اسکن را بدهد. روش‌های دیگر که برای بررسی اعضای داخل بدن مورد استفاده قرار گیرند نیز اولتراسونوگرافی و MRI هستند.

?وی درباره مراحل درمانی سرطان سرویکس گفت: در شرایطی که سرطان هنوز محدود به ناحیه گردن رحم باشد و بیمار تمایل به تشکیل خانواده داشته باشد، تنها ناحیه سلول‌های درگیر گردن رحم با عمل جراحی برداشته می‌شود

دکتر شهیدثالث ادامه داد: در جراحی “هیسترکتومی ساده” (خارج کردن رحم)، محل ضایعه مورد درمان قرار می‌گیرد و طی آن تمامی رحم برداشته می‌شود و یا با توجه به دامنه گسترش یاخته‌های سرطانی مهاجم، شیپور و تخمدان‌ها نیز برداشته می‌شود.در برخی موارد، رحم، شیپور و تخمدان و غدد لنفاوی اطراف رحم نیز برداشته می‌شود که به آن هیسترکتومی  ورتهایم ( Wertheim ) گفته می‌شود.

عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با بیان این که در سرطان سرویکس، اگر تومور بافت‌های مجاور را در بر گرفته باشد و یا انجام جراحی برای بیمار مناسب نباشد، الگوهای درمانی وسیعتری مانند رادیوتراپی پیگیری می‌شود، اظهار کرد: هدف از رادیوتراپی، کنترل رشد سلول‌های سرطانی است و به این ترتیب تابش اشعه به محل تومور ممکن است بصورت خارجی یا داخلی باشد.

وی همچنین شیمی درمانی را یک درمان عمومی برای سرطان سرویکس دانست و با بیان این که استفاده از داروهای شیمیایی منجر به انهدام سلول‌های سرطانی می‌شود، گفت: شیمی درمانی برای از بین بردن یاخته‌های سرطانی پراکنده مورد استفاده قرار می‌گیرد و بطور معمول برای پیشگیری از بروز مجدد بیماری و مواردی که سرطان در بدن پخش شده، تجویز می‌شود./۱۴۰/۲۰۵/۲۰۱

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

افزایش روند آلودگی به شپش در کشور

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت گفت: روند آلودگی به شپش در کشور رو به افزایش است و تقویت آگاهی عمومی برای توقف این روند ضرورت دارد.