خانه / طب فیزیکی / اسکولیوز

اسکولیوز

 اسکولیوزبه انحراف جانبی ستون فقرات اسکولیوز میگویند. در فرد مبتلا به اسکولیوز به دلیل تغیراتی که در ستون فقرات ایجاد می شود، دنده ها نیز تحت تاثیر قرارگرفته و برجستگی در پشت ایجاد می کند.

در صورتی که اسکولیوز طی سالهای رشد درمان نشود میتواند به دفورمیتی شدیدی تبدیل شده و ظاهر فرد را نیز  تحت تاثیر قرار دهد. یکی از راههای درمان اسکولیوز استفاده از بریس می باشد .  بهترین زمان جهت درمان اسکولیوز با بریس، زمانی است که هنوز بدن در حال رشد است.

علت استفاده از بریس در اسکولیوز:
هدف استفاد ه از بریس، ممانعت از پیشرفت اسکولیوز تا زمانی است که رشد فرد به اتمام برسد. بریس به صورت دائمی اسکولیوز را بهبود نمی بخشد اما از بدتر شدن و پیشرفت بیماری، ممانعت می نماید.کسانی که از بریس استفاده می کنند، زندگی کاملآ عادی دارند و می توانند در فعالیت های متفاوت ورزشی، تفریحی و آموزشی، شرکت کنند.

انواع بریس مورد استفاده در اسکولیوز:
بریس با اعمال فشار بر پشت و دنده ها، ستون فقرات را در وضعیت صاف و مستقیم  قرار می دهد.  انواع مختلفی از بریسها برای این منظور ساخته می شوند ، شایع ترین بریسها بریس میلواکی و بریس بوستون است.

بریس میلواکی:شامل میله های فلزی ، قطعه گردنی و بخش لگنی و تعدادی بالشتک نرم است کهبه ستون فقرات فشار اعمال می کنند.
بریس بوستون:این بریس  از جنس پلاستیک بوده  و بر اساس شکل بدن هر بیمار ساخته میشود و از پهلو  تا زیر بغل  قرار میگیرد. پدها جهت اعمال فشار داخل بریس قرار میگیرند.
بریس بوستونمدت

زمان پوشیدن بریس:
اسکولیوزبریس در هر روز باید ۲۳ ساعت پوشیده شود تا زمانی که تیم درمان تعیین کند که فرد به بلوغ رسیده، در این موقع، پوشیدن بریس فقط به صورت شبانه صورت می گیرد و کم کم کنار گذاشتن بریس شروع خواهد شد.   اکثر کسانی که از بریس استفاده کرده اند، نتایج موفقیت آمیزی در بر داشته یعنی انحراف ستون فقرات آنها بعد از پوشیدن بریس، پیشرفت چشمگیری نکرده است.

روش پوشیدن بریس:
نحوه قرار گرفتن صحیح بریس بروی بدن آموزشداده میشود. ساده ترین روش به شرح زیر است:

با باز کردن بریس و نگه داشتن هر گوشه آن  می توان بدن را داخل آن فرو برد در حالی که همه بندهای بریس بیرون باشد.فضای باز بریس باید در وسط پشت بدن  باشد طوری که ستون فقرات و خط باسن  دقیقآ در مرکز فضای بازقرار گیرد.با قرار دادن دستها بر روی لگن، بریس را به پائین کشیده به نحوی که، برجستگی داخل بریس باید درست بالای لگن و پایئن دنده ها باشد.
برای بستن بندهای بریس از ناحیه لگن به جلو خم شده، و بندها  یکی یکی به سمت خارج، پائین و دور از سگک کشیده شوند. اول بند پائین، سپس بالا و بعد بند وسطی  در سگک محکم شود. محکم کردن بندها  ادامه یافته تا بریس سفت و محکم روی بدن  قرار بگیرد. انجام این کار نیاز به تمرین دارد و در اوایل برای بستن بریس ممکن است نیاز به کمک باشد.
بریس باید تا حد ممکن سفت و محکم باشد . فشار بریس بر بدن بتدریج در عرض یک ماه به حداکثر می رسد. باید در محل های فشار بریس، قرمزی بوجود آید. قرمزی باید بیشتر از پانزده دقیقه باقی بماند اما در زمان کمتر از از نیم ساعت برطرف شود.  بدن نباید در بریس حرکت داشته باشد. در غیر این صورت بریس پوست را تحریک می کند. حتما ستون فقرات  در وسط بریس باشد.
محل قرار گرفتن  پدهای کمری درست بالای لگن و زیر پائین ترین دنده است.هنگام استفاده از بریس به نقاط قرمز رنگ پوست توجه زیادی شود. اگر مناطق قرمز رنگ با برداشتن بریس پس از ۳۰ دقیقه از بین نرفت، ارتز  نیاز به تنظیماتی دارد و به ارتزیست مراجعه گردد.محافظت از پوست:
حمام برای محافظت از پوست ضروری است.  در دو یا سه هفته اول پوشیدن بریس، بروی مناطق حساس مثل برجستگی بالای لگن، الکل مالیده شود.همیشه یک زیر پوش نازک، بدون درز جانبی زیر بریس پوشیده شود، بهتر است این زیر پوش فقط یک درز عمودی در وسط پشت جائی که فضای بریس باز است داشته باشد.از مالیدن کرم، یا پودر روی پوست زیر بریس خودداری شود چون سبب نرم شدن پوست و آسیب آن می گردد.

برنامه درمانی پوشیدن بریس:
حدود ۲ یا ۳ هفته طول می کشد تا پوشیدن بریس  به صورت ۲۳ ساعته انجام شود. عمل بر طبق برنامه زیر سبب می شود که پوست و عضلات برای پذیرش بریس، آماده گردد.

 در هفته اول بریس  ۶  ساعت در روز پوشیده شود. در این ساعات هر ۲ ساعت یکبار بریس را در آورده، پوست  چک شود و دوباره بریس  پوشیده شود.در هفته دوم، ساعات پوشیدن بریس  در هر روز به ۱۰ ساعت برسد. اول ۴ ساعت پوشیده شود. سپس بریس در آورده و پوست  چک شود و ۶ ساعت دیگر به دو دوره زمانی ۳ ساعته مثل قبل تقسیم گردد.در این مرحله که در هفته سوم است باید ساعت پوشیدن بریس  به ۱۸ ساعت برسد. در صورت بیدار شدن از خواب با بریس در شب اول می توان آن را در آورد و بدون بریس  خوابید ، در صورت بیدار شدن در شب دوم ، چرخیده و سعی کنید با بریس بخوابید.

پس از ۳-۲ هفته به این مرحله رسیده و بریس را به صورت ۲۳ ساعت در روز پوشیده و فقط برای لباس پوشیدن، حمام کردن می توان بریس را ۱ ساعت در آورد.

مراقبت از بریس:
اسکولیوز هر روز بریس با دستمال خیس تمیز شود و جهت جلوگیری از تغییر شکل میله های بریس ، نباید بریس با اجسام سخت برخورد کند. در آغاز پوشیدن بریس هر ۲تا۳ هفته یکبار و پس از آن   هر دو ماه یکبار برای چک بریس به ارتزیست مراجعه شود.

تمرین درمانی اسکولیوز:
بخش تکمیل کننده برنامه درمانی ، انجام تمرینات ورزشی به صورت صحیح و مداوم است که این تمرینات باعث تقویت عضلات ، افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات و کاهش خستگی میشود با بریس همه فعالیتها به جز ورزشهای تماسی مثل فوتبال و همچنین ژیمناستیک قابل انجام است. شنا و بارفیکس بهترین ورزشی است که می توان بدون بریس انجام داد. تمرینها به دو صورت با بریس و بدون بریس انجام می گیرند.

  تمرینات  بدون بریس:
۱)در حالی که بروی شکم دراز می کشید ، گردن خود را به یک سمت چرخانده، از یک نفر بخواهید که دو طرف ناحیه باسن و کمر شما را محکم نگه دارد، سپس سمتی را که در سمت برجستگی پشت شما قرار دارد، تا حد ممکن به زانوی همان طرف نزدیک کنید و دست دیگر را از بالای سر خود دور کنید و مدتی در این وضعیت نگه دارید.

۲)روی شکم دراز بکشید، از یک نفر بخواهید دو طرف ناحیه باسن و کمر شما را محکم نگه دارد، دستها یتان را پشت سر حلقه کنید، تنه خود را به طرف سمت برجسته پشت، نزدیک کنید..Anchor

فایل ورزشهای اسکولیوز را می توانید از ورزشهای اسکولیوزدانلود کنید.
سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی

عنوان مطالب

مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

آخرین روش درمان کمردرد مزمن

درمان کمردرد مزمن در مواردی دشوار است. تحقیقاتی در دهه گذشته بر روی نوعی از …