خانه / بهداشت عمومی / افزایش روند آلودگی به شپش در کشور

افزایش روند آلودگی به شپش در کشور

بابک عشرتی در کارگاه آموزشی بیماری‌های واگیر در شیراز گفت: موضوع آلودگی یک جامعه به شپش می‌تواند موجب نگرانی عمومی ‌شود و حتی یک وزیر را جابه‌جا کند و این درحالی است که بیماری‌های غیرواگیر این قدرت را ندارد.
وی اظهار کرد: البته آلودگی به شپش شاخص فراگیری یا عدم فراگیری بهداشتی در جامعه نیست، اما جامعه به این نوع آلودگی حساس است. این مقام وزارت بهداشت افزود: هر چند عوامل مرگ و میر و ناتوانی در بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، سرطان، بیماری‌های قلبی و تصادفات بسیار بیشتر است، اما شاخص‌هایی مانند آلودگی جامعه به شپش می‌تواند برای جامعه درگیری فکری ایجاد کند .
رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت بر ضرورت آگاه‌سازی جامعه از وجود عوامل انتقال آلودگی به شپش تاکید کرد و گفت: برخی موارد تشخیص‌های درستی از تعداد افراد مبتلا به شپش ارائه نمی‌شود و ابعاد موضوع بسیار گسترده بیان می‌شود. وی ادامه داد: درحالی که گفته می‌شود در یک مدرسه ۱۰۰نفر درگیر با آلودگی به شپش هستند، اما بعد از انجام بررسی‌ها تعداد به زیر ۱۰نفر برآورد می‌شود، اما آنچه مهم‌تر از اعداد ۱۰۰ و ۱۰ است معانی این ارقام است، برای جامعه ما زیبنده نیست که همین تعداد هم درگیر با آلودگی به شپش باشد .
جواد رفیع‌نژاد استاد حشره شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در حاشیه این همایش گفت: متاسفانه آلودگی به شپش سر در جامعه رو به افزایش است و یک مورد از مرگ و میر به علت استفاده نادرست از سم برای از بین بردن شپش در استان مازنداران نیز در هفته‌های گذشته شاهد بودیم. رفیع‌نژاد افزود: شپش در جامعه ما نوعی ننگ تلقی می‌شود شاید به همین خاطر خانواده‌هایی که فرد آلوده‌ای به شپش دارند می‌خواهند هر چه زودتر از این وضعیت رهایی یابند و آلودگی به شپش بار روانی برای آنها ایجاد می‌کند.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: آلودگی به شپش بالا و پایین شهر و فقیر و غنی ندارد و رعایت نشدن بهداشت می‌تواند در هر شرایطی افراد را مبتلا کند. رفیع‌نژاد بیان کرد: شپش سر هیچ نوع بیماری را منتقل نمی‌کند بلکه خودش نوعی آلودگی تلقی می‌شود، این نوع آلودگی وابسته به دما است و در استان‌های سردسیر به خاطر نوع پوشش امکان شیوع بیشتر دارد .
شیوع شپش سر به‌ویژه در فصول سرد سال در اماکن عمومی مثل باشگاه ورزشی، مدارس و آسایشگاه سالمندان و معلولین، زندان‌ها و اماکن عمومی بیشتر می‌شود، هر چند این مشکل تازه‌ای نیست. شاید در گذشته اگر فردی مبتلا به این انگل بود، اقداماتی برای دور نگهداشتن فرد از دیگران انجام می‌دادند، اما الان وضعیت فرق کرده است.
منبع: ایرنا

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

شپش سر و درمان آن

شپش سر چیست؟ شپش ( رشک سر ) از خون انسان تغذیه می­ کند و …