خانه / اخبار پزشکان / افزایش ۱۰درصد تعرفه پزشکان خانواده

افزایش ۱۰درصد تعرفه پزشکان خانواده

احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه، جزئیات شصت‌وپنجمین جلسه شورای‌عالی بیمه خدمات‌درمانی کشور را تشریح کرد و گفت: در این جلسه که با حضور وزیر رفاه، وزیر بهداشت، معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه کشور، رئیس بیمه مرکزی ایران، روسای سازمان‌های بیمه‌گر پایه و رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی، در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد تعرفه پزشکان خانواده و مراقبان سلامت تعیین شد.
بر این اساس در این نشست پس از بحث و تبادل نظر، درخصوص موضوعاتی، سرانه پزشک خانواده و مراقب سلامت (ماما/ پرستار) در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ جهت پزشکان دو نوبت کاری(دوشیفت) با ۱۰ درصد افزایش معادل ۴۶۲۰۰ ریال و جهت پزشکان تک نوبت کاری (تک شیفت) با ۵ درصد افزایش معادل ۳۹۴۰۰ ریال، به ازای هر نفر در‌ماه در مناطق شهری تعیین شد. همچنین مقرر شد میزان افزایش سرانه سال ۹۵ برای پزشکان تک‌شیفت که در یک مکان، همپوشانی در شیفت مخالف خود را دارند برابر افزایش سرانه پزشکان دو شیفت باشد و مابه‌التفاوت سرانه سال ۹۵ این گروه از پزشکان تک‌شیفت توسط سازمان بیمه‌گر پرداخت شود.
کرم توانی، رئیس پزشک خانواده استان فارس نیز درمورد افزایش تعرفه‌ها گفت: قرار بود که تعرفه پزشکان خانواده ۱۵درصد افزایش داشته باشد ولی شورای‌عالی بیمه آن را کاهش داده است. در این ۱۲‌ماه سال‌جاری به پزشکان با تعرفه‌های سال گذشته حقوق پرداخت شده است، بعید می‌دانم تا برج دو یا سه سال آینده این مابه‌التفاوت پرداخت شود. ستاد کشوری طرح پزشک خانواده نیز اعلام کرده بود که قرار است به تعرفه‌های پزشکان خانواده استان فارس، به اندازه تعرفه پزشکان عمومی در سایر استان‌ها افزایش ۱۵درصدی را داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه مصوبه اخیر شورای‌عالی بیمه نارضایتی در پزشکان و مراقبان سلامت ایجاد خواهد کرد، گفت: پرداخت مطالبات و تعیین تعرفه سال آینده، پیش از شروع سال جدید از درخواست‌های پزشکان خانواده در استان فارس است. به هر حال مشکلات بودجه‌ای از ابتدا همراه این برنامه‌ بوده است. اگر می‌خواهند که پزشک خانواده به خوبی اجرا شود باید در صندوقی مجزا هزینه‌های این طرح از سوی بیمه‌ها و وزارتخانه‌های سلامت و رفاه تامین شود. پزشکی که رابطه مالی‌اش با بیمار قطع می‌شود باید حقوق به‌موقعی دریافت کند.
توانی اضافه کرد: اصل پزشک خانواده براساس نظام ارجاع بیمار به متخصصین بنا شده است. ولی از آنجایی که هم مردم عادت کرده‌اند که مستقیم به پزشک متخصص مراجعه کنند و هم متخصصین، مراجعه به پزشک متخصص را به بیمار القا ‌می‌کنند کمی نارضایتی در مردم ایجاد شده بود. با پیگیری‌های استاندار فارس قرار شد با توجه به اینکه هنوز در کل کشور این طرح اجرایی نشده و زیرساخت‌های ارجاع الکترونیک آماده نیست فعلا ارجاع اختیاری شود. یعنی اگر مردم با نظر پزشک خانواده به متخصص و فوق تخصص ارجاع داده شدند، ۱۰ درصد فرانشیز پرداخت کنند. در غیر این‌صورت مانند همه استان‌ها فرانشیز ۳۰درصد از آنها اخذ شود. به‌نظر می‌رسد ویژگی‌های فرهنگی ایرانی‌ها برای دسترسی به متخصص در نخستین سطح مراجعه به پزشک فعلا مانع از اجرای پزشک خانواده آنگونه که باید شده است. دکتر توانی در این‌باره گفت: در برخی کشور‌ها مانند ترکیه نیز این ویژگی فرهنگی وجود دارد. در آنجا نیز برای افزایش رضایتمندی، نظام ارجاع اختیاری است البته تا زمانی که شرایط فراهم نیست و همه متخصصین عضو پزشک خانواده نیستند و شرایط بیمه‌ها یکسان نیست، بهتر آن است که برای افزایش رضایتمندی، نظام ارجاع اختیاری شود. ۷۰کشور پیشرفته دنیا، نظام ارجاع بیمار را اجرایی کرده‌اند در ایران هزینه سالانه پزشک خانواده برای بیمه‌ها ۲هزار میلیارد تومان بوده است. بسیاری از متخصصان برای بهبود ارائه خدمت به شهروندان و نجات نظام سلامت معتقدند باید این طرح اجرایی شود. چرا که اجرای آن از تحمیل بسیاری از هزینه‌ها در آینده می‌کاهد. به‌نظر می‌رسد اجرای لاک‌پشتی طرح پزشک خانواده در کشور، رسیدن به نقطه مطلوب را آنچنان که در برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه ترسیم شده به تاخیر انداخته است.
گفتنی است چندی پیش تاخیر در تعیین تعرفه‌ها اعتراض پزشکان خانواده در استان فارس را به همراه داشت. آنها اوایل اسفند با پادرمیانی استاندار اعتراضشان به اختیاری شدن استفاده از برگه ارجاع به حالت تعلیق درآمد.

منبع: همشهری

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

حمله به پزشکان

ماجرای ادامه‌دار ضرب و شتم پزشکان

خبرگزاری فارس: شریک بهترین خاطرات زندگیمان هستند، یادت هست؟ وقتی این و پا و آن پا …