خانه / اخبار پزشکان / «اما و اگرها» درباره بحران «تجهیزات پزشکی» در ایران

«اما و اگرها» درباره بحران «تجهیزات پزشکی» در ایران

رسول دیناروند در خصوص تحریم برخی تجهیزات پزشکی توسط امریکا اظهار داشت: این که صادرات کالاهای امریکایی نیاز به مجوز خاصی به نام اُفک از امریکا را دارند، چیز جدیدی نیست و همواره وجود داشته است.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: در دوران پسابرجام و در سال گذشته (۲۰۱۶) دولت امریکا برخی از کالاها را وارد فهرستی کرد که نیازی به گرفتن مجوز یا اُفک لایسنس نداشت و بسیاری از این تجهیزات پزشکی و کالاهای دیگر از این فهرست خارج شد.

دیناروند افزود: در حال حاضر دولت جدید امریکا مجددا برخی از تجهیزات پزشکی را که قبلا اجازه داده بود که بدون مجوز اُفک لایسنس به ایران صادرات شود، به فهرستی که نیاز به مجوز خاص دارد، برگردانده است.

وی در ادامه گفت: کاری را که حدود یک سال گذشته آزاد کرده بودند مجدداً به فهرست تحریم هایشان برگرداندند.

رئیس سازمان غذا و دارو  با بیان اینکه قبلا نیز این تجهیزات و کالاها توسط شرکت‌های ایرانی با دردسر تامین می‌شد و قاعدتاً با این تحریم‌های جدید نیز کار سختر می‌شود، افزود: ولی اینکه کشور ما دچار بحران شود و یا سلامت مردم به خطر بیافتد قطعاً اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش وزارت بهداشت – دیناروند با بیان اینکه ایران قبلاً نیز سابقه تحریم را داشته است، گفت: شرکت‌های تامین کننده این تجهیزات مسیرهای جایگزین را می‌توانند پیدا کنند.

وی گفت: تحریم این کالاها یک کار ضد بشری است زیرا اکثر این تجهیزات کاربرد تشخیصی و درمانی برای بیماری ها دارد و ورود این کالاها به فهرست دریافت مجوز خاص، جز اذیت مردم و به خطر انداختن سلامت آنان پیام دیگری ندارد.

معاون وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد که برای ورود این تجهیزات به کشور مسیر های جایگزین وجود دارد و جای نگرانی برای سلامت مردم نخواهد بود.

منبع: تسنیم

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

حمله به پزشکان

ماجرای ادامه‌دار ضرب و شتم پزشکان

خبرگزاری فارس: شریک بهترین خاطرات زندگیمان هستند، یادت هست؟ وقتی این و پا و آن پا …