خانه / طب فیزیکی / بدنیا آمدن نوزاد با نقص عضو مادرزادی

بدنیا آمدن نوزاد با نقص عضو مادرزادی

 پس از بدنیا آمدن کودک مبتلا به نقص عضو مادرزادی، مادر دچار شوک شده در بسیاری از موارد افسرده می‌گردد و گاهی احساس گناه می‌کند. باید به این مادران توضیح داد که نقصان عضو مادرزادی علل مختلفی دارد از جمله این علل میتوان به مسائل ژنتیکی، مصرف برخی داروها و تماس با اشعه ایکس اشاره کرد.

  مادران در مورد علل ژنتیکی به هیچ وجه مقصر نمی باشند. در حقیقت زمانی مصرف دارو و اشعه باعث نقص عضو می‌شود که مادر هنوز هیچ اطلاعی از حاملگی خود ندارد. یعنی در چهار هفته اول  حاملگی در معرض این عوامل قرار گرفته است. برای  غلبه بر احساسات منفی، مادران باید احساسات خود را با افراد فامیل و دوستان نزدیک در میان بگذارند و بهتر است با مادرانی که دچار بچه‌هائی با نقص عضو می باشند صحبت نمایند و در رفتار با کودک خود بجای تکیه بر آنچه کودک ندارد، برتوانائی‌های کودک خود تمرکز نمایند.

کودکان دچارنقص عضو مادرزادی باید هر چه سریعتر توسط تیم توانبخشی بررسی شوند تا برای آنها برنامه ریزی لازم بعمل آید. اگر چه در مورد زمان استفاده از دستهای مصنوعی اختلاف نظرهائی وجود دارد، اما استفاده از پای مصنوعی اهمیت بیشتری دارد زیرا برای تحرک کودک لازم است.

کودکان مبتلا به نقص مادرزادی دست و اندام فوقانی اغلب عملکرد با قسمت باقیمانده اندام را بخوبی فرا می گیرند. همچنین استفاده از پا یا انگشتان یا بازو را بخوبی یاد می گیرند. و یاد می‌گیرند چگونه اجسام را با چانه خود گرفته و یا بین عضو باقیمانده و قفسه سینه یا زیر قسمت باقیمانده بازو نگهدارند. لذا در اکثر موارد اندام مصنوعی در اندام فوقانی نقش زیبائی دارد.

سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی


مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

آخرین روش درمان کمردرد مزمن

درمان کمردرد مزمن در مواردی دشوار است. تحقیقاتی در دهه گذشته بر روی نوعی از …