خانه / بهداشت عمومی / بدهی بیمه‌ها به داروخانه های تهران به ۵۰۰ میلیارد تومان رسید

بدهی بیمه‌ها به داروخانه های تهران به ۵۰۰ میلیارد تومان رسید

عضو هیات مدیره انجمن دارو سازان ایران گفت:هم اکنون میزان بدهی بیمه های سه گانه تامین اجتماعی، بیمه سلامت ایرانیان و بیمه نیروهای مسلح به داروخانه ها در تهران بزرگ، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان است.

جلیل سعید لو در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: بیمه تامین اجتماعی حدود ۲۴۰ میلیار تومان، بیمه سلامت ایرانیان نزدیک به ۱۶۰ میلیارد تومان و بیمه نیروهای مسلح نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان به داروخانه ها در تهران بزرگ بدهکار هستند.

وی تصریح کرد: واقعیت این است که اقتصاد امروز داروخانه ها اصلا اقتصاد خوبی نیست که یکی از عمده ترین دلایل آن بحث بدهی بیمه ها است.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران اظهار داشت: با وجود فشارها و رایزنی های مختلف، بخشی از بدهی های قبلی بیمه ها به داروخانه ها پرداخت شد، اما پرداختی بعدی آنها به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست و معلوم نیست که پرداخت بعدی چه زمانی باشد.

وی عنوان کرد: داروخانه ها از تیر امسال به بعد از بیمه ها مطالبه دارند و بسیاری از داروخانه ها دیگر قادر به تامین هزینه های خود نیستند، طوری که حتی عده ای از آنها نمی توانند هزینه های روزمره خود را بپردازند و یا توانایی برای تامین کالاهای سلامت را ندارند. شرکت های پخش دارویی نیز متوقع هستند که پول های خود را در زمان مقرر دریافت کنند.

سعیدلو با اشاره به اینکه نظام بیمه ای کشور، اقتصاد دارو را فلج کرده است خاطر نشان کرد: این مساله یک بحث مزمن است و مربوط به امسال یا سال گذشته نیست. همیشه این معضل وجود داشته و در حال حاضر تشدید شده است. متاسفانه هیچ کار ریشه ای و پایه ای نیز برای رفع آن انجام نشده است.

وی پرداخت هایی که اخیرا به داروخانه ها صورت گرفته را یک مسکن موقت دانست و تصریح کرد: پیش بینی برای پرداخت مطالبات به داروخانه ها و مراکز درمانی از سوی بیمه ها وجود ندارد.

سعیدلو یادآور شد: بسیاری از همکاران ما برای رفاه حال بیماران، چاره ای ندارند، جز اینکه با وجود حجم عظیم بدهی ها به کار خود ادامه دهند.

عضو هیات مدیره انجمن دارو سازان با بیان اینکه این وضعیت نه تنها در استان تهران بلکه در کل کشور حاکم است، خاطرنشان کرد: ما اصلا نسبت به بهبود شرایط خوشبین نیستیم ، گذشته چراغ راه آینده است و آنچه که از گذشته دیدیم این پیام را می دهد که در آینده این معضل ادامه خواهد داشت. جای سوال دارد که چطور در سایر کشورهای دنیا نظام های بیمه ای موفق اداره می شوند، اما در کشور ما این مشکلات وجود دارد؟ باید در یک مقطعی این قضیه برای همیشه، حل وفصل شود .

وی اظهار داشت: در قوانین مجلس پیش بینی شده است که اگر سازمان های بیمه گر برای پرداخت بدهی ها، تاخیر داشتند مشمول جریمه شوند، اما به هیچ عنوان این امر عملیاتی نمی شود. این کار،  نه قانونی و نه عرفی و نه شرعی است که شما کالایی را بخرید و در اختیار بیمار بگذارید و بیمه گر هم متعهد باشد که پول را بپردازد، اما بعدا سازمان بیمه گر، زیر قولش بزند.

منبع: سلامت آنلاین

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

سکسکه و سکته قلبی

سکسکه های ناگهانی و سکته قلبی

سلامت نیوز: به گفته یک متخصص گوارش، سکسکه می‌تواند یکی از نشانه‌های سکته قلبی باشد. …