خانه / بیماری ها / بیماری نقص ایمنی

بیماری نقص ایمنی

بیماری نقص ایمنی به شرایطی گفته می شود که سیستم ایمنی بدن به هر دلیل بیش از حد فعالیت داشته باشد یا آنکه به طور برعکس، فعالیتش کمتر از حد طبیعی باشد. اگر مشکل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی باشد، نتیجه حمله سیستم ایمنی به بافت های خود بدن خواهد بود و اگر سیستم ایمنی کاهش فعالیت داشته باشد، نتیجه عدم توانایی مقابله با عوامل مهاجم در بدن خواهد بود که باعث ابتلا به بیماری ها و عفونت و … می شود.

در فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی، سیستم ایمنی در مقابل تحریک ناشناخته شروع به تولید آنتی بادی یا پادتن می کند. این پاد تن ها به جای آنکه به مقابله با عوامل خارجی و میکروب ها مشغول شوند، به بافت های خود بدن حمله می کنند که باعث ایجاد مشکلات مختلف در نقاط بدن می شود. درمان کلی برای رفع مشکل اختلال خود ایمن (فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی)، کاهش تحریک و فعالیت سیستم ایمنی است. برخی از بیماری هایی که در اثر این نوع واکنش سیستم ایمنی بدن ایجاد می شوند این ها هستند:

 

روماتیسم

بیماری نقص ایمنی

در این حالت بدن پادتن هایی تولید می کند که به مفاصل حمله ور می شوند. حمله سلول های ایمنی به بافت های مفصلی باعث التهاب، تورم و درد می شود. اگر روماتیسم درمان نشود می تواند باعث آرتروز شود و آسیب های دائمی به مفصل وارد کند. درمان روماتیسم با مصرف دارو و تزریق آن برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی، انجام می شود.

 

لوپوس سیستمیک

بیماری نقص ایمنی

افرادی که به مشکل لوپوس مبتلا هستند، در واقع پاد تن هایی در بدن دارند که به بافت های مختلف بدن شان حمله می کند. اعضای مختلف مثل ریه ها، مفاصل، سلول های خون، عصب ها و کلیه ها در بیماری لوپوس درگیر می شوند. درمان لوپوس معمولاً شامل مصرف پردنیزون و استروئید برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی است.

 

بیماری التهاب روده (IBD)

بیماری نقص ایمنی

در این بیماری سیستم ایمنی به پوشش داخلی روده ها حمله می کند که باعث اسهال (به صورت دوره ای)، خون ریزی روده ای، عدم کنترل دفع، درد های شکمی، تب و کاهش وزن می شود. زخم شدن کولیت و بیماری کرون از بیماری های شاخص هستند که در نتیجه این نوع فعالیت سیستم ایمنی به وجود می آیند. مصرف دارو و تزریق آن برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی راه حل جلوگیری از بیماری التهاب روده است.

 

ام اس

بیماری نقص ایمنی

در این حالت، سیستم ایمنی به سلول های عصبی حمله می کند که باعث علائمی مثل درد، کوری، ضعف، ناهماهنگی حرکتی و اسپاسم های عضلانی می شود. در این مورد هم استفاده از دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی چاره کار است.

 

دیابت نوع اول

بیماری نقص ایمنی

زمانی که پادتن های سیستم ایمنی به سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس حمله کنند این بیماری رخ می دهد. افراد نوجوان که دیابت نوع یک دارند در این برهه زمانی، مجبورند برای زنده ماندن از تزریق انسولین استفاده کنند.

 

سندرم گیلن باره (Guillain-Barre)

بیماری نقص ایمنی

زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به عصب هایی که کنترل عضلات پا و دست و بالا تنه را به عهده دارند، حمله می کند. نتیجه ضعف خفیف یا شدید خواهد بود. فیلتر کردن خون با روشی به نام پلاسمافرزیس روش اصلی درمان گیلن باره است.

 

پلی نوروپاتی التهابی میلین زدای حاد یا CIDP

این بیماری مشابه گیلن باره است، یعنی سیستم ایمنی به عصب ها حمله می کند، با این تفاوت که علائم طولانی تر و مزمن هستند. حدود ۳۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری اگر به موقع درمان نشوند، مجبور به استفاده از ویلچر خواهند بود. درمان cidp مثل سندرم گیلن باره است.

 

پیوریازیس (psoriasis)

بیماری نقص ایمنی

در این بیماری سلول های بیش فعال ایمنی به نام سلول های تی (T) روی پوست تجمع می کنند. این مسئله باعث تحریک پوست برای تولید بسیار سریع سلول های جدید می شود. نتیجه ایجاد پوسته های نقره ای و فلسی شکل می شود.

 

بیماری گریوز (graves)

بیماری نقص ایمنی

اگر پادتن های سیستم ایمنی به غده تیروئید حمله کنند، مقدار زیادی هورمون تیروئید در خون ترشح می شود. علائم این مشکل بیرون زدگی چشم ها و همچنین کاهش وزن، اضطراب، بد خلقی، افزایش ضربان قلب، ضعف و شکنندگی و تردی مو ها خواهد بود. درمان از طریق برداشتن یا از کار انداختن غده تیروئید یا استفاده از دارو و یا انجام جراحی انجام می شود.

 

بیماری تیروئید هاشیماتو

 

در این وضعیت پاد تن های تولیدی سیستم ایمنی به غده تیروئید حمله ور می شوند و سلول هایی که هورمون تیورئید تولید می کنند را نابود می کنند. سطح پایین تیورئید در طی چند ماه یا چند سال خودش را نشان می دهد. علائم شامل خستگی، یبوست، افزایش وزن، افسردگی، خشکی پوست و حساسیت به سرما است. راه درمان مصرف روزانه قرص های هورمون تیروئید است.

 

میاستنی گراویس (Myasthenia gravis)

بیماری نقص ایمنی

در این وضعیت پاد تن ها به عصب ها حمله می کنند و باعث می شوند عضلات قادر به تحریک نباشند. مهم ترین نشانه بیماری خستگی به صورتی است که با انجام فعالیت افزایش می یابد. برای درمان باید مستینون (mestinon) مصرف کرد.

 

بیماری واسکولیت (Vasculitis)

بیماری نقص ایمنی

در این وضعیت سیستم ایمنی به رگ های خونی حمله می کند و به آن ها آسیب می رساند. این بیماری اندام های مختلف را درگیر می کند و علائم آن تقریباً در تمام بدن یافت می شود. درمان شامل مصرف پردنیزون و کورتیکواستروئید برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی می شود.

 

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

درماتیت پری اورال

درماتیت یک بیماری پوستی است که به درماتیت سبورئیک و درماتیت آتوپیک (اگزما) تقسیم می‌شود. …