خانه / پوست و مو و زیبایی / (بینی ( رینوپلاستی

(بینی ( رینوپلاستی

بینی نقش مهمی در شکل ظاهری چهره دارد و بسیاری از افراد نسبت به شکل بینی خود احساس خجالت می‌کنند که ممکن است خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد و یا ویژگی‌هایی که مورد پسندشان نیست. فرم بینی از والدین به فرزندان به ارث می‌رسد و تا سنین بلوغ به رشد خود ادامه می‌دهد و این رشد تا سن ۱۶ سالگی ادامه می‌یابد و سپس این رشد متوقف می‌شود، پس انجام عمل جراحی تا قبل از این سن کار عاقلانه‌ای نیست.

جراحی پلاستیک بینی یک روش جراحی بسیار متداول است و می‌تواند همراه با کوچک کردن یا بزرگ کردن بینی باشد. فرم ظاهری نوک بینی و استخوان بینی و همچنین سوراخهای بینی و همچنین می‌تواند با تغییر فاصله بین بینی و لب بالایی همراه باشد، بعضی اوقات اشکال در تنفس می‌تواند با انجام جراحی پلاستیک بینی به طور همزمان برطرف شود.

همیشه جراحی پلاستیک بینی با کبودی و تورم همراه است، بخصوص در اطراف چشم که اغلب بعد از سه هفته کاملاً از بین خواهد رفت، و شما در این مدت لازم است که از یک قالب مخصوص که روی بینی شما را می‌پوشاند استفاده کنید، در پایان این سه هفته تورم به خوبی از بین خواهد رفت و چهره شما برای دیگران طبیعی خواهد شد به طوریکه انگار شما هیچ عمل جراحی اخیراً انجام نداده‌اید.

به ندرت اتفاق می‌افتد که در اولین هفته بعد از جراحی شما دچار اشکال در تنفس از طریق بینی نشوید که این موضوع نیز با اولین رفتن تورم از میان خواهد رفت. لغت رینو یعنی بینی و لغت پلاستیک بمعنای شکل دادن و فرم دادن است .از همین رو ظروفی را که از یک ماده خمیری به اشکال مختلف در می آورند را ظروف پلاستیکی می نامند.اما بینی یک عضو زنده است و دهها فعالیت مهم برای زندگی ما دارد.نباید فکر کرد که مثل خمیر پلاستیکی میتوانیم آنرا به هر شکلی که بخواهیم در بیاوریم .بینی مثل گچ و چوب هم نیست که هر طور بخواهیم آنرا بتراشیم.

یک بینی عمل شده چه ویژگیهایی باید داشته باشد ؟

کار کرد آن طبیعی باشد و اگر از اول اختلالی در کار کرد بینی وجود دارد باید در عمل جراحی برطرف شود.ساختمان آن تضعیف و آسیب پذیر نشود. بخصوص با گذشت زمان تغییر شکل بد پیدا نکند.زیبایی بینی طبیعی باشد و با سایر اجزا صورت متناسب باشددو ویژگی اول برای ما اصل است :

نباید برای زیبا کردن بینی کار کرد آن مختل شود .نباید برای زیبا کردن بینی ساختما ن آن تضعیف شود.عمل جراحی راینوپلاستی‌ شامل چه مراحلی است؟
راینوپلاستی‌ اصلاح‌ جراحی‌ ساختمان‌ خارجی‌ بینی ‌برای‌ رفع‌ نقص‌های‌ زیبایی‌ یا عملکردی‌ مادرزادی‌ و اکتسابی‌ بینی‌ است‌. بیماران‌ ابتدا در مورد گرفتگی یک‌ طرفه‌ یا دو طرفه‌ بینی‌، مشکلات سینوس‌های‌ اطراف بینی‌، ضربه‌ بینی‌ یا سابقه‌ جراحی ‌پیشین‌ بر روی‌ بینی مورد پرسش قرار می‌گیرند. نظرات ‌بیمار در مورد ظاهر بینی‌ خود ارزیابی‌ می‌شود.

هم‌ ساختمان‌داخلی‌ و هم‌ ساختمان‌ خارجی‌ بینی‌ مورد معاینه‌ قرارمی‌گیرند. از نمای‌ نیمرخ‌، تناسب بینی‌ با دیگر قسمت‌های‌ صورت‌ بررسی‌ می‌شود. یک سوم بالایی بینی استخوانی‌است و دوسوم پائینی آن غضروفی‌ می باشد. در نمای‌ نیم‌رخ، برآمدگی‌ پشت ‌بینی‌ و افتادگی‌ نوک‌ بینی‌ مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد. به‌ طور کلی‌، راینوپلاستی‌، دستیابی‌ به‌ اسکلت ‌استخوانی‌ و غضروفی‌ از طریق‌ برش‌ داخل‌ یا خارج‌ بینی‌، بر اساس‌ موقعیت‌ ناهنجاری‌ است‌.

می‌توان‌ قوزهای ‌استخوانی‌ و غضروفی‌ را متناسب‌ کرد و اندازه‌ و شکل‌ نوک ‌بینی‌ را تغییر داد. نقایص‌ گوناگون‌ بینی‌ را می‌توان‌ با کاستن ‌بافت‌، برطرف‌ و با افزودن‌ بافت‌ها استتار کرد. برای‌دستیابی‌ به‌ این‌ هدف‌ استفاده‌ از بافت‌های‌ خودی‌ نظیر غضروف‌ تیغه بینی پیشنهاد می‌شود، چون‌ کاشت‌ مواد مصنوعی‌در بینی‌، با عوارض‌ فراوانی‌ همراه‌ است‌. پس‌ از برش‌های‌مختلف‌ و دسترسی‌ به‌ اسکلت‌ غضروفی‌ و استخوانی‌ بینی، اعمال مختلف و متنوعی بر روی ساختمان های داخل بینی صورت می گیرد که بر حسب نوع بینی متفاوت است. مراحل ‌مختلف‌ زیر ممکن‌ است‌ بخشی از یک‌ عمل‌ راینوپلاستی را تشکیل دهند:

– اصلاح‌ ناهنجاری و انحراف تیغه‌ بینی‌
– برداشتن‌ قوز استخوانی‌ و غضروفی‌
– ترمیم‌ نوک‌ بینی‌ مانند باریک‌ کردن‌ و بالا بردن
– بریدن استخوان های بینی جهت‌ باریک‌ کردن‌ قسمت‌ فوقانی‌ و میانی‌ بینی‌
– افزودن‌ پیوندهای‌ استخوانی‌ و غضروفی‌ در موارد ضعف‌ حمایتی‌ اسکلت‌ بینی‌ یا دفورمیتی‌ها

منظوراز عملکردهای بینی چیست؟
بینی یکی از مهمترین اعضای بدن در نگهداری سلامت فرد و حفظ سایر اعضاء است. بینی دارای فیزیولوژی بسیار پیچیده ای است. وظایف‌ اساسی‌ بینی شامل‌ ایجاد راه‌ هوایی‌، حس بویایی‌، تنظیم‌ دما، تنظیم‌ رطوبت‌، تصفیه‌ ذرات‌ هوا و نقش درتکلم‌ است‌.

مهمترین عملکرد بینی ایجاد راه هوایی برای تنفس طبیعی است. کوچکترین تغییرات درمجرای تنفسی بینی می تواند موجب مقاومت قابل ملاحظه ای در برابر عبور هوا شود به طوری که اگر قطر مسیرعبور هوای تنفسی‌ از راه‌ بینی به‌ نصف‌ تقلیل‌ یابد، مقاومت ‌راه‌ هوایی‌ بینی ۱۶ برابر می‌شود. تنظیم‌ دمای‌ هوا زمانی‌ صورت‌ می‌گیرد که‌ هوای ‌استنشاقی‌ از روی سطوح‌ وسیع‌ ساختمان های پیچیده داخل بینی که حاوی شبکه ‌غنی مویرگی است می‌گذرد. صرف ‌نظر ازحرارت‌ هوای تنفسی‌، دمای‌ هوا در حلق به‌ ندرت‌ بیش‌ از ۴ درجه‌ نسبت‌ به‌ دمای طبیعی بدن‌ نوسان‌ دارد. تغییر دمای‌ محیط به‌ میزان‌ ۲۵ درجه‌ موجب‌ تغییری کم‌تر از ۱ درجه‌ در هوای دمی می‌شود.

شمار زیادی از غددمخاطی‌ مستقر در مخاط بینی‌ امکان ‌مرطوب‌ سازی دائم هوای‌ تنفسی را می‌دهد. تخمین‌ زده شده است که‌ طی‌ ۲۴ ساعت‌ تنفس‌، حدود یک‌ لیتر مایع‌صرف‌ اشباع‌ هوای دمی شود. هوای‌ دمی بیش‌ از ۷۵% ازرطوبت‌ اشباع‌ می‌شود.تصفیه‌ ذرات‌ استنشاقی‌ بر عهده‌ سیستم مخاطی بینی است که ترشحات‌‌ ممتد چسبنده‌ای را شکل‌ می‌دهد. اکثر ذرات‌ بین‌ ۲تا۵ میکرون‌ در این‌ ترشحات‌ به‌ دام‌ می‌افتند.

این‌ ترشحات ‌شامل ایمونوگلوبولین‌ و عوامل دفاعی است‌. حرکات‌ منظم‌مژک‌های سلولی، این‌ ترشحات‌‌ چسبنده را با سرعت‌ چند میلی متر در دقیقه‌ حرکت‌ داده‌، اجازه‌ می‌دهد که‌ این‌ترشحات‌ هر ۲۰ دقیقه‌ یک‌ بار جایگزین‌ شود. تولید روزانه ‌این‌ ترشحات‌ حدود یک‌ لیتر است‌. بینی‌ نقش مهمی در تکلم دارد و موجب‌ افزایش ‌رزونانس‌ صدا می شود. در موقع‌گرفتگی بینی صدای ناشی از تلفظ حرف م‌ به‌ صورت‌ ب شنیده می‌شود.

وظیفه‌ سینوس‌های اطراف بینی شامل‌ سبک‌ کردن‌ وزن‌جمجمه‌، تکمیل‌ عملکرد بینی‌، تعدیل حرارتی ‌مغز، شرکت‌ در بویایی‌، تشدید صدا و تهیه‌ پشتیبانی سپرمانند برای محافظت‌ صورت‌ از ضربه‌ است‌.

جراحی های بینی با چه اهدافی صورت می گیرد؟
جراحی های بینی با اهداف متعددی انجام می شود که می توان آنها را به دودسته کلی تقسیم کرد: دسته اول جراحی هایی هستند که درجهت اصلاح عملکرد بینی انجام می شوند. شایع ترین مشکل در عملکرد بینی، گرفتگی راه تنفسی بینی است. جراحی هایی که در جهت رفع مشکلات عملکرد بینی صورت می گیرد بطور عمده اصلاح انحراف تیغه میانی بینی را شامل می شود.

مشکلات دیگری مانند پولیپ و تورم بافت های داخل بینی نیز ممکن است موجب مشکلات تنفسی شوند. دراین حالات ممکن است جراحی های پیچیده تری مورد نیاز باشد که دربسیاری از موارد مستلزم استفاده از روش های اندوسکوپیک است.دسته دوم جراحی هایی باهدف تغییر شکل خارجی بینی و زیباسازی است. اختلالات زیبایی نیز نیز به دودسته مادرزادی واکتسابی تقسیم می شوند. درحالت نخست شایعترین آن قوز پشت بینی و نوک پهن آن است. درحالت دوم شایعترین دلیل آن عفونت، ضربه، و مشکلات جراحی های پیشین است.

در بسیاری از موارد، این دو هدف باید به طور همزمان مورد توجه قرارگیرند چرا که غفلت از یکی از آنها موجب عوارضی برای بیمار می شود. بنابراین در جراحی زیبایی باید به اختلالات داخلی بینی توجهی ویژه داشت. همین توجه دو جانبه، عمل جراحی بینی را بی نهایت مشکل و پیچیده می سازد. هنر جراح بینی ایجاد تعادل بین بیشترین حد عملکرد و زیبایی بینی پس از انجام جراحی است. به همین دلیل برای موفقیت در جراحی پلاستیک بینی، جراح به چیزی بالاتر از مهارت نیاز دارد.

مطالب مرتبط :
اصول مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبائی بینی مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

تعرفه خدمات زیبایی

تعرفه خدمات زیبایی را طبق تعرفه های معمول در ادامه می بینید، گستره خدمات زیبایی …