خانه / اخبار / تب کریمه کنگو

تب کریمه کنگو

تب کریمه کنگو چیست؟

تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو یا Crimean Congo Haemorrhagic Fever(CCHF)  یک بیماری حاد تب‌دار است که باعث خون‌ریزی در بدن می شود. این بیماری از طریق گزش کنه ی آلوده یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده به دیگری منتقل می شود.

عامل این بیماری ویروس است و در دمای ۵۶ درجه سلسیوس بمدت سی دقیقه از بین می‌رود. مبتلایان به تب کریمه کنگو اغلب کسانی هستند که با دام و حیوانات سر و کار دارند مانند کارگران کشتارگاه ها، دامپزشکان، دام داران، قصابان، کشاورزان یا کسانی که نزدیکی محل نگهداری این حیوانات و مناطقی که کنه ها وجود دارند هستند

در فصل های گرم شیوع این بیماری شدت می گیرد و از اواخر فروردین تا اواخر شهریور که زمان رشد و تکثیر کنه‌ها است درباره تب کریمه کنگو اخبار بیشتری میشنویم

تب کریمه کنگو

راه های انتقال تب کریمه کنگو

شایعترین راه انتقال تب کریمه کنگو کنه های آلوده  هستند

خون،گوشت و ترشحات دام های آلوده و دیگر انسان های مبتلا

نه تنها حیوانات اهلی و خانگی مانند گاو، گوسفند، بز، خرگوش که حیوانات وحشی مانند خرگوش صحرایی و جوجه‌تیغی و حتی جوندگان مانند موش نیز می توانند بیماری تب کنگو را انتقال دهند.گفته می شود که از میان انواع پرندگان به جز شتر مرغ ، دیگر پرندگان در برابر این بیماری مقاوم هستند.

توجه داشته باشید که تماس با دام ها و انسان های آلوده چه به صورت زنده یا مرده و به وسیله گوشت و ترشحات بدن آنان از جمله خون، بزاق، ادرار، مدفوع و استفراغ و غیره می تواند دیگران را مبتلا کند.

با خوردن گوشت کسی مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو نمی‌شود

تب کریمه کنگو در ایران سال ۱۳۹۷

در ایران هر سال با نزدیک شدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه ها، خطر ابتلا به این بیماری افزایش می یابد. از ابتدای امسال ۴۱ نفر در ایران به این بیماری مبتلا و پنچ نفر از آنها جان خود را از دست داده اند.

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

بیماری ناشناخته مجید خراطها

بیماری ناشناخته مجید خراطها

خبر بیماری ناشناخته مجید خراطها با انتشار تصویری در اینستاگرام این خواننده و توسط ادمین …