خانه / بهداشت عمومی / تغذیه با شیر مادر کودک را باهوشتر می کند

تغذیه با شیر مادر کودک را باهوشتر می کند

کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند زودتر راه می افتند، زودتر تکلم می کنند ، از ضریب هوشی بالاتری نیز برخوردارند.

به گزارش وب دا؛ مدیر گروه سلامت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا در خصوص نقش شیردهی در سلامت جسمی و روانی مادر گفت : شیر دادن علاوه بر انجام یک کار عبادی ، تلاشی است در جهت ارتقاء درجات معنوی مادرکه مزایای فراوان نیز برای او دارد . تغذیه با شیر مادر آزردگی ناشی از زایمان را بر طرف می کند و احساسات مثبت مادرانه را جلوه گر می سازد .

افزود: تغذیه با شیر مادر تماس بدنی صمیمی و مطلوبی را ایجاد می کند . مادر و کودک از لحاظ روانی احساس یکی بودن می کنند و علاوه بر رفع نیاز شیرخوار ، نیازهای روانی مادر نیز برآورده می شود .

وی بیان داشت: مادرانی که خود به فرزندانشان شیر می دهند او را بهتر درک می کنند و برای آنان محدودیت کمتری قایل می شوند . درجه حساس بودن این مادران به نیاز فرزندانشان بالاست .

به گفته وی این حساسیت به مادر کمک می کند که نیازهای شیرخوار را سریعتر برآورده کرده ، رفتار درست را به موقع از خود نشان دهد . نزدیکی و صمیمیت زیاد ناشی از شیردادن ، حس تشخیص و نیروی دریافت سریعتر و مطمئن تر احساسات و احتیاجات کودک و چگونگی تأمین آن را نشان می دهد .

مدیر گروه سلامت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت : شیردهی کمک می کند تا مادر بودن ، آموخته شود و مادر یاد بگیرد که با نرمی و انعطاف، پاسخگوی نیازهایی از قبیل محبت و مراقبت باشد و توقعات شخصی را موقتاً‌ کنار بگذارد .

مهربانو رهبری افزود : مادران شیرده نسبت به زندگی خانوادگی (Home Life ) هوشیارتر هستند و تفکر آزادمنشانه بیشتری دارند . نحوه برخورد و انتظارات آنان از فرندشان نیز متفاوت است . این مادران درک بهتری از کودک خود داشته و زندگی زناشویی شان با مشکلات کمتری همراه است .

وی اظهار داشت : مادرانی که شیر نمی دهند بیشتر دچار اضطراب ، استرس ، افسردگی ، واپسگرایی ، خستگی و احساس تقصیر می شوند.

مادرانی که به نوزادان خود شیر می دهند، کمتر به پوکی استخوان مبتلا می شوند

رهبری گفت : خانم هایی که خود به فرزندانشان شیر می دهند در زمان سالمندی کمتر به استئوپروز و پوکی استخوان مبتلا می شوند زیرا ساختمان استخوان مرتب در حال تجدید است . از دست رفتن مواد معدنی استخوان در حاملگی و شیردهی موقتی بوده و مقدار کلسیم و فسفر سرم مادران شیرده بیشتر است .

به گفته وی مادران مبتلا به آرتریت روماتوئید که شیر می دهند ، به درمان بهتر پاسخ داده و مرگ و میر آنان نیز کمتر است .

مدیر گروه سلامت خانواده افزود : مادران مبتلا به فشار خون ، در زمان شیردهی به علت ترشح پرولاکتین ، از آرامش بیشتری برخوردارند و آمار ابتلاء به عفونت مثانه در این مادران بسیار کمتر است .

رهبری گفت : به علت شیردادن عادت ماهیانه به تأخیر می افتد که این امر به ذخیره سازی آهن کمک می کند اگر هم عادت ماهیانه شروع شود خونریزی کمتر خواهد شد .

وی افزود: برای مادری که مشکلات قلبی یا فشار خون بالا دارد، شیردهی امتیاز بیشتری محسوب می شود . چون پرولاکتین یا هورمون تولید شیر سبب آرامش مادر می گردد . شیر دهی هیچ فشار اضافی بر قلب وارد نمی کند .

حفاظت شیرخوار از ابتلا به MS با شیردهی

مدیر گروه سلامت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا افزود : مادر مبتلا به صرع با بکارگیری تمهیداتی می تواند فرزندش را شیر بدهد . بیماری مولتیپل اسکلروزیس ( MS) از طریق شیر قابل انتقال نیست حتی شیردهی به مدت بیشتر از ۶ ماه موجب حفاظت شیرخوار از ابتلاء به MSمی شود .

وی گفت : مصرف هورمون تیروئید توسط مادر برای فرزندش که از شیر مادر استفاده می کند ضرری نداشته و مادر مبتلا به کم کاری تیروئید در صورت مصرف مکمل های تیروئید احساس بهبودی نموده و شیر بیشتری تولید می کند .

به گفته وی اگر مادری به دلیل پرکاری تیروئید دارو مصرف می کند باید به پزشک کودک اطلاع دهد تا او نیز تحت کنترل دقیق قرار گیرد .

رهبری افزود: تغذیه با شیر مادر علاوه بر ارضاء مادر ، موجب تسریع در پیشرفت مراحل مختلف تکامل فرزند هم می شود. عوامل مختلفی در این ارتباط نقش دارند . از جمله اینکه عفونت گوش در نتیجه کاهش شنوایی در بین کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند به مراتب کمتر از دسته ای است که با شیر مصنوعی تغذیه می شوند .

وی افزود: علاوه بر این قدرت بینایی ، همچنین حدت بینایی ( visual aquity) در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند بیشتر است . این دسته از کودکان زودتر راه می افتند ، زودتر تکلم می کنند ، از ضریب هوشی بالاتری برخوردار بوده و قدرت فراگیری آنان در همه سطوح تحصیلی و حتی در سالهای آخر دبیرستان بیشتر است .

مدیر گروه سلامت خانواده بیان داشت: مطالعات همچنین نشان می دهد که ثبات عاطفی روانی آن دسته از افراد که در کودکی از شیر مادر تغذیه کرده اند به مراتب بیشتر است .

رهبری افزود: افزایش ضریب هوشی و تسریع تکامل کودک نه تنها به دلیل اسیدهای چرب با زنجیره های طولانی موجود در شیر مادر است بلکه تماس نزدیک و پوست به پوست فرزند در آغوش مادر نیز عامل بسیار مؤثر دیگری به شمار می آید . /۱۲۸/۲۰۳/۲۰۱

 

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

شپش سر و درمان آن

شپش سر چیست؟ شپش ( رشک سر ) از خون انسان تغذیه می­ کند و …