خانه / ارتوپدی / تورتیکولی چشمی

تورتیکولی چشمی

هرگونه غیر طبیعی قرار گرفتن سر و صورت به خصوص در کودکان مانند چرخش صورت به یک طرف، خم کردن سر روی یک شانه، بالا گرفتن صورت و یا پایین گرفتن صورت می‌تواند برای دید بهتر بوده و واکنشی به نگه داری دید دو چشمی باشد

هرگونه فلج عضلات خارج چشمی و یا اختلالات عضلانی مادرزادی چشم‌ها که سبب کشش و یا محدودیت عملکرد یک یا چند عضله شوند، می‌توانند به علت برهم زدن دید دو چشمی و جهت پیشگیری شخص از دوبینی سبب کج گرفتن سر و صورت شود

تورتیکولی

تورتیکولی بیماری ای است که در آن سر و گردن بچه به یک طرف کج میشود. گاهی اوقات این بیماری در بچه هایی که تازه متولد شده اند دیده میشود.

 در این بیماری اگر بچه در یک ماه اول عمرش معاینه شود معمولاً یک توده در یک طرف گردن وی و در یک سوم میانی عضله  استرنوکلیدوماستویید لمس میشود. (عضله  استرنوکلیدوماستویید در دو طرف گردن قرار دارد).

گاهی اوقت این توده در بدو تولد وجود دارد و گاهی اوقات در هنگام تولد وجود ندارد ولی در یکی دو هفته اول بعد از تولد ظاهر میشود. توده ذکر شده معمولاً بدون درد است.

معمولا در ۴-۲ هفته اول بعد از تولد کم کم بزرگتر شده و سپس بتدریج شروع به کوچک شدن میکند بطوریکه در سنین ۶-۴ ماهگی کاملا کوچک شده یا کلا از بین میرود.

سر بچه به طرفی که توده هست کج میشود ولی چانه بیمار به طرف مقابل میچرخد. حرکات گردن محدودیت دارد.

اگر بیماری درمان نشود بتدریج و با گذشت زمان به علت اینکه بچه بیشتر به یک طرف میخوابد ممکن است یک طرف سر و صورت پهن شود. پس این بیماری میتواند در دراز مدت موجب نامتقارن شدن صورت شود. در سنین بالاتر کم کم ستون مهره گردنی و حتی سینه ای دچار انحراف جانبی یا اسکولیوز میشود.

تورتیکولی چشمی کودکان

در اکثریت موارد اگر وضعیت سر به علت اختلال چشمی باشد به راحتی قابل درمان هستند.
البته باید این نکته را به یاد داشت که برخی تورتیکولی‌ها به علت درگیری عضلات گردن و مهره‌های گردنی است که نیاز به مراجعه به متخصص ارتوپد دارد ولی تورتیکولی‌های چشمی توسط چشم پزشکان قابل درمان هستند
هرگونه وضعیت غیر طبیعی جهت خوب دیدن (تورتیکولی) سبب تغییرات در ستون فقرات و همچنین تغییراتی در ۲نیمه صورت شده و ایجاد عدم قرینگی در ۲طرف صورت می‌کند که خوشبختانه با جراحی عضله‌های درگیر موارد فوق تا حدود زیادی برطرف می‌شود.
 کودکان بایستی تا سن ۹سالگی برای رد یا قبول مسئله تنبلی چشم به چشم پزشک مراجعه کنند، هرچه سن کودک کمتر باشد به مراتب در برابر تنبلی چشم آسیب پذیر‌تر بوده و در عین حال درمان نیز موثر‌تر و راحت‌تر است.
هرگونه تغییرات ظاهری چشم‌ها در هر سنی، هرگونه انحراف چشم، هرگونه لرزش چشم (نیستاکموس)، هرگونه کج گرفتن سر و صورت برای دید بهتر و هرگونه سر و صورت غیر قرینه باید مورد توجه والدین قرار گرفته و به چشم پزشک مراجعه کنند.

درمان تورتیکولی چگونه است

مادر در طول روز باید اسباب بازی های بچه را در سمتی بگذارد که  بچه سرش را به طرفی که مشکل دارد بچرخاند. در حین جابجا کردن بچه وی را باید طوری این طرف و آنطرف برد که مجبور شود سرش را به طرفی که مشکل دارد بچرخاند. وقتی بچه را در تخت میگذاریم باید او را رو به دیوار بخوابانیم تا مجبور شود سرش را برای دیدن اطراف به طرفی که مشکل دارد بچرخاند و در موقع شیر دادن هم بچه را در جهتی قرار دهیم که مجبور شود سرش را به طرف دیگر بچرخاند.

درمان دیگری که در این بیماران مفید است نرمش های کششی گردن است. این نرمش ها با حرکت دادن سر انجام میشود به نحوی که چانه بچه و گوش بچه شانه او را لمس کند. نرمش ها را پزشک یا فیزیوتراپ به مادر آموزش داده و مادر روزی چند بار آنها را برای بچه انجام میدهد. این عارضه در ۹۰ درصد موارد با اقدامات و نرمش های ذکر شده خوب میشود.

معمولا این درمان ها تا سن یکسالگی ادامه میابد. اگر تا این سن بچه خوب نشد نیاز به درمان جراحی وجود دارد. در حین جراحی پزشک ارتوپد طول عضله کوتاه شده را با انجام برش هایی در آن بلند میکند. بعد از جراحی بچه باید تا مدتی بریس های گردنی مخصوصر را بپوشد و فیزیوتراپی را ادامه بدهد.

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

حالت چشم و ارتباط آن با شخصیت

تاکنون بارها این ضرب المثل را شنیده ایم که “رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر …