خانه / کودکان / توصیه‌های مراقبت از نوزاد و کودکان در منزل

توصیه‌های مراقبت از نوزاد و کودکان در منزل

۱- نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی بطور انحصاری از شیر مادر تغذیه شود. شیر در روزهای اول کم است که آغوز نامیده می‌شود و برای نوزاد کافی است. به تدریج که نیاز نوزاد بیشتر می‌شود مقدار شیر هم بیشتر می‌شود. از دادن آب جوشیده ، آب قند و گلوکز به نوزاد خودداری شود .
۲- شیردهی براساس میل و نیاز نوزاد در شرایط مناسب باشدو از شیشه و پستانک استفاده نشود.


۳- ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از شیر دادن ، آروغ نوزاد را گرفته و او را به روی پهلوی راست بخوابانید تا در صورت استفراغ، از عوارض آن جلوگیری شود .
۴- جهت جلوگیری از ترک و زخم نوک سینه در موقع شیردهی تمامی هاله سینه (قسمت قهوه‌ای رنگ) داخل دهان نوزاد باشد یعنی چانه نوزاد روی سینه مادر باشد و پس از پایان شیردهی در صورت زخم بودن سینه مقداری از شیر خود را به سینه بمالید.


۵ – قبل از هر بار شیردهی دستان خود را بشویید .
۶- از گرم نگه داشتن بیش از حد نوزاد با لباس خودداری شود و لباس طوری پوشانیده شود که نوزاد عرق نکند. بهترین دمای بدن نوزاد در زیر بغل ۵/۳۶ می‌باشد. بهترین دمای اتاق برای نوزاد ۲۴ الی ۲۵ درجه می‌باشد. دمای اتاق برای نوزاد زیر دو کیلوگرم ۲۶ الی ۲۷ درجه می‌باشد.


۷ – از قرار دادن نوزاد در نزدیکی پنجره و بخاری اجتناب شود.
۸ – تا زمانیکه بند ناف وجود دارد از حمام کردن نوزاد خودداری کنید. بعد از افتادن بند ناف، نوزاد هفته‌ای دو بار در اتاق حمام شود. در صورت استفاده از حمام درب حمام نیمه باز باشد تا از گرمازدگی نوزاد جلوگیری شود.


۹- هیچ نوع ماده ضدعفونی کننده از قبیل الکل سفید، بتادین و … برای ناف استفاده نشود و از قرار دادن ناف بند درون پوشک خودداری کنید و از ناف بند استفاده نشده و با آب خیس نشود.
۱۰ – جهت جلوگیری از خشکی و سوختگی پوست بدن از روغن بادام شیرین یا وازلین استفاده شود و به هیچ عنوان از پودر استفاده نشود.
۱۱ – عطسه و گرفتگی بینی در روزهای اول طبیعی است و علامت سرماخوردگی نیست.


۱۲ – برای تمیز کردن بینی نوزاد از یک قطره کلرور سدیم (آب نمک) استفاده شود و موقع ریختن قطره نوزاد به پهلو خوابانده شود.
۱۳ – در هنگام پریدن شیر در حلق نوزاد آرامش خود را حفظ کرده و یک تا دو ضربه به کف پای نوزاد زده تا گریه کند و شیر از دهان نوزاد خارج شود.
۱۴ – هرچه نوزاد ملاقاتی کمتر داشته باشد سالمتر است خصوصاً افرادی که سرفه و عطسه می‌کنند، سیگاری هستند یا راهنمایی نادرست می‌کند.


۱۵ – از گذاشتن بالش زیر سر نوزاد و شیرخوار خودداری شود.
۱۶ – اگر نوزاد در روزهای ۳ و ۴ تولد زرد شد حتماً به پزشک مراجعه کنید. مقاله اصلی را در اینجا ببینید

The price tag was a mere
christina aguilera weight loss Crocs’ Earnings May Be Stepping Out Of Fashion

and she makes her move
weight loss tipsOscars 2011 Red Carpet Fashion
how to lose weight fast

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

زانتاک

شربت زانتاک و رفلاکس معده

شربت زانتاک Zantac یا رانیتیدین با کاهش تولید اسید معده در درمان سوزش سردل، بیش ترشحی …