خانه / تغذیه / جراحی چاقی و درمان تغذیه ای پس از آن: قسمت دوم

جراحی چاقی و درمان تغذیه ای پس از آن: قسمت دوم

جراحی کاهش وزن یک درمان قطعی برای چاقی نیست بلکه روشی است برای کمک به کاهش وزن و برای زندگی بهتر ، طولانی تر و با کیفیت بالاتر و موفقیت در این روش بصورت مستقیم به توانایی و همکاری شما در پیگیری و تداوم در تغیر سبک زندگی ، ورزش و تغذیه مناسب بعد از جراحی دارد.

 دارو درمانی :بعد از جراحی شما قادر به مصرف کردن قرصها بصورت کامل نیستید. بعد از جراحی برای تمام عمر شما بایستی قرصها را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده وسپس مصرف کنید . همچنین کپسولها باید باز شده و محتوی داخلی آنها مصرف شوند.
برای پیشگیری از ایجاد زخمهای معده و روده پیشنهاد می شود که از رانیتیدین یا فاموتیدین برای کاهش تولید اسید معده استفاده کنید. از داروهای مسکن غیر استروئیدی ضد التهاب(NSAID) مانند ایبوپروفن، آسپرین استفاده نکنید.
 این داروها ممکن است دستگاه گوارش شما را مستعد به ایجاد زخم و التهاب نمایند.بعد از جراحی تشخیص و درمان اولیه مشکل تر می شوند.هنگام شروع هر درمان جدید پزشک خود را مطلع کنید .
مکمل ها و ویتامین ها :شما بایستی روزانه mg400 اسید فولیک mg200 کلسیم وIU400 ویتامین Dاستفاده کنید . بایستی کلسیم و ویتامین Dبا هم مصرف شوند و ویتامین های دیگر در زمان دیگر استفاده شود تا جذب همه آنها در حداکثر میزان ممکن باشد.
 بارداری و کنترل بارداری : زنان در دوره باروری(۲۰- ۴۵ سال) در دو سال اول بعد از جراحی بایستی از بارداری پیشگیری نمایند علت این مسئله توان کمترآنها برای دریافت کافی مواد مغذی است . لذا توصیه می شود برای جلوگیری از نقصهای نوزادی در ۲ سال اول پس ازجراحی از بارداری جلوگیری کنید.
 شروع به کارپس از جراحی :بیماران در دو هفته بعد از جراحی می توانند بدون مشکل خاص شروع به کار  کنند .البته این مسئله بستگی به وضعیت بدنی فرد دارد .  بهبودی کامل معمولاً ۶ هفته طول می کشد . معده شما درروزهای اول پس از جراحی فقط دو قاشق غذایی ظرفیت پذیرش دارد، حتی اگر  سیرنشده باشید.
هدف از تنظیم رژیم غذایی بعد از جراحی حفظ توده عضلانی و جلوگیری از کمبود مواد مغذی فرد است.به علت شرایط خاص  بعد از عمل جراحی  نیاز شما به پروتئین ، کربوهیدراتهای پیچیده و اسیدهای چرب ضروری  افزایش می یابد. منابع اصلی پروتئین ها : لبنیات ، تخم مرغ    ، گوشت
 منابع اصلی کربوهیدراتهای پیچیده : غلات کامل ، میوه ، سبزی منابع اصلی اسیدهای چرب ضروری  PUFA     روغن زیتون ، روغن کلزا ،روغن سویا، روغن پامچال ، گردوبرخی مواد مغذی به صورت مکمل غذایی برای شما  ضروری هستندنویسنده: دکتر حدیث صبور
پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی

مطالب مرتبط :
جراحی چاقی و درمان تغذیه ای پس از آن: قسمت اول
جراحی چاقی و درمان تغذیه ای پس از آن: قسمت سوم مطالب مرتبط : مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

رژیم مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای

استفاده از میوها و سبزی‌ها ، غذاهای دریایی و گوشت سفید قانون طلایی رژیم غذایی …