خانه / روانشناسی / حسادت بین فرزندان

حسادت بین فرزندان

حسادت نوعی ناراحتی از شخصی است که دارای امتیازات و موفقیت‌های بیشتری نسبت به طرف مقابل خود می‌باشد و این احساس می‌تواند در بین فرزندان یک خانواده به طور معمول دیده شود به عبارتی دیگر زمانی که حضور فرزندی دیگر در خانواده سبب کم شدن توجه به فرزند بزرگتر و یا کوچکتر شود و فرزندان به مقایسه یکدیگر بپردازند ، این احساس حسادت می‌تواند بروز کند.

والدین باید برای جلوگیری از چنین احساسی در کودک ، مراقب رفتار خود باشند به گونه‌ای‌که به تصدیق حس کودکان پرداخته و به جای تحقیر کردن آنها ، سعی کنند آنها را حمایت و تقویت کنند چرا که برخورد تحقیر آمیز با احساس کودک می‌تواند زمینه حسادت را در او ایجاد نماید.

در جهت فرمانبردار بودن کودک ، تشویق با مقایسه کردن کاری نادرست بوده و چنین برخوردهایی احساس تنفر و حسادت را در فرزندان به خصوص فرزندان کوچکتر تقویت می‌کند.
والدین باید به فرزند خود کمک کنند تا نقاط قوت خود را بشناسد. همچنین به وی کمک کنند تا بدون مقایسه خود با دیگران توانایی‌های خود را به کار گیرد.

‌هرگونه شرایطی که این احساس را در کودکی ایجاد کند که نسبت به توانایی‌های خود دچار خود کم بینی شود و دیگران را دارای توانایی‌های بالاتر از خود بداند ، می‌تواند عاملی برای بروز احساس حسادت در کودکان و در کنار آن رفتارهای پرخاشگرانه ، لجبازی و عدم فرمانبرداری از والدین را ایجاد کند.

تفاوت گذاشتن والدین بین فرزندان باعث ایجاد حس حقارت در یکی و حس خود بزرگ بینی در فرزند دیگر می‌شود که می‌تواند سبب بروز حسادت شود.

مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

تاثیر زلزله بر کودکان

چگونه هنگام زلزله استرس کودک خود را کاهش دهیم؟

حسین بهلولی  درباره نحوه مدیرت استرس در کودکان با توجه به زلزله اخیر در تهران …