خانه / پوست و مو و زیبایی / خال و روش های درما ان

خال و روش های درما ان

در این بخش که با عنوان رفع و از بین بردن خال به روش های خانگی، در مجله پزشکی دکتر سلام منتشر شده است به شما روشهای خانگی برای از بین بردن خال های پوستی را آموزش می دهیم.

خال صورت

 

سه روش برای از بین بردن خال ها

 

روش اول
هر روز صبح ، بعد از بیدار شدن از خواب مقداری عسل خالص روی خالهایتان بمالید . شبها قبل از خواب نیز این کار را انجام دهید. از آنجایی که این روش از بین بردن خال احتیاج به آمادگی ندارد ، خیلی متداول است و تعداد زیادی از آن استفاده می کنند . اگر از این روش استفاده می کنید نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که این کار را باید هر روز و بصورت متوالی انجام دهید زیرا در صورتی که با وقفه این کار را انجام دهید دوره درمان خال های شما طولانی تر می شود.
روش دوم
مقداری عسل روی خال مورد نظرتان بمالید و بصورت دوران ماساژ دهید . سپس یک چسب زخم روی آن قرار دهید تا در طول روز مرطوب باقی بماند. از این روش از بین بردن خال را هر روز فقط یکبار انجام دهید زیرا تکرار مجدد آن در طول یکروز ممکن است باعث تحریک و حتی التهاب پوستتان شود.

روش سوم
هر شب یک حوله را با آب گرم خیس کنید و آن را روی خالتان بگذارید . برای مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه حوله را محکم روی پوستتان فشار دهید. این کار باعث می شود که منافذ پوست و خال باز شود و در نتیجه عسل بیشتر جذب شود . بعد حوله را بردارید و مقداری عسل خالص را روی خال بمالید و روی آن را با چسب زخم بپوشانید تا در طول شب به ملافه یا لباس شما مالیده نشود.

روش چهارم
مقداری عسل را حدود ۱۵ تا ۲۰ ثانیه در ماکروفر گرم کنید و با استفاده از انگشت اشاره و انگشت میانی مقدر از این عسل گرم شده را با قدرت روی خالتان بمالید. گرم کردن عسل هم مثل استفاده از حوله گرم باعث باز شدن منافذ می شود.

روش پنجم

آب دو یا سه عدد سیب ترش را بگیرید آنها را باهم مخلوط کنید و هر روز سه بار این مخلوط را مستقیما” روی خالهای خود بمالید و حدود سه هفته یا بیشتر این کار را انجام دهید.این کار را بصورت مدام و پشت سر هم انجام دهید تا نتیجه بدهد. این روش خالهای شما را کم رنگ می کند .

روش شیشم

آب دو عدد پیاز را بگیرید ، آنها را با هم مخلوط کنید و هر روز یکبار این مخلوط را مستقیما” روی خالها بمالید . چند هفته این کار را تکرار کنید . اگر این کار را بصورت مداوم انجام دهید از شر خالهای صورتتان خلاص می شوید.

روش هفتم

مقدار کمی جوش شیرین را با همان مقدار روغن کرچک مخلوط کنید تا یک خمیر چسبناک به دست بیاید . قبل از خواب ، مقداری پنبه و یا تکه ای پارچه را به این مخلوط آغشته کنید و آن را مستقیما” روی خالهای صورتتان قرار بدهید و اجازه بدهید تا خشک شود . چند هفته این کار را تکرار کنید تا زمانیکه خالهایتان از بین برود یا کمرنگ شود.

روش های طبیعی

پختن جوش شیرین و روغن کرچک
مخلوطی از جوش شیرین و روغن کرچک به طور موثر در رهایی از خال ها مفید هستند.روغن کرچک و جوش شیرین را به صورت خمیری در بیاورید آخر شب به مدت ۲ ساعت بر روی خال های خود بگذارید و سپس به طور کامل با آب خنک بشورید. این کار را هرشب و به مدت ۱ هفته انجام دهید می بینید که رنگ خال ها کم رنگتر می شود. این مخلوط خمیری را می توانید در یخچال به مدت ۲ روز نگه داری و استفاده کنید.

ریشه قاصدک
شربت ریشه قاصدک در حذف خال ها بسیار موثر است. ریشه قاصدک را ببرید مایعی که از آن بیرون می آید را بر روی خال های خود بزنید. حداقل ۳ بار در روز به مدت ۱ یا ۲ هفته از این روش استفاده کنید.

سرکه سیب
پنبه را در سرکه بنید و فقط بر روی خال های خود بزنید بگذارید بر روی خال پنبه باقی بماند و یا با کمک چسب بر روی خال بچسبانید.در طول شب بگذارید روی صورت باقی بماند و صبح آن ناحیه را با آب بشورید.
سرکه سیب حاوی پتاسیم است که خال ها کمک می کند محو شوند.

آناناس و نمک دریایی
مخلوط آناناس و نمک دریایی می تواند در محو خال ها موثر باشد . ۱/۲ فنجان آناناس تازه را به همراه ۱/۴ فنجان نمک دریایی مخلوط کنید. و به مدت ۳۰ دقیقه بر خال خوود ماساژ دهید و سپس با آب بشورید و به پوست خود کرم مرطوب کننده بزنید.
به طور منظم از این روش استفاده کنید . توجه داشته باشید اگر سوزش در پوست خود احساس کردید این روش درمان را متوقف کنید و با یک متخصص پوست تماس بگیرید.

سیر
یک حبه سیر را روی خال خود قرار دهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه که سیر خشک شود همچنین می توانید برای چند ساعت روی صورت قرار دهید . ۲ بار در روز از این روش استفاده کنید به زودی خال خشک می شود و صاحب پوستی روشن می شوید.

روغن درخت چای
چند قطره از روغن درخت  چای را روزانه بر روی خال های خود بزنید این روش باعث خشک شدن خال ها می شود و ظرف ۱ ماه خال ها می افتند.
بر خلاف شیوه های جراحی این درمان های خانگی گاه می تواند موثر باشد قبل از انجام هرگونه عمل این روش ها را امتحان کنید و در آخر اگر به نتیجه نرسیدید عمل کنید.

 

 

علائم هشدار دهنده در مورد خال ها :

اگر در خال های صورت و یا بدن به یکی از علائم زیر برخورد کردید به متخصص مراجعه کنید .

۱) عدم تقارن :‌

خال های غیرسرطانی معمولاً شکل مدور ، گرد و یا بیضی شکل دارند ، اما ، نامتقارن بودن در خال های سرطانی شایع تر است .

۲) نامنظم بودن لبه ی خال :

مضرس و دندانه دار بودن لبه ی خال نیز یکی دیگر از علائم مطرح کننده ی سرطان است .

۳) غیریکنواخت بودن رنگ خال :

وجود سایه روشن های رنگ در یک خال به شکلی که مثلاً قسمتی از خال قهوه ای تیره ، سیاه و قسمت های دیگر قهوه ای روشن ، قرمز ، یا رنگ های دیگر باشد نیر ، نیازمند توجه است .

۴) اندازه خال :

خال های سرطانی معمولاً بزرگ تر از خال های معمولی هستند . ابعاد بالاتر از ۶ میلی متر یکی دیگر از علائم مطرح کننده ی سرطانی بودن خال است .

۵) پیدایش تغییرات :

تغییرات کاملاً مشخص و سریع در اندازه ، شکل و رنگ خال ها و پیدایش علایمی مانند خارش ، سوزش ، برجسته شدن ( سریع ) سفت شدن یا نرم شدن خال ، رنگ آبی مایل به سیاه ،‌ تورم ، دلمه ، ترشح ، خون ریزی و زخم مطرح کننده ی سرطان پوست از نوع ملانوم است . که باید هر چه سریع تر درمان شود .
هر شخصی باید نسبت به خال های بدن خود آشنایی کامل داشته باشد تا در صورت پیدایش تغییرات ذکر شده به سرعت متوجه شود و اقدام به درمان کند . این نکته به خصوص در افرادی که مبتلا به خال های دیس پلاستیک ( غیرعادی ) هستند و آنهایی که خالهای مادرزادی با قطر بزرگ تر از ۲۰ سانتی متر دارند ، و هم چنین آن هایی که خود یا عضوی از اعضای خانواده شان مبتلا به سرطان پوست بوده اند ، اهمیت بیشتری دارد .

درباره ی خبرنگار داک تاپ

همچنین ببینید

تعرفه خدمات زیبایی

تعرفه خدمات زیبایی را طبق تعرفه های معمول در ادامه می بینید، گستره خدمات زیبایی …