خانه / پزشکی / داروهای حیاتی را با جان بیماران معامله نکنید

داروهای حیاتی را با جان بیماران معامله نکنید

احمد قویدل، با اشاره به مشکلات عدیده دارویی برای بیماران خاص اظهار داشت: متاسفانه بیماران خاص از جمله بیماران هموفیلی مدت‌هاست دچار گرفتاری توزیع دارو در زمان مناسب هستند که این مشکل نیز به دلیل روش غیرانسانی شرکت‌های پخش دارو است.

وی ادامه داد: مثلاً برای بیماران هموفیلی در بیمارستان امام یک داروخانه به توزیع این گروه از بیماران اقدام می‌کرد ولی به دلیل اینکه شرکت‌های پخش دارو به این داروخانه دیگر دارو توزیع نمی‌کنند، دولت مجبور شد یک داروخانه دیگر با نام ایثار را به بیماران برای دریافت دارو معرفی کند ولی همین داروخانه نیز هم اکنون در توزیع دارو دچار مشکل شده است زیرا بیمه‌ها مطالبات داروخانه‌ها را نمی‌دهد و داروخانه‌ها نیز نمی‌توانند مطالبات شرکت‌های پخش دارو را پرداخت کنند و در این چرخه معیوب بیمار دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شود.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران با اشاره به مشکل توزیع دارو در استانهای دیگر کشور به استانهای اصفهان و شیراز اشاره کرد و گفت: آن قدر رفتار شرکت‌های پخش دارو غیرانسانی شده است که در این استانها استاندار برای توزیع داروی بیماران مداخله کرد.

قویدل با بیان اینکه متاسفانه شرکت‌های پخش دارو در انبارهای خود داروهای بیماران خاص و صعب العلاج را نگه می‌دارند و به مقدار مناسب روانه بازار نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: هم اکنون شاهد هستیم اگر بیماری در ساعت ۸ صبح به داروخانه‌های منتخب برای دریافت داروی خود مراجعه کند تا ساعت ۱۲ این داروها تمام می‌شود و به اندازه کافی برای همه بیماران دارو موجود نیست و این چرخه معیوب به دلیل رفتار نامناسب شرکت‌های پخش دارو است.

داروهایی که مانند “مرغ” توزیع می‌شود

به گزارش تسنیم، مدیر عامل کانون هموفیلی ایران چندی قبل نیز نسبت به معلولیت بیماران به دلیل گروکشی داروهای آنان از طرف شرکت‌های پخش دارو هشدار داده بود و عنوان کرده بود: ریشه این مشکل به دلیل بدهی یکساله بیمه‌ها به داروخانه‌ها است و متاسفانه داروهای حیاتی را به مانند مرغ توزیع می‌کنند.

قویدل با اشاره به مشکلات دارویی بیماران هموفیلی که ۷ تا ۸ ماه است به دلیل گروکشی داروها توسط شرکت‌های پخش دارو رخ داده است، اظهار داشت: ریشه این مشکل به دلیل بدهی یکساله بیمه‌ها به داروخانه‌ها است، یعنی داروخانه‌هایی که داروی بیماران هموفیلی را توزیع می‌کنند به دلیل پرداخت نکردن مطالبات بیمه به آنها متعاقباً آنها نیز به شرکت‌های پخش دارو بدهکار شدند.

وی ادامه داد: داروخانه‌های بیماران هموفیلی بیش از ۱۱ میلیارد تومان از دو بیمه تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی طلب دارند که از اول سال حتی یک ریال هم بیمه‌ها به داروخانه‌ها پرداختی نداشتند بنابراین همین مقدار یعنی ۱۱ میلیارد تومان نیز داروخانه‌ها به شرکت‌های پخش دارو بدهی دارند، و در این چرخه معیوب بیمار متضرر می‌شود و بیماران هموفیلی نیز جزو بیمارانی هستند که اگر به طور منظم دارو مصرف نکنند معلول می‌شوند.

قویدل با بیان اینکه ما به دادسرای جرائم پزشکی رفتیم و نامه ای به آنها دادیم تا به شرکت‌های پخش دارو هشدار دهند که داروهای بیماران هموفیلی را به دلیل بدهی در انبارها خود گرو نگیرند و اگر مطالبه ای دارند از بدهکاران شکایت کنند نه اینکه داروها را گروکشی کنند و این نامه فقط هشدار بوده نه شکایت تا از وقوع جرم که همانا ایجاد خطر برای جان بیماران است جلوگیری شود وگرنه اگر این هشدارها جواب ندهد بیماران مجبور هستند به صورت مجزا از شرکت‌های پخش دارو شکایت کنند که به هیچ عنوان دنبال این قضیه نیستیم.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران عنوان کرد: همچنین شرکت‌های پخش دارویی طلبکار اجازه دهند شرکت‌های پخش دارویی دیگری که طلبکار نیستند روند توزیع داروهای بیماران هموفیلی را با قرادادهای جدید با وزارت بهداشت انجام دهند.

وی درباره ریشه مشکل بیمه‌ها در عدم پرداخت بدهی‌هایشان به داروخانه‌ها نیز توضیح داد: ما بارها درباره این مشکل با مسئولان بیمه ای صحبت کردیم ولی آنها هر بار قول می‌دهند تا چند ماه دیگر این مشکل حل می‌شود ولی ریشه این مشکل در آن است که بیمه‌ها سوبسید و یارانه دارو را در حوزه درمان خرج می‌کنند که برای دارو این مشکل آمده است.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران خاطرنشان کرد: هم اکنون سهمیه داروهای ماه دی بیماران از طرف وزارت بهداشت تامین شده است ولی شرکت‌های پخش دارو با کلی درخواست و فشار فقط سهمیه داروهای آذرماه را در اختیارمان قرار دادند در حالیکه بیمار باید هر ماه به طور مرتب دارو مصرف کند ولی شرکت‌های پخش دارو در توزیع داروی بیماران هموفیلی که این مشکل برای دیگر بیماران خاص در سراسر کشور وجود دارد به‌مانند توزیع مرغ و تخم مرغ عمل می‌کنند، یعنی هر زمان بحران توزیع دارو به وجود می‌آید به اندازه چند روز دارو توزیع می‌شود و بار دیگر کمبود توزیع دارو رخ می‌دهد. درحالیکه اگر بیمار هموفیلی دارو به طور مرتب مصرف نکند دچار معلولیت می‌شود و اگر بیماران پیوندی نیز دارو به آنان دیر برسد پیوند آنان “پس” می‌زند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

سکسکه و سکته قلبی

سکسکه های ناگهانی و سکته قلبی

سلامت نیوز: به گفته یک متخصص گوارش، سکسکه می‌تواند یکی از نشانه‌های سکته قلبی باشد. …