خانه / داروهای گیاهی / درمان سریع سرفه

درمان سریع سرفه

درمان سریع سرفه با روش های خانگی را در این مقاله خواهیم خواند. سرفه واکنش طبیعی بدن نسبت به هر چیزی است که برای دفاع بدن نسبت به محرک تنفسی یا آلودگی هوا و دفع ترشحات و … انجام می شود. علت سرفه مسائل مختلفی می تواند باشد. مثلاً ممکن است آلرژی، عفونت، رفلاکس معده یا موارد دیگر باعث سرفه بشوند. علت هر چه که باشد به هر حال از آزار دهنده بودن آن کم نمی شود! به خصوص زمانی که سرفه به صورت طولانی مدت و مزمن باشد که واقعاً تحملش سخت می شود.

روش های مختلفی برای درمان سرفه وجود دارد. به علاوه برخی روش های طبیعی و خانگی هم برای کمک به از بین رفتن سرفه در طول سالیان زیاد ایجاد شده اند. البته ترکیباتی که در این روش ها مورد استفاده قرار می گیرد به طور کلی تحت نظارت سازمان های نظارت بر دارو و غذای کشور نیست. یعنی آن که احتمال دارد شما این روش های درمانی را با محصولات کیفیت پایین تر یا غیر خالص انجام دهید. یعنی این را در نظر داشته باشید که نباید دنبال یک نتیجه قطعی از این درمان ها باشید چون عوامل زیادی در آن نقش دارند.

در نتیجه بد نیست برای انجام این چنین روش هایی از بهترین کیفیت هر کدام از ترکیب های مورد نیاز استفاده کنید. به علاوه باید مراقب تأثیر دارو ها و ترکیبات گیاهی بر هم دیگر باشید. برخی از دارو های تجویز شده و گیاهی بر هم اثر متقابل دارند که نتیجه آن بروز عوارض جانبی ناخواسته است.

اگر به صورت مزمن سرفه می کنید، یعنی بیش از چند هفته است که سرفه هایتان ادامه پیدا کرده است، باید به یک پزشک مراجعه کنید تا وضعیت دقیق تر و جدی تر بررسی شود. یعنی فقط به انجام روش های درمانی گیاهی و خانگی اتکا نکنید.

 

دارو ها و درمان های گیاهی برای رفع سرفه

چای عسل یا آبجوش و عسل

درمان سرفه با چای عسل یا آبجوش و عسل

یکی از روش های رایج برای درمان سرفه، استفاده از مخلوط عسل با چای یا با آب جوش است. برخی مطالعاتی که در مورد خواص عسل انجام شده است، نشان می دهند که این ماده خوراکی اثر مثبتی بر رفع سرفه دارد. در یکی از این مطالعات، تأثیر عسل سیاه بر سرفه های شبانه کودکان مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه عسل سیاه با داروی دکسترومتورفان که یک داروی ضد سرفه است مورد مقایسه قرار گرفت. نتیجه هر دوی این روش ها با گروه کنترل که از هیچ درمانی استفاده نمی کرد مقایسه شد.

این تحقیق مشخص کرد که عسل حتی از دکسترومتورفان هم اثر گذاری بیشتر در رفع سرفه داشته است. با این حال، والدین افرادی که تحت آزمایش قرار گرفته بودند گزارش کردند که عسل تأثیر گذاری بیشتری نسبت به روش های دیگر داشته است و همان روش عسل را ترجیح می دهند.

اگر می خواهید از عسل، این ترکیب طبیعی برای درمان سرفه استفاده کنید، کافی است ۲ قاشق چای خوری از عسل را با آب جوش یا چای مخلوط کنید. این ترکیب را یک یا دو بار در روز بنوشید. تنها موردی که باید رعایت کنید این است که این ترکیب را به کودکان کمتر از یک سال ندهید.

 

زنجبیل

درمان سرفه با زنجبیل

زنجبیل یکی از گیاهان دارویی است که برای سرفه های خشک و سرفه های ناشی از آسم می تواند مفید باشد. به علاوه زنجبیل خاصیت ضد التهابی هم دارد که می تواند مؤثر باشد. در کنار این ها، زنجبیل یک مسکن و ضد تهوع هم هست. البته مصرف زیاد زنجبیل خوب نیست و خودش باعث تحریک بدن می شود.

در یکی از مطالعات انجام شده مشخص شده است که ترکیبات ضد التهابی که در زنجبیل وجود دارد قادرند التهاب غشاهایی مخاطی که در مجرای هوا وجود دارد را کاهش دهد که باعث کاهش سرفه می شود. این مطالعات بیشتر بر روی سلول های انسان و حیوانات انجام شده است و اثر گذاری زنجبیل بر روی آن ها مورد بررسی قرار گرفته است. در نتیجه انجام مطالعات بیشتر لازم است.

برای استفاده از زنجبیل، ۲۰ تا ۴۰ گرم زنجبیل تازه را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. بگذارید این دو چند دقیقه ای خوب با هم ترکیب شوند. بعد کمی عسل یا آب لیمو به آن اضافه کنید تا طعمش بهتر شود. نوشیدن این ترکیب، باعث بهتر شدن سرفه می شود.

زنجبیل در برخی موارد ممکن است باعث سوزش معده یا مشکلات دیگر در معده شود. این در صورتی است که نسبت به زنجبیل حساسیت داشته باشید. پس مراقب نشانه ها باشید.

 

درمان سرفه با مایعات

 

کسانی که دچار سرماخوردگی می شوند یا دچار سرفه های مزمن هستند، لازم است که بدن خود را پر آب نگه دارند. تحقیقات نشان می دهند که نوشیدن مایعات در دمای اتاق می تواند به بهبود سرفه، آبریزش بینی و عطسه، کمک کند.

کسانی که علائم دیگر سرما خوردگی یا آنفلونزا را هم احساس می کنند بهتر است مایعاتی مصرف کنند که به نسبت گرم باشد. مطالعات نشان می دهند که به طور کلی نوشیدن مایعات گرم به رفع علائم سرماخوردگی مثل گلودرد، لرز و خستگی هم کمک می کند.

علائم بلافاصله پس از نوشیدن مایع گرم از بین می رود و تا مدتی پس از آن همچنان باقی می ماند. نوشیدنی های گرمی که می توانید برای این منظور استفاده کنید این موارد هستند:

 • عصاره گوشت یا گوشتابه
 • دم نوش های گیاهی
 • چای سیاه بدون کافئین
 • آب گرم
 • آب میوه های طبیعی و گرم

 

بخور دادن گیاهان دارویی یا بخار آب

درمان سرفه با بخور دادن گیاهان دارویی یا بخار آب

سرفه های خلطی، یعنی سرفه هایی که باعث تولید خلط یا مخاط می شوند، معمولا با قرار گیری در معرض بخار، بهتر می شوند. برای این کار می توانید به حمام بروید، شیر آب گرم را باز کنید تا حمام پر از بخار شود. یعنی همان شرایطی که در سونای بخار ایجاد می شود. چند دقیقه در این شرایط بمانید تا علائمی که دارید کاهش پیدا کنند. بعد از آن، از اتاق بیرون بیایید و حتماً یک لیوان آب هم بنوشید تا هم بدن تان خنک شود و هم اینکه دچار بی آبی نشوید.

این کار را به صورت مشابه در خانه و با استفاده از یک پارچه یا ملحفه هم می توانید انجام دهید. کافی است یک ظرف پر از آب داشته باشید. آن را داغ کنید تا بجوشد. بعد مقداری گیاهان دارویی یا اسانس های گیاهی به آن اضافه کنید. مثلاً رزماری یا اکالیپتوس برای این کار عالی است. این کار علاوه بر اینکه علائم را کاهش می دهد، احتمالا به باز شدن مجاری تنفس و بینی هم کمک می کند. یک حوله یا پارچه یا ملحفه روی سرتان بیندازید و سرتان را روی ظرف بگیرید. این کار باعث می شود بخار تولید شده از ظرف، در زیر حوله و اطراف سر شما گیر بیفتد و در نتیجه بتوانید آن را تنفس کنید (که به تمام این فرآیند اصطلاحاً بخور دادن می گوییم). به مدت ۵ دقیقه بخور دادن را ادامه دهید. اگر احساس کردید بخار پوست صورت را می سوزاند و اذیت می کند، بخور دادن را متوقف کنید تا صورت تان کمی خنک شود.

کسانی که مشکل تنگی نفس و مجاری تنفس دارند می توانند دستگاه بخور یا رطوبت ساز بگیرند و خانه را با بخار سرد، مرطوب کنند. این پیشنهادی موسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا به بیماران است.

 

ریشه گیاه مارشمالو

درمان سرفه ریشه گیاه مارشمالو

ریشه مارشمالو از زمان های بسیار دور برای درمان سرفه و گلودرد استفاده می شده است. این گیاه ترکیباتی در خود دارد که باعث ایجاد لعاب می شود. به این شکل مارشمالو التهابی که در گلو به وجود آمده است تا حد زیادی کاهش پیدا می دهد و در نتیجه سرفه را کمتر می کند. در واقع لعابی که از ریشه مارشمالو به دست می آید با پوشاندن مسیر حلق و گلو چنین اثری در گلو ایجاد می کند.

در یکی از مطالعات انجام شده مشخص شد که شربت ضد سرفه ای که محتوی ریشه مارشمالو، رازیانه و پیچک بود، توانست سرفه های مربوط به سرما خوردگی معمولی و عفونت دستگاه تنفسی را از بین ببرد. در این مطالعه افراد بیمار ۱۲ روز از این شربت مخصوص استفاده کردند. در انتها بررسی ها نشان داد که ۹۰ درصد از شرکت کنندگان آن را اثر گذار ارزیابی کردند.

ریشه مارشمالو به صورت خشک شده یا به صورت کیسه ای (مثل چای کیسه ای) هم موجود است. استفاده از این گیاه دارویی مثل بقیه دم نوش هاست. یعنی برای استفاده از آن باید مقدار آب داغ تهیه کنید و بعد ریشه مارشمالو را به آن اضافه کنید. این دم نوش را می توانید بلافاصله بعد از اضافه کردن مارشمالو یا بعد از سرد شدن، بنوشید. هر چه مارشمالو بیشتر در آب بماند، لعاب بیشتری هم تولید می شود.

از عوارض جانبی مصرف ریشه مارشمالو ممکن است مشکلات معده البته در حد خفیف باشد. هر چند که معمولا نوشیدن آب زیاد به از بین رفتن آن کمک می کند.

 

غرغره کردن آب نمک

درمان سرفه با غرغره کردن آب نمک

این روش ساده تأثیر زیادی هم در بهبود گلودرد و هم در بهبود سرفه های خلط دار دارد. غرغره کردن آب نمک به کاهش خلط در داخل گلو کمک می کند. کاهش خلط در گلو هم در نتیجه بر کاهش تحریکات حلق و نیاز به سرفه کردن کمک می کند.

برای درست کردن محلول آب نمک، نصف قاشق چاق خوری نمک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا در آن حل شود. بعد بگذارید به آن فرصت دهید تا کمی سرد شود. بعد از سرد شدن می توانید آن را غرغره کنید. به این شکل که محلول آب و نمک را در انتهای گلو نگه دارید و غرغره کنید و بعد آن را بیرون بریزید. هر روز چندین بار آب و نمک غرغره کنید تا سرفه ها بهتر شوند.

برای کودکان و بچه های کوچک که هنوز یاد نگرفته اند غرغره کنند، از این روش استفاده نکنید. غرغره کردن یا نگه داشتن آب و نمک برای آن ها سخت است و ممکن است همه آب و نمک را بخورند یا آب در گلویشان بپرد.

 

بروملین

درمان سرفه با آناناس

یکی از خوراکی هایی که بروملین زیادی در خود دارد، آناناس است که می تواند سرفه را کاهش دهد.

بروملین آنزیمی است که از آناناس به دست می آید. این آنزیم در مرکز آناناس بیشتر از هر جای دیگر یافت می شود. بروملین خاصیت ضد التهابی دارد و همچنین باعث ایجاد لعاب می شود. که در نتیجه مخاط را در گلو از بین می برد و التهاب و سرفه را کاهش می دهد.

برخی از افراد به صورت روزانه آب آناناس مصرف می کنند تا خلطی که در گلو جمع می شود را از بین برده و سرفه ها را کاهش دهند. ولی بروملین بیشتر در خود آناناس یافت می شود تا در آب آن. در نتیجه نوشیدن آب آناناس به اندازه خود آن مؤثر نیست.

مکمل های بروملین هم موارد دیگری هستند که می توانند برای این کار استفاده شوند. در واقع مکمل آناناس احتمالا از خود آناناس هم مؤثر تر باشد. ولی قبل از استفاده از هر نوع مکمل و دارو باید با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است برخی افراد به بروملین حساسیت داشته باشند. به علاوه اینکه این آنزیم باعث عوارض جانبی و تداخل با دارو های مصرفی دیگر هم می شود. به خصوص کسانی که از دارو های آنتی بیوتیک یا رقیق کننده خون استفاده می کنند باید در مورد مصرف مکمل بروملین بیشتر مراقب باشند.

 

آویشن

درمان سرفه با آویشن

آویشن هم به صورت معمول در آشپزی استفاده می شود و هم خاصیت های دارویی و درمانی مختلفی دارد که معمولا برای درمان سرفه، گلودرد، برونشیت و مشکلات دستگاه گوارش به کار گرفته می شود.

در یکی از مطالعات انجام شده، اثر گذاری ترکیب آویشن و پیچک در قیاس با یک شربت دارو نما (بدون اثر) بر روی بیمارانی که دچار برونشیت شدید بودند، بررسی شد. نتیجه این که کسانی که از ترکیب آویشن و پیچک استفاده کردند، خیلی سریع تر از گروه دیگر بهبود یافتند.

آویشن به علاوه خاصیت آنتی اکسیدانی زیادی دارد که از این جهت هم برای بدن مفید است.

اگر قصد دارید از شربت ضد سرفه برای درمان سرفه استفاده کنید، ترجیحاً شربتی را انتخاب کنید که در آن آویشن وجود داشته باشد. راه دیگر هم این است که دو قاشق چای خوری آویشن را به آب داغ اضافه کنید تا دم نوش آویشن درست کرده باشید. بگذارید آویشن ۱۰ دقیقه در آب بماند، بعد آن را جدا کنید و دم نوش را بنوشید.

 

تغییر رژیم غذایی برای رفلاکس اسید معده

تغییر رژیم غذایی برای رفلاکس اسید معده

رفلاکس یا برگشتن اسید معده یکی از رایج ترین علل سرفه است. بهترین راه برای جلوگیری از این نوع سرفه ها، تغییر رژیم غذایی است که باعث می شود رفلاکس معده کمتر شده و در نتیجه سرفه ها هم کاهش پیدا کنند.

محرک رفلاکس معده برای هر فرد متفاوت است. اگر دقیقا نمی دانید که چه چیزی باعث تحریک معده و رفلاکس می شود، بهتر است ترکیبات و غذاهایی که معمولا تحریک کننده محسوب می شوند را از رژیم غذایی خود حذف کنید و تغییرات و علائم آن را به دقت تحت نظر داشته باشید.

غذاها و نوشیدنی هایی که معمولا باعث رفلاکس معده میشوند اینها هستند:

 • نوشیدنی های الکلی
 • کافئین
 • شکلات
 • مرکبات
 • غذاهای چرب و سرخ کرده
 • سیر و پیاز
 • نعناع
 • ادویه ها و غذاهای پر ادویه
 • گوجه و غذاهایی که با گوجه درست می شوند

 

نارون آمریکایی

درمان سرفه با نارون آمریکایی

بومیان قاره آمریکا در گذشته به صورت سنتی از پوست نارون آمریکایی برای رفع مشکلات گوارشی و همچنین کاهش سرفه استفاده می کردند. نارون آمریکایی هم اثری مشابه ریشه مارشمالو دارد. این گیاه لعاب زیادی ایجاد می کند که به نرم کردن گلو و کاهش سرفه کمک می کند.

برای خوردن نارون آمریکایی کافی است یک قاشق از آن را با یک فنجان آب داغ مخلوط کنید. بعد از حدود ۱۰ دقیقه، این محلول را می توانید بنوشید. فقط باید به این نکته دقت داشته باشید که نارون آمریکایی ممکن است با دارو های دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد.

نارون آمریکایی هم به صورت پودر و هم به صورت کپسول موجود است که می توانید از آن استفاده کنید.

 

استیل سیستئین

درمان سرفه با استیل سیستئین

استیل سیستئین (acetylcysteine) یک مکمل است که از آمینواسید ال-سیستئین (L-cysteine) به دست می آید. مصرف دز روزانه می تواند شدت و تعداد سرفه های خلط دار را کم کند.

بررسی ۱۳ مطالعه که در این مورد انجام شده است نشان می دهد که استیل سیستئین می تواند علائم برونشیت را در بیماران کاهش دهد. برونشیت بیماری است که در آن مجاری تنفسی ملتهب شده و پر از مخاط می شوند که در نتیجه سرفه های زیاد ایجاد می شود.

محققان پیشنهاد می کنند که بیماران مبتلا به برونشیت مقدار ۶۰۰ میلی گرم از این مکمل را به صورت روزانه مصرف کنند. کسانی که دچار انسداد مجاری تنفسی هستند دو برابر این مقدار یعنی ۱۲۰۰ میلی گرم باید مصرف کنند.

استیل سیستئین، ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد که شامل واکنش های آلرژیک، تورم، تب و تنگی نفس است. در نتیجه اگر قصد دارید از این روش برای درمان سرفه استفاده کنید، اول باید با یک پزشک مشورت کنید.

 

پروبیوتیک ها

درمان سرفه با پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها به صورت مستقیم برای درمان سرفه کاری انجام نمی دهند بلکه با بهبود سیستم ایمنی و ایجاد تعادل در باکتری های موجود در روده می توانند به کاهش سرفه کمک کنند.

هر چه سیستم ایمنی قوی تر و عملکردش مناسب تر باشد، بهتر می تواند مقابل عفونت ها و عوامل حساسیت زا در بدن ایستادگی کند و در نتیجه عامل احتمالی سرفه را از بین ببرد.

یکی از پروبیوتیک ها، لاکتوباسیلوس نام دارد. این باکتری بیشترین اثر گذاری را در جلوگیری از سرماخوردگی دارد.

به علاوه مکمل های پروبیوتیک که شامل لاکتوباسیلوس و دیگر پروبیوتیک ها هستند، در دارو خانه ها در دسترس هستند که می توانید خریداری و استفاده کنید. همچنین برخی از غذا ها سرشار از پروبیوتیک ها هستند. مثل:

 • میسو یا خمیر سویا
 • ماست
 • ترشی
 • خیار شور

البته مقدار پروبیوتیک موجود در غذاهای مختلف متفاوت است. بنابراین بهتر است علاوه بر استفاده از این غذاها، از مکمل های پروبیوتیک هم استفاده کنید.

 

راه های جلوگیری از سرماخوردگی

راه قطعی و صد در صد برای جلوگیری از سرماخوردگی وجود ندارد. ولی به هر حال می توانید این روش ها را برای کاهش حداکثر احتمال سرماخوردگی انجام دهید.

 • زیاد به کسانی که سرماخوردگی دارند نزدیک نشوید. بنابراین بهتر است هنگام ارتباط با کسانی که آنفلونزا، سرماخوردگی یا علائم این بیماری ها را دارند، فاصله مناسب را رعایت کنید.
 • دست ها به صورت مرتب بشویید. تمیز بودن دست ها یکی از عوامل مهم در کاهش احتمال ابتلا به سرماخوردگی است. برای این کار از آب گرم و صابون استفاده کنید تا باکتری ها و ویروس هایی که در سطح پوست هستند را از دست جدا کنید. به علاوه این کار را به کودکان هم یاد دهید. خارج از خانه هم می توانید از مایع دست شویی حاوی ترکیبات الکلی و ضد عفونی کننده، استفاده کنید
 • از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید. به خصوص زمانی که یکی از افراد خانواده بیمار می شود، بهتر است حتماً دستشویی، آشپزخانه و محل های عمومی را ضد عفونی کنید. تخت خواب، حوله ها، دستگیره ها، شیر آب، اسباب بازی ها و … را حتماً با یک ضد عفونی کننده، تمیز کنید.
 • نگذارید بدن تان کم آب شود. وقتی سرما خورده اید حتماً آب زیادی بنوشید. می توانید برای این کار دم نوش های گیاهی و … بنوشید.
 • استرس و نگرانی تان را کاهش دهید. استرس و اضطراب باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی می شود و در نتیجه احتمال بیمار شدن را افزایش می دهد. یکی از راه های کاهش استرس، ورزش کردن و فعالیت های بدنی است. ریلکسیشن، مدیتیشن، تمرینات تنفسی و تمرینات آزاد سازی و شل سازی عضلات هم برای این کار مؤثر است.
 • خواب کافی داشته باشید. برای اینکه سالم باشید و سیستم ایمنی عملکرد خوبی داشته باشد، باید ۷ تا ۹ ساعت در روز بخوابید.
 • از مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی استفاده کنید. برخی از مکمل ها به تقویت سیستم ایمنی کمک می کنند. مثلاً ویتامین ث، روی و پروبیوتیک ها از جمله این مکمل ها هستند. به خصوص در دورانی که سرما خورده اید یا در فصولی که احتمال این مسئله بیشتر است (یعنی پاییز و زمستان)، استفاده از این مکمل ها راه حل خوبی محسوب می شود.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر این علائم را همراه با سرفه مشاهده کردید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید

 • خلط سبز یا زر با بوی بد
 • لرز
 • کم آبی بدن
 • تب بالای ۳۸ درجه
 • تب به مدت بیشتر از ۳ روز
 • ضعف

 

اگر هم سرفه همراه با این علائم بود هر چه زودتر به اورژانس مراجعه کنید

 • سرفه همراه با خون باشد
 • سرفه باعث تنگی نفس شود

 

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

عرق زنیان

عرق زنیان

زنیان چیست؟ گیاه زنیان بوته ای است با گلهای سفید و خاصیت های فراوانی برای …