خانه / پوست و مو و زیبایی / (درمان موهای زائد با لیزرقسمت دوم(اثر لیزر در رفع موهای زائد

(درمان موهای زائد با لیزرقسمت دوم(اثر لیزر در رفع موهای زائد

مکانیسم اثر لیزر در رفع موهای زائد:
برداشت مو بوسیله لیزر ، بر پایه جذب انتخابی نور بوسیله مواد بیولوژیکی بدن نهاده شده است که در آن انرژی به شیوه ای به فولیکول مو منتقل می شود که آسیب های بافتی در فولیکول مو در حد اکثر میزان خود و در بافت های محیطی در حداقل باشد.رنگدانه ملانین در اپیدرم حتی در پوستها تیره بسیار کم و در مقابل به میزان بسیار زیا ددر مو تجمع یافته است.

بنابراین ملانین بهترین و مهمترین ماده بیولوپیکی هدف برای بکارگیری اصول جذب انتخابی لیزر به منظور رفع موهای زائد می باشد.ملانین،طول موج های نوری بین ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر را به خوبی جذب می نماید.این محدوده طول موج را دامنه اپتیکی ملانین گویند.به بیان دیگر ، در این طول موج،ملانین بهترین ماده هدف برای جذب لیزر است.از آنجایی که لیزر فقط رنگدانه های تیره موجود در ریشه های مو را هدف قرار می دهد،بنابراین درمان موهای سفید،روشن و پرزهای بدن و صورت توسط لیزر نتایج قابل توجهی به دنبال نخواهد داشت.

همچنین در افرادی که دارای پوست روشن هستند نتیجه درمان موهای نا خواسته بهتر از درمان در افراد دارای پوست برنزه و تیره می باشد.معمولا تاثیرات اولیه لیزر بر موهای نا خواسته تا دو هفته بعد از انجام لیزر مشاهده می شود.بعد از این زمان موها سست شده ومیریزند.در هر بار تکرار لیزر ، موها نازک تر و تراکم موها کمتر می شود تا در نهایت در پایان جلسات درمانی،اکثر موهای نا خواسته از بین می روند.

انتظار آنست که نتیجه درمان موهای زائد توسط لیزر در صورتیکه همه پارامترهای لازم همچون انرژی،مدت زمان پالس و… در مقادیر مناسب خود باشد،پس از هرجلسه حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد و بعد از جلسات درمانی حدود ۸۰ درصد موهای زائد از بین برود.موهای باقیمانده ،اغلب نازک تر وروشن تر می شوند.

بر ای اساس،اگرچه تعداد جلسات درمان بالیزر در افراد مختلف با توجه به حجم موهای زائد و فیزیولوژی بدن هر شخص متفاوت می باشد ،اما برای دست یافتن به نتایج مناسب جهت کاهش موهای ناخواسته ،معمولا حداقل ۳ تا ۸ جلسه درمان با لیزر مورد نیاز می باشد. جهت جلوگیری از رویش مجدد موها در منطقه تحت درمان،تکرار لیزر هر ۶ الی ۱۲ ماه یک بار برای بیشتر افراد الزامی است.در فواصل جلسات درمانی ،باید از روشهایی که باعث کنده شدن ریشه موها میگردد از موچین،بند،موم و اپی درم پرهیز شده و در صورت لزوم موها تراشیده شود.

محل رویش موهای ناخواسته نیز در تاثیر لیزر و تعداد جلسات آن موثر می باشد.برای مثال در صورت ،موهای ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط،مقاومت بیشتری به درمان نسبت به لیزر دارند که به تبع آن تعداد جلسات بیشتری برای لیزر نیاز خواهد بود..تقریبا تمام افراد می توانند از لیزرها برای کاهش موهای ناخواسته استفاده کنند.اگرچه همانگونه که پیش از این نیز اشاره گردید ، بهترین نتایج در افراد با موهای تیره و ضخیم و پوست روشن دیده میشود،تفاوتی در بین سنین مختلف و در بین مردان و زنان در استفاده از این سیستم وجود ندارد.

در پی انجام هر جلسه درمان ، ممکن است علائمی همچون قرمزی و التهاب خفیف یا متوسط ایجاد گردد که این علائم بخشی از روند نرمال درمان محسوب شده و به زودی پس از گذشت چند ساعت بر طرف خواهد شد و هیچ نشانه و علامتی غیر عادی بر روی پوست نباید باقی بماند. به منظور رفع سریعتر علائم ،کمپرس سرد ناحیا درمان شده توسط کیسه یخ پیشنهاد میگردد و در صورت مشاهده هرگونه عارضه غیر طبیعی و یا تاول بدون دستکاری سریعا با پزشک معالج مشورت کنید.

در صورت انجام پروسجورهای درمانی  در ناحیه صورت، استفاده از کرم های ضد آفتاب قوی به منظور پیشگیری از عوارضی همچون تیره شدن محل درمان ضروری است.همچنین لازم به ذکر است که در افرادی که اختلالات زمینه ای همچون اختلالات هورمونی یا کیست تخمدان دارندعلاوه بر درمان موهای زائد با لیزر ، باید تحت درمان دارویی نیز قرار بگیرند.

لیزرهای الکساندریت با طول موج ۷۵۵ نانومتر،لیزر RUBE، لیزر دیود با طول موج ۸۰۰ نانومتر ، لیزر IPL ، ولیزر Nd:YAGباطول موج ۱۰۵۶ در زمره لیزرهایی هستند که قادر به درمان موهای نا خواسته بر اساس مکانیسم یاد شده فوق می باشند که در این میان لیزر  IPLبیشترین و بهترین تاثیر و کمترین عارضه را دارد.

مطالب مرتبط : مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

تعرفه خدمات زیبایی

تعرفه خدمات زیبایی را طبق تعرفه های معمول در ادامه می بینید، گستره خدمات زیبایی …