خانه / داروهای گیاهی / درمان گلودرد سرماخوردگی

درمان گلودرد سرماخوردگی

درمان گلودرد سرماخوردگی با روش های درمانی طبیعی را در این مقاله می آموزیم، همه با گلو درد آشنا هستیم. گلو درد به همان حالت دردناک و معمولاً ملتهب و گاهی هم تحریک شده (معمولاً به صورت خارش) گلو گفته می شود. بیشتر ما گلو درد را به عنوان بخشی از علائم سرما خوردگی و آنفولانزا تجربه می کنیم. التهابی که در گلو وجود دارد معمولاً وقتی بیشتر احساس می شود که سعی کنید چیزی بخورید. در حالت خفیف خوردن غذاهای حجیم و سفت تر باعث اذیت شدن می شود. وقتی وضعیت بدتر باشد حتی خوردن مایعات هم آزار دهنده می شود.

اگر گلودرد زیاد شدید نباشد، شاید تمایل خاصی به اینکه به پزشک مراجعه کنید نداشته باشید. با این حال گلو درد معمولاً همچنان آزار دهنده باقی می ماند و احتمالاً خواب شبانه تان را هم دچار مشکل می کند. خوش بختانه آن قدر ها هم دست تان بسته نیست. روش های خانگی و دم دستی هم وجود دارد که می توانید برای کاهش درد و التهاب گلو استفاده کنید.

 

عسل

درمان گلو درد با عسل

شاید اول تصور کنید که عسل باعث سوزش بیشتر و اذیت شدن گلو می شود. ولی اینطور نیست. عسل چه به صورت تنها و چه زمانی که با چای یا مایعات دیگر خورده شود تا حد زیادی گلو را نرم تر می کند. عسل یکی از روش های خانگی مقابله با گلودرد محسوب می شود. در واقع در یکی از مطالعاتی که در مورد تاثیر عسل بر روی سرفه های شبانه انجام شده است، نشان می دهد که عسل حتی از قرص هم می تواند موثر تر باشد. در این مطالعه مشخص شد که تاثیر عسل در از بین بردن سرفه های شبانه از دارو های رایج سرکوب کننده التهاب و ضد سرفه موثر تر است. به علاوه در مطالعات دیگر این مسئله هم تایید شده است که عسل خاصیت طبیعی بهبود دهندگی زخم دارد. یعنی به احتمال زیاد قادر است فرآیند ترمیم التهاب گلوی شما را به شدت سرعت بخشد.

 

آب نمک

درمان گلودرد با آب نمک

احتمالاً هیچ دارویی دم دست تر از آب و نمک نیست! این دو ماده که تقریبا در دسترس همه هستند به سادگی می توانند یک داروی خانگی قدرتمند برای از بین بردن گلودرد را تشکیل دهند. غرغره کردن آب نمک ولرم یا گرم در گلو هم به نرم تر شدن گلو کمک می کند هم تجمع باکتری ها و ترشحاتی که ایجاد شده است را از بین می برد. نمک به طور طبیعی خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی دارد و به این ترتیب برای ضد عفونی کردن گلو مناسب است. پس خیلی ساده کمی آب نمک غرغره کنید تا هم گلو صاف شود و هم تورم و التهاب کاهش پیدا کند. هر سه ساعت یک بار این کار را انجام دهید. تاثیرش را خودتان متوجه می شوید.

 

دم نوش بابونه

درمان گلودرد با دم نوش بابونه

ما ایرانی ها با دم نوش های زیادی آشنا هستیم و استفاده از دم نوش و دارو های گیاهی دیگر برای رفع مشکلات مختلف چندان برایمان غیر معمول نیست. بابونه یکی از دم نوش هایی است که برای رفع التهاب گلو معمولاً استفاده می شود. از قدیم هم از این دم نوش برای درمان استفاده می شده است. معمولا از این گیاه برای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی که دارد استفاده می شود.

در برخی مطالعات انجام شده، مشخص شده است که بخور دادن با بابونه (یعنی استنشاق بخار بابونه در حال جوش) می تواند علائم سرما خوردگی مثل همین گلو درد و التهاب آن را از بین ببرد. نوشیدن دم نوش که در واقع همان عصاره بابونه است هم می تواند همین اثر را داشته باشد. بابونه به علاوه به تقویت سیستم ایمنی بدن هم کمک می کند. در نتیجه بدن با توان بیشتر می تواند با میکروب ها و عفونتی که در گلو ایجاد شده است مبارزه کند.

 

نعناع فلفلی

درمان گلو درد با نعناع فلفلی

نعناع فلفلی بیشتر از هر چیز به تازه و خوش بو کردن تنفس شناخته می شود. هر چند که از این گیاه استفاده های دیگری هم می توان کرد. اسانس روغنی رقیق شده نعناع فلفلی را می توانید به شکل اسپری برای از بین رفتن التهاب گلو استفاده کنید. نعناع فلفلی در خودش متانول دارد. متانول به مقدار کمش باعث می شود لایه مخاطی در گلو رقیق تر شود و در نتیجه التهابی که به وجود آمده است تا حدی بهتر شود. به علاوه بخش زیادی از سرفه ها هم به خاطر همین مخاطی است که در گلو جمع می شود. در نتیجه نعناع فلفلی به این مشکل هم می تواند کمک کند.

این گیاه علاوه بر این ها، خاصیت ضد التهابی، ضد باکتریایی و همچنین خاصیتی ضد ویروسی هم دارد که همه این موارد به سرعت بخشیدن به بهبود گلو کمک می کنند.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که هیچ وقت اسانس روغنی (یا روغن پایه، روغن هایی که در واقع عصاره یک گیاه هستند) را بدون مخلوط کردن با روغن پایه مثل روغن زیتون، روغن بادام شیرین یا روغن تصفیه شده نارگیل استفاده نکنید.

ولی اسانس روغنی چیست؟ بگذارید این طور بگوییم که اسانس روغنی عصاره یک گیاه است که از طریق تقطیر به دست می آید. مثال ساده گلاب است. در فرآیند گلاب گیری، شیره و اسانس معطر گل محمدی از طریق تقطیر جمع آوری می شود. آبی هم که در انتها باقی می ماند گلاب است که در واقع محصول جانبی تولید اسانس یا همان روغن پایه گل محمدی است.

روغن حامل ولی روغنی است که از گیاهان یا منابع غیر گیاهی گرفته می شود. این منابع خودشان روغن دارند و نیازی به تقطیر و … نیست. مثلا بادام یا نارگیل از گیاهانی هستند که چرب هستند و با روش های مختلف مثل جداسازی، روغن شان بیرون کشیده می شود.

اسانس همیشه با استفاده از یک روغن حامل ابتدا رقیق می شود و بعد مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا در مورد نعناع فلفلی، ۵ قطره از اسانس آن با حدود ۳۰ میلی لیتر از روغن حامل (مثلا روغن زیتون) ترکیب می شود. مراقب باشید که اسانس را هیچ وقت به صورت تنها مصرف نکنید چون اثرات شدید مثل مشکلات گوارشی، تهوع، آلرژی و … ایجاد می کند.

 

غرغره کردن جوش شیرین یا بیکینگ سودا

درمان گلو درد با غرغره کردن جوش شیرین یا بیکینگ سودا

غرغره کردن  جوش شیرین هم یک راه دیگر برای کاهش التهاب گلو است. جوش شیرین مثل آب نمک عمل می کند. اگر جوش شیرین با آب نمک مخلوط شود و این مخلوط برای غرغره کردن استفاده شود، اثر گذاری بیشتری نسبت به آب نمک به تنهایی خواهد داشت. این مخلوط می تواند باکتری ها و قارچ ها و میکروب های دیگری که در دهان و گلو تجمع کرده اند را از بین ببرد.

سازمان ملی سرطان آمریکا غرغره کردن ترکیب ۱ فنجان آب گرم، یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین و یک هشتم قاشق چای خوری نمک را برای بهبود التهاب گلو توصیه کرده است. در بهترین حالت شست و شو و غرغره کردن در فاصله های ۳ ساعتی، توصیه می شود.

 

شنبلیله

درمان گلو درد با شنبلیله

شنبلیله فواید سلامتی زیادی دارد. به علاوه استفاده از شنبلیله به شکل های مختلف ممکن است. مثلا می توانید دانه های شنبلیله را بخورید، یا از اسانسی موضعی آن (یعنی روغن اسانسی بخش مشخصی از بابونه نه همه آن) استفاده کنید. دم نوش شنبلیله هم که یک روش رایج و شناخته شده برای همه ماست که تاثیر زیادی بر بهبود التهاب دارد. دم نوش شنبلیله از روش های قدیمی برای کاهش درد و التهاب محسوب می شود.

در این مورد تحقیقات مختلفی هم انجام شده است. بابونه می تواند درد را کاهش دهد و باکتری ها، عفونت و التهابی که ایجاد شده است را برطرف کند. به علاوه شنبلیله خاصیت ضد قارچی خوبی هم دارد.

البته خانم های باردار باید در مورد مصرف شنبلیله مراقب باشند. مرکز ملی سلامت مکمل و فراگیر آمریکا در این مورد توصیه می کند که خانم های باردار از شنبلیله استفاده نکنند.

 

ریشه گیاه مارشمالو

درمان گلو درد با ریشه گیاه مارشمالو

ریشه گیاه مارشمالو حاوی ماده ای مخاط مانند است. این ماده می تواند گلو را بپوشاند و به این شکل التهاب آن را کمتر کند .استفاده از ریشه این گیاه نسبتا ساده است. کافی است ریشه خشک شده این گیاه را در یک فنجان آب در حال جوش بریزید و آن را دم کنید. این دم نوش را دو تا سه بار در روز بنوشید.

استفاده از ریشه گیاه مارشمالو برای کسانی که مشکل دیابت دارند توصیه نمی شود. این افراد قبل از مصرف این گیاه باید با دکتر خود مشورت کنند. تحقیقاتی که در مورد اثر ریشه گیاه مارشمالو بر روی حیوانات انجام شده است نشان می دهد که این گیاه می تواند باعث کاهش سطح قند خون شود. در نتیجه کسانی که دیابت دارند نیابد سر خود از این گیاه استفاده کنند.

 

ریشه شیرین بیان

درمان گلودرد با ریشه شیرین بیان

شیرین بیان هم از جمله گیاهان دارویی دیگر برای ما ایرانی هاست. این گیاه از قدیم برای درمان و آرام کردن التهاب و تورم گلو استفاده می شده است. تحقیقات اخیر نشان داده است که غرغره کردن محلول ریشه شیرین بیان برای گلو درد خوب است. برای این کار ریشه شیرین بیان را باید در آب قرار دهید و بعد عصاره آن را غرغره کنید. البته زنانی که باردار هستند یا بچه شیرخواره دارند، نباید از این دستورالعمل پیروی کنند. ممنوعیت استفاده از این روش برای زنان باردار و شیرده توصیه مرکز ملی سلامت مکمل و فراگیر آمریکا است.

 

نارون آمریکایی

درمان گلودرد با نارون آمریکایی

درست مثل ریشه مارشمالو، درخت نارون آمریکایی هم ماده ای مخاطی مانند در درونش دارد. وقتی ریشه این گیاه با آب مخلوط شود، یک ترکیب ژله ای مانند درست می کنند. این ترکیب می تواند روی بافت های گلو را بپوشاند. این کار باعث می شود گلو نرم تر شود و التهابش کاهش پیدا کند. برای استفاده از نارون آمریکایی کافی است پوست این گیاه را که خشک شده و پودر شده است در آب در حال جوش بریزید. بعد از هم زدن و گذشت مدتی، آب حالت ژله ای پیدا می کند و یک محلول به دست می آید. حالا این مایع ژله ای مانند را بنوشید. استفاده از قرص مکیدنی نارون آمریکایی هم می تواند احتمالاً به کمتر کردن گلو درد کمک کند.

نارون آمریکایی یکی از روش های سنتی برای درمان گلو درد است که توسط بومی های آمریکا مورد استفاده قرار می گرفته است. ولی در مورد اثرات استفاده از این روش هنوز باید تحقیقات بیشتری انجام شود. به طور مثال طبق اظهار کتابخانه ملی پزشکی آمریکا این گیاه ممکن است باعث عدم جذب دارو های دیگری که مصرف می کنید شود.

 

سرکه سیب

درمان گلو درد با سرکه سیب

سرکه سیب به طور طبیعی یک ضد باکتری محسوب می شود. استفاده های زیادی هم از سرکه سیب با توجه به همین خاصیتش می شود. مطالعات زیادی در مورد اثرات ضد باکتریایی سرکه سیب انجام شده است. در این مطالعات استفاده از سرکه سیب برای مقابله با عفونت مورد بررسی قرار گرفته است. سرکه سیب همچنین به خاطر خاصیت اسیدی که دارد می تواند مخاطی که در حلق جمع شده است را از بین ببرد و به این ترتیب از پخش شدن باکتری ها و تجمع و فعالیت آن ها جلوگیری کند.

اگر بتوانید از سرکه سیب در همان ابتدای کار استفاده کنید خیلی بهتر است. وقتی احساس کردید که گلو درد دارد به سراغ تان می آید، یک قاشق آب را با دو قاشق سرکه مخلوط کنید. این مخلوط را برای غرغره کردن استفاده کنید. نوشیدن کمی از این مخلوط هم به شما کمک زیادی می کند که بعد از غرغره کردن باید انجام دهید. این فرآیند را چند بار پشت سر هم، مثلا ۲ تا ۳ بار در یک ساعت، انجام دهید. حتما هم بین این غرغره کردن ها مقدار زیادی آب بنوشید.

روش های زیادی هست که در آن ها می توانید از سرکه سیب برای درمان گلو درد استفاده کنید. نوع روش انتخابی بستگی به شدت بیماری و حساسیت بدن شما به سرکه دارد. ولی بهتر است پیش از هر چیز برای انتخاب کردن بهترین روش، به پزشک مراجعه کنید و از او مشورت بگیرید.

 

سیر

درمان گلو درد با سیر

باکتری ها هم مثل خیلی از ما از سیر فراری هستند. سیر به داشتن خاصیت ضد باکتریایی معروف است. سیر دارای ترکیب به نام آلیسین است. آلیسین یک ترکیب طبیعی دارای گوگرد است که خاصیت ضد باکتریایی دارد و برای مقابله با عفونت مفید است. مطالعات در این مورد نشان داده اند که استفاده از مکمل سیر به صورت مداوم می تواند جلوی ابتلا به سرما خوردگی را بگیرد.

راه دیگر این است که سعی کنید از سیر در رژیم غذایی روزانه تان استفاده کنید. احتمالاً شما هم از خواص درمانی سیر چیزهای زیادی شنیده اید. اینکه اگر سیر را به صورت روزانه مصرف کنید همیشه سالم باقی می مانید. در مورد گلودرد هم همینطور است. مصرف روزانه و همیشگی سیر برای جلوگیری از گلودرد بسیار مفید است. پس بهتر این است که سعی کنید به شکلی از سیر در غذاهای روزانه استفاده کنید هر چند که مطمئنا بهتر است بعد از خوردن آن مسواک بزنید. هم از این جهت که جلوی بوی آن را گرفته باشید و هم از این جهت که آنزیم هایی که در داخل سیر وجود  دارد را از روی دندان هایتان پاک کنید.

 

فلفل هندی یا سس تند

درمان گلو درد با فلفل هندی یا سس تند

فلفل هندی معمولاً به عنوان یک مسکن استفاده می شود. فلفل هندی یک نوع فلفل بسیار تند است که مثل بقیه انواع فلفل های تند، حاوی کپسایسین می باشد. کپسایسین یک ترکیب طبیعی است که جلوی عصب های دریافت کننده درد را می گیرد.

اثر استفاده از فلفل هندی به صورت علمی برای بهتر کردن گلو درد اثبات نشده است. ولی تجربه نشان می دهد که ترکیب کردن فلفل هندی با آب گرم و نوشیدن آن با عسل به بهتر کردن گلودرد و کاهش التهاب کمک می کند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که شما در به هر حال عصاره یک فلفل تند را مصرف می کنید. در نتیجه سوختن و احساس کردن تندی در دهان و حلق طبیعی است. اگر در دهان یا حلق زخم دارید، نباید از این روش درمانی استفاده کنید. بهتر است اول با کمی سس تند کار را شروع کنید. چند قطره سس تند یا کمی فلفل هندی خرد شده بخورید. حتی همین مقدار کم هم ممکن است برای شما تند محسوب شود. اگر مشکلی نداشتید، مقدارش را کمی بیشتر کنید.

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

خاصیت‎های “درمانی” میوه های پاییزی

می خواهیم درباره خاصیت های درمانی میوه های پاییزی بیشتر بدانیم این میوه های پاییزی …