خانه / دندانپزشکی / دندانپزشکی به زبان ساده (۴) لامینیتlaminate

دندانپزشکی به زبان ساده (۴) لامینیتlaminate

ونیر (Veneer) و لامینیت (Laminate) اینها چه هستند ؟
لامینیت لایه نازکی از مواد رنگی دندان است که جهت بدست آمدن ظاهر زیبا و مطلوب روی دندانهای جلویی قرار داده می‌شود. علی الخصوص دندانهایی که در اثر پوسیدگی، تصادف و یا تغییر رنگ آسیب دیده اند. 

دندانپزشک چه می‌کند ؟
بعضی از این ونیرها یا لامینیت ها مستقیماً و توسّط مواد همرنگ دندان(کامپوزیت) در مطب روی دندان ساخته می‌شوند و بقیه توسّط تکنسین و در لابراتور بر روی قالبی که از دندان مورد نظر تهیه می‌گردد ساخته می‌شوند که طبعاً بیش از یک جلسه کار می‌برند.

– ابتدا تمام پرکردگی های موجود در دندان چک می‌شوند.
– مقدار خیلی کم از سطح دندان تراشیده می‌شود به میزانی که ضخامت دندان کاهش نیابد. میزان تراشیدن به حدی کم است که گاهی نیاز به بی حسی نیست.
– برای لامینیت هایی که در مطب توسّط کامپوزیت ساخته می‌شوند سطح دندان توسّط اسید خشن می‌شود. سپس کامپوزیت (مواد همرنگ دندان) بصورت لایه لایه روی دندان قرار داده می‌شود تا دندان شکل و فرم و رنگ طبیعی خودرا بیابد.
– برای لامینیت هایی که در لابراتور و توسّط تکنسین ساخته می شوند، ابتدا توسّط دندانپزشک قالبی از دندان مورد نظر گرفته می‌شود. این قالب میزان ضخامت، اندازه وفرم مورد نیاز لامینیت را برای دندان مورد نظر وهمچنین نحوه تماس با دندان مقابل را نشان می‌دهد و تکنسین بر روی نمونه تهیه شده، دندان لامینیت را از جنس چینی یا کامپوزیت های سخت شونده خواهد ساخت.
– لامینیتی که توسّط تکنسین ساخته می‌شود درجلسه بعد توسّط دندانپزشک بر روی دندان مورد نظر چسبانده می‌شود.
– بعضی مواقع ممکن است که در اثر ضربه، لامینیت از دندان جدا شده یا شکسته شود که در این صورت می‌توان مجدداً آنرا چسبانده و در صورت شکستگی اگر از نوع کامپوزیتی است در مطب بازسازی خواهد شد و چنانچه از نوع لابراتوری است بایستی دوباره قالب گیری و از نو ساخته شود.

مزایای لامینیت چیست ؟
– لامینیت ها به میزان زیادی ظاهر دندان را اصلاح می‌کنند. بدشکلی ها و بدرنگی ها و نمای بدن دندان را می‌توان با لامینیت پوشاند.
– لامینیت ها سطح دندان را از آسیب های بعدی محافظت می‌نماید.
– چنانچه دندان آسیب زیادی ندیده باشد و تاج محکمی داشته باشد لامینیت نسبت به روکش که در آن دور تا دور دندان تراشیده می‌شود ارجح است و نمای ظاهری بهتر و طبیعی تر از روکش است.

مطالب مرتبط :
دندانپزشکی به زبان ساده (۲) پرکردگی رنگ دندان ( white filling )
دندانپزشکی به زبان ساده (۳) روکش crown
دندانپزشک شما کیست؟
دندان پزشکی راه انتقال ایدز نیست
کاربرد اشعه ایکس در دندانپزشکی مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

نگاه به بخش دهان و دندان به عنوان خدمات لوکس باید از بین برود

وزیر بهداشت گفت: شرکت های بیمه‌ای مسوولیت خود را در زمینه بهداشت و مسایل درمانی دهان و دندان فراموش کرده اند و نگاه به خدمات بهداشت دهان و دندان به عنوان خدمات لوکس و زیبایی باید از بین برود.