خانه / بیماری ها / دورال اکتازی یا گشاد شدن سخت شامه در بیماری سندرم مارفان

دورال اکتازی یا گشاد شدن سخت شامه در بیماری سندرم مارفان

سخت شامه غشا و لایه‌ای ضخیم، محکم، غیر ارتجاعی، فیبروزه، خاکستری رنگ و نزدیک به جمجمه می‌باشد و مغز و طناب طناب نخاعیی را می‌پوشاند، آن متشکل از بافت فیبری متراکم است که سطح داخلی‌اش پوشیده از سلول‌های صاف و مسطح و مسئول نگهداری از مایع مغزی-نخاعی است. سخت شامه به صورت کیسه‌ای است که پردهٔ عنکبوتیه را پوشانده و دارای چندین عملکرد می‌باشد. سخت شامه، سینوس‌های سخت شامه‌ای (سینوس‌های وریدی سخت شامه‌ای، سینوس‌های مغزی، یا سینوس‌های جمجمه‌ای نیز نامیده می‌شوند) را در بر گرفته، از آن‌ها پشتیبانی کرده و خون را از مغز به سمت قلب جابجا می‌نماید. سخت شامه دارای دو لایه یا لاملا است: لایهٔ سطحی که به صورت پریوستئوم یا ضریع استخوان درونی جمجمه است اندوکرانیوم (endocranium) نامیده می‌شود؛ و لایه عمیق.

سخت شامه وظیفه‌ی حیاتی حفاظت از سیستم عصبی مرکزی را انجام می‌دهد. یک واقعیت جالب و شگفت انگیز در مورد سخت شامه این است که بر خلاف قسمت‌های دیگر بدن، آن نسبت به درد حساس است چون با عصب سه شاخه، عصب واگوس و اولین سه عصب گردنی، پی دار (عصب دار) و برانگیخته می‌شوند. هم چنین آن توسط شاخه‌هایی از دستگاه عصبی سمپاتیک و یا خودکار تأمین می‌شود.

غشای دورا یا سخت شامه که پوشاننده مغز و نخاع می باشد، می تواند در افراد دچار سندرم مارفان گشاد شود (گشاد شدن سخت شامه یا دورال اکتازی dural ectasia). دورال اکتازی می تواند باعث درد کمر، شکم ، پاها یا سر بشود. بسیاری از بیماران سندرم مارفان درجاتی از نزدیک بینی (myopia) دارند. کدورت لنز ها(کاتاراکت) ممکن است در افراد بزرگسال مشاهده شود همچین فشار بالا داخل چشم (گلوکوم) با میزان بالایی در افراد دچار سندرم مارفان رخ می دهد.

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

بیماری لوسمی

بیماری لوسمی

بیماری لوسمی یا به اسم مصطلح آن همان سرطان خون است که از دسته بیماری …