خانه / اخبار پزشکان / رتبه ۱۸ جهانی ایران در تعداد مقالات و مستندات علمی

رتبه ۱۸ جهانی ایران در تعداد مقالات و مستندات علمی

دکتر رضا ملک زاده با اشاره به این که در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، در علوم پزشکی ۸ دانشمند یک درصد برتر پُراستناد جهانی براساس نظام‌ رتبه‌بندیESI در ایران وجود داشت، افزود: در نوامبر ۲۰۱۶ این تعداد به ۴۱ نفر افزایش پیدا کرده است.
به گفته دکتر ملک زاده، روند رتبه کشور از نظر تعداد استنادات دریافتی توسط مقالات در بانک اطلاعاتیScopus طی سال‌های جاری، از رتبه ۴۹ جهانی در سال ۱۹۸۸ به رتبه ۱۸ جهانی در سال ۲۰۱۶ رسیده است که این خود نمادی از بهبود چشم‌گیر کیفیت مقالات در این سال ها بوده است.
معاون تحقیقات و فناوری با تاکید بر حمایت از توسعه بازارمحصولات دانش بنیان سلامت تا پایان ۹۶، گفت: باید سهم دولت تا پایان سال ۹۶ در بازارسازی محصولات دانش بنیان به۱۰ هزار میلیارد تومان برسد.
وی با بیان این که تا پایان سال ۹۴ سهم فروش شرکت های دانش بنیان سلامت هزار میلیارد تومان بوده است، افزود: هدف ما افزایش صد در صدی در میزان فروش شرکت های دانش بنیان سلامت (۲هزار میلیارد تومان) تا پایان ۹۶ است.
وی به توسعه زیرساخت های فناوری سلامت در دانشگاههای علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت:  تعداد مراکز رشد فناوری در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۳ افزایش داشته و از ۵۲ به ۸۰ رسیده است.
دکتر ملک زاده با بیان این که در سال ۹۳ تعداد کل شرکت های دانش بنیان و هسته های فناور مستقر ۳۴۵ بوده است، افزود: در حال حاضر تعداد این شرکت ها به ۸۳۴ مورد رسیده است.
معاون تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به وجود ۷۸۲ شرکت دانش بنیان در کشور، گفت: همچنین ۵ اتاق تمیز در سال ۹۵ به بهره برداری رسیده است و این در حالی است که در سال ۹۳ هیچ اتاق تمیزی وجود نداشته است.
وی افزود: تعداد طرح های فناور در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۳، از ۹۵ به ۲۰۱ مورد رسیده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزاری جشنواره های فن بازار محصولات دانش بنیان، کنگره های فناوری و رویداد ملی اینوتک سلامت را از جمله برنامه های فرهنگی حمایتی از طرح های فناوری در این معاونت بیان کرد و افزود: در حال حاضر آئین نامه تاسیس مرکز رشد بخش خصوصی، تدوین نقشه راه کمیته های تخصصی فناوری سلامت، تشکیل کمیته بازارسازی محصولات دانش بنیان، افتتاح ۵ اتاق تمیز در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ایران، موسسه رویان، تدوین لیست فراخوان طرح های فناوری، تهیه کتاب نامه اطلاعات اتاق های تمیز دانشگاههای علوم پزشکی و اتاق های میز در موسسات همکار، راه اندازی مرکز رشد بین المللی کیش و همکاری با اتاق بازرگانی برای حضور محصولات دانش بنیان در بازارهای داخلی و خارجی از برنامه های در دست اجرای این معاونت است.

منبع: وبدا

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

حمله به پزشکان

ماجرای ادامه‌دار ضرب و شتم پزشکان

خبرگزاری فارس: شریک بهترین خاطرات زندگیمان هستند، یادت هست؟ وقتی این و پا و آن پا …