خانه / بهداشت عمومی / سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع زنان در سراسر دنیا

سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع زنان در سراسر دنیا

دومین سرطان شایع زنان در سراسر دنیا سرطان دهانه رحم است و شواهد نشان می دهد بیشترین دلیل اختلاف در شیوع و مرگ و میر این سرطان در جوامع پیشرفته و جوامع در حال توسعه وجود برنامه های گسترده غربالگری دهانه رحم است.

به گزارش وب دا؛ مدیر گروه سلامت، جمعیت و خانواده و جمعیت معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: سرطان دهانه رحم ضایعات پیش سرطانی شناخته شده ای دارد که با تشخیص، درمان و پیگیری این ضایعات، می توان از بروز سرطان فوق پیشگیری کرد.

میترا رضااف در این ارتباط گفت: این سرطان یکی از سرطانهای قابل پیشگیری تلقی می شود زیرا روند پیش بدخیمی طو لانی دارد که با برنامه غربالگری موثر می توان ضایعات پیش سرطانی را تشخیص داد و درمان ضایعات پیش سرطانی موفقیت آمیز است.

وی درخصوص عوامل خطر سرطان دهانه رحم گفت: سطح اجتماعی و اقتصادی پایین و عدم رعایت بهداشت از عوامل مستعد کننده این سرطان است.

وی افزود: شرکای جنسی متعدد و ابتلا به انواع بیماریهای مقاربتی،تعداد زایمانهای متعدد و غربالگری نامنظم و ازدواج در سن کم می تواند دلیل افزایش این خطر باشد./۱۴۷/۲۰۵/۲۰۲

 

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

افزایش روند آلودگی به شپش در کشور

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت گفت: روند آلودگی به شپش در کشور رو به افزایش است و تقویت آگاهی عمومی برای توقف این روند ضرورت دارد.