خانه / داروها / سفازلین (سفازولین)

سفازلین (سفازولین)

سفازولین (CEFAZOLIN) برای درمان‌عفونتهای ناشی از باکتری‌های گرم مثبت‌و گرم منفی حساس به دارو از جمله‌عفونتهای ادراری به‌ویژه در دوران‌بارداری و نیز به عنوان پیشگیری ازعفونت قبل از اعمال جراحی مصرف‌می‌شود.

 

موارد مصرف سفازلین

 

عفونت‌های شدید تنفسی، مجاری ادراری – تناسلی، پوست، بافت نرم، استخوان و مفاصل؛ مجاری صفراو ی، سپتی سمی، آندوکاردیت ناشی از ارگانیسم‌های حساس، پیشگیری از عفونت ‌های جراحی، جراحی کثیف.

این دارو در پیشگیری از  بروز عفونت پس از اعمال جراحی نیز بکار می رود. سفازولین به شکل پودر  جهت تزریق درون ویال تولید می شود

 

نحوه مصرف

 

سفازولین درون عضلات بزرگ (مثل باسن) تزریق، یا درون سرم ریخته و در  مدت حدود ۳۰ دقیقه درون رگ تزریق می شود. بسته به نظر پزشک معالج شما این دارو ۲ تا ۴ بار در شبانه روز به شما تزریق خواهد شد. هنگام تزریق عضلانی سفازولین می توان جهت کاهش درد دارو را با لیدوکائین (نوعی ماده  بی حس کننده) مخلوط کرد.

 

عوارض سفازلین

 

تهوع، استفراغ و اسهال و علائم کولیت پسودوممبران، سردرد، واکنشهای آلرژیک مانند کهیر و ضایعات جلدی و علایم حساسیت‌مفرط شامل شوک آنافیلاکتیک

 

مصرف سفازلین (Cefazolin) در بارداری

FDAطبقه بندی : B.

با توجه به اطلاعات موجود مصرف آنها در بارداری مجاز است

نکته هایی در مورد سفازولین

۱- در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها، و مشتقات آنها، سفالوسپورین ها یا پنی سیلامین با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- این دارو ممکن است موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس و قند ادرار شود.
۳- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه ، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است .
۴- سفالوسپرین ها ممکن است سبب بروز کولیت پسودوممبران شوند.

تاثیر قرص های پیشگیری از بارداری هنگام استفاده از سفازولین ممکن است کاهش یابد. بنابراین توصیه می شود در کنار مصرف این قرص ها، از روش مانع (مثل کاندوم) نیز استفاده نمایید و این روند را تا یک هفته پس از پایان دوره درمان سفازولین ادامه دهید.

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

ایزوترت

ایزوترت

ایزوترت یا  Isotret همان راکوتان است و قبل از هر چیز لازم است عوارض آن …