خانه / دندانپزشکی / سفید کردن دندان

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان به یکی از پرطرف دارترین خدمات دندانپزشکی امروزی تبدیل شده است. با مطرح شدن دندانپزشکی زیبایی، رنگ دندان به عنوان یک عامل کلیدی در این زمینه مورد توجه بیمار و دندانپزشک قرار می گیرد.

 

برای این منظور روشهای مختلفی بکار گرفته می شود که ساده ترین و کم هزینه ترین آنها، استفاده از خمیر دندانهای سفید کننده است که البته به کندی و به طرز نامحسوسی عمل می کنند.

شاید برای بررسی اثر خمیر دندانهای سفید کننده، نیاز به تهیه عکس یا تعیین رنگ دندانها پیش از شروع استفاده از این مواد باشد. معمولا چندین هفته تا روشن شدن رنگ دندانها زمان لازم است.

 

در روش دیگر، دندانپزشک با قالبگیری از دندانهای بیمار، یک وسیله اختصاصی(تری Tray) برای حمل مواد سفید کننده و تماس این مواد با دندانهای بیمار می سازد.

 

سپس با تجویز مواد مخصوص، نحوه و مدت زمان استفاده از تری سفید کننده را به بیمار آموزش داده و بیمار در منزل خود از این مواد استفاده می کند. به این صورت که مواد را بر اساس دستور کاخانه سازنده در تری ریخته و آن را بر روی دندانهای خود قرار می دهد.در این روش بسته به نوع و قدرت مواد سفید کننده، زمان استفاده روزانه از یک ساعت تا چندین ساعت متغیر است و گاهی بیمار از شب تا صبح، تری را در دهان خود نگه می دارد.

 

 

تحمل تری در دهان ممکن است برای برخی از بیماران مشکل باشد که البته با گذشت زمان حل می شود. در این روش معمولا پس از طی چند روز، تغییر رنگ دندانها مشهود شده و بیمار می تواند پس از رسیدن به نتیجه مطلوب، استفاده از مواد سفید کننده را به تدریج کم کرده و آن را متوقف نماید.

روش آخر که سریع ترین و موثرترین روش برای سفید کردن دندانهاست، بطور کامل در مطب دندانپزشکی صورت می گیرد. مواد سفید کننده ای که در این روش استفاده می شود، در حضور فرکانس خاصی از نور رنگی در محدوده آبی فعال شده و رنگ دندانها را بطور مشخصی سفیدتر می کنند.

برای این منظور مواد برروی دندانها قرار گرفته و نور آبی ویژه با دستگاه مخصوصی به دندانها تابیده می شود. پس از طی مدت زمان مشخص(معمولا چند دقیقه) کار پایان می یابد و رنگ دندانهای بیمار روشن تر می شود.

مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

نگاه به بخش دهان و دندان به عنوان خدمات لوکس باید از بین برود

وزیر بهداشت گفت: شرکت های بیمه‌ای مسوولیت خود را در زمینه بهداشت و مسایل درمانی دهان و دندان فراموش کرده اند و نگاه به خدمات بهداشت دهان و دندان به عنوان خدمات لوکس و زیبایی باید از بین برود.