خانه / تغذیه / سلولیت چیست

سلولیت چیست

سلولیت چیست؟
سلولیت عارضه ناشی از تجمع بیش از اندازه چربی واقع در لایه زیر پوستی به همراه کاهش عروق و خونرسانیو احتباس آب در بافت های مجاور می باشد. تجمع زیاد چربی با افزایش فشار بافت ، گردش خون موضعی را کاهش می دهد و در نتیجه با کاهش خون رسانی به سلول ها ، مواد متابولیتی  و دفعی در بافت تجمع می یابند و باعث صدمه به بافت همبند ، کاهش الاستسیتیه و فیبروز بافتی می شوند. سلولیت درنواحی خاصی از بدن مانند شکم، پهلو،ران،بازو و…به همراه تغییرات بافت همبند و ظاهرنا هموار یاپوست پرتفالی است.

چاقی موضعی یا سلولیت یکی از مشکلات رایجی است که حتی بسیاری افراد با وزن طبیعی از آن رنج می برند. معمولا رژیم غذایی به همراه فعالیت بدنی مناسب برای همه افرادی که از این نوع چاقیهای موضعی رنج می برند توصیه می گردد. ولی تجربیات و مطالعات نشان داده اند که این توده های چربی با رژیم غذایی و ورزش به تنهایی ریشه کن نمی شود.

خوشبختانه امروزه روشهای مختلفی در کنار رژیم و ورزش در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. که از جمله برترین این تکنولوژِیها می توان به دستگاه رادیوفرکوئنسی ((RF ، کربوکسی تراپی و مزوتراپی و … اشاره کرد که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفته است

ـ رادیوفرکوئنسی(RF) : دراین روش باتولیدامواج درمحدوده فرکانس رادیویی وگرما درمان انجام میشود.این روش علاوه بر تاثیر برروی سلولیت وچاقی موضعی برای ازبین بردن چین وچروک صورت ودورچشم،رفع شلی پوست درقسمت های مختلف بدن،درمان آکنه فعال وکاهش چربی های انباشته نیز بسیارموثراست.
لازم به ذکر اسب که این روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفته است

ـ کربوکسی تراپی : دراین روش بااستفاده ازگان مخصوص وگازco2وتزریق درنواحی مدنظرمیتوان سلولیت وچاقی های موضعی درنواحی مانندران شکم وپهلوها رابرطرف نود.ازاین روش برای رفع خطوط ناشی ازچاقی ولاغری وبارداری افزایش کیفیت واستحکام پوست قبل وبعدازلیپوساکشن وتیرگی زیرچشم و…نیزاستفاده میشود.

ـ مزوتراپی: دراین روش با انجام تزریقات مکرر باگان مزوتراپی واستفاده ازمیکرودوز دارو وازطریق بهبودجریان خون درناحیه تحت درمان،بهبودتخلیه لنفاوی،حل کردن رسوب های اضافی چربی وازبین بردن بافت فیبروتیک وسخت درمان سلولیت وچاقی موضعی انجام میشود. لازم به ذکر است مزوتراپی علاوه برعملکردفوق به منظوردرمان شلی وافتادگی پوست،خطوط ناشی ازچاقی ولاغری وبارداری، ریزش مو ارثی وغیرارثی درخانم هاوآقایان، چروک های ظریف ولیفتینگ صورت نیز کاربرد وسیعی دارد.

((شهزاد محمدیان))
کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی

مطالب مرتبط :
کربوکسی تراپی دردرمان سلولیت مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

رژیم مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای

استفاده از میوها و سبزی‌ها ، غذاهای دریایی و گوشت سفید قانون طلایی رژیم غذایی …