خانه / اخبار پزشکان / طب رایج به‌تنهایی قادر به پاسخگویی در نظام سلامت نیست

طب رایج به‌تنهایی قادر به پاسخگویی در نظام سلامت نیست

محمود خدادوست در برنامه غیرمحرمانه درباره بررسی چالش‌ها و راهکارهای طب سنتی اظهار کرد: امیدوارم بتوانیم به‌نوعی دیدگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در راستای توسعه طب سنتی ایران تبیین کنیم؛ وزیر بهداشت بارها گفته “از آنجایی که من خودم یک عطّارزاده هستم از این فرصت حداکثر استفاده را داشته باشید”.

وی افزود: در راستای توسعه طب سنتی، یکی از مسائل تربیت متخصص طب سنتی با یک تعداد محدود و اندکی است که در هر سال گرفته می‌شود، به‌عنوان مثال یک فردی ۷ سال پزشکی عمومی را می‌گذراند، بعد ۴ یا ۵ سال هم تخصص طب سنتی را می‌گیرد و مدّت ۱۰ساله را باید سپری کرد؛ با این ظرفیت‌های محدود در دانشکده‌های طبّ سنّتی برای تربیت متخصصین، عملاً ممکن است پاسخگوی نیاز جامعه و پاسخگوی درخواست‌هایی که مردم نسبت به استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی دارند, نباشد.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت تصریح کرد: اتفاقاً می‌خواهیم طب سنتی را در نظام طب رایج ادغام کنیم و از ظرفیت طب سنتی در طب رایج استفاده کنیم و تلفیقی از طب سنتی و طب نوین کنار هم به کار گرفته شود؛ ظرفیت‌هایی طب سنتی ایران دارد که می‌توان در کنار طب رایج از این ظرفیت استفاده کرد.

خدادوست بیان داشت: طب سنتی به‌تنهایی قادر به پاسخگویی به نظام سلامت کشور نیست به همان دلیل که طب رایج هم به‌تنهایی قادر به پاسخگویی به نظام سلامت نیست، ما باید از همه ظرفیت‌های تأییدشده مکاتب طبی برای سلامت مردم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: اگر قرار است یک رشته‌ای را ایجاد کنیم، حتماً باید مسیر شورای عالی برنامه‌ریزی را در وزارت بهداشت طی کند و اگر قرار است یک برنامۀ آموزشی را تصویب کنیم حتماً باید در شورای عالی برنامه‌ریزی به تصویب برسد, اگر قرار است یک محل جدیدی برای تربیت متخصصان طب سنتی یا داروسازی سنّتی یا هر رشته‌ای را در دانشگاه علوم پزشکی تعریف کنیم حتماً نیاز به تأیید شورای گسترش وزارت بهداشت را داریم بنابراین هر کدام از شقوق طب سنتی را بخواهیم توسعه دهیم، درگیر یکی از شوراها و کمیسیون‌های قانونی‌ می‌شود که قاعدتاً باید در آن کمیسیون‌های قانونی که در وزارت بهداشت وجود دارد, تصویب شود.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: کاری که در طول این سه چهار سال موفّق شدیم انجام دهیم این بوده که از ورودی سال ۹۶، کسانی که به رشتۀ پزشکی وارد می‌شوند دو واحد درسی طب سنتی را بگنجانیم, در حالی که این پیشنهاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۹۳ تصویب شد که برای همۀ رشته‌های گروه پزشکی باید یک تا دو واحد باشد یعنی مقطع کارشناسی، پرستاری، مامایی و رشته‌های وابسته به گروه پزشکی حداقل باید یک تا دو واحد درسی باشد, این مصوبه کمیتۀ فرهنگ و تمدن شورای عالی فرهنگی است که در سال ۹۳ گرفتیم.

خدادوست اضافه کرد: شورای عالی برنامه‌ریزی یک کمیسیون قانونی است که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد که در واقع باید آنها به این جمع‌بندی برسند و این دو واحد را اضافه کنند یا خیر، که خوشبختانه امسال مصوب شد که برای ورودیهای سال ۹۶ اجباری شود و برای سایر ورودیها به‌صورت اختیاری ارائه شود.

وی یادآور شد: از اواخر دولت قبل که بنده در وزارت بهداشت بودم، کلّی مستندات و دفاعیات متعدد در شورای معین شورای عالی برنامه‌ریزی، بنا بر دلایل متعدد از جمله اینکه آن‌قدر تعداد واحدها برای رشته‌های گروه پزشکی زیاد است امکان اضافه کردن دو واحد درسی طب سنتی نیست و اگر بخواهیم دو واحد اضافه کنیم دو واحد باید حذف شود و هزار و یک دلیل دیگر نهایتاً با تأکید وزیر بهداشت که چندین بار دستور کتبی از ایشان گرفتیم و با تأکید معاون محترم آموزشی وزارت‌خانه بالاخره این موضوع برای رشته پزشکی فعلاً تصویب شد.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت تصریح کرد: هیچ رشته‌ای به‌اندازه طبّ سنّتی، قوانین بالادستی ندارد یعنی ما کمبودی از این جهت نداریم؛ اصلاً سیاست‌های کلی سلامتِ ابلاغی مقام معظّم رهبری تکلیف را روشن کرده که ۶ بند دارد؛ از کشت گیاهان دارویی و تولید فرآورده‌های دارویی گرفته تا استاندارد‌سازی روشهای تشخیص و درمان، تا استفاده از تبادل تجربیات با دنیا، تا استفاده و هم‌افزایی تجربیات طب رایج و طب سنّتی.

خدادوست گفت: از چالشهای پیش رو می‌توان به تحت پوشش قرار دادنِ خدمات طب سنتی و استاندارد کردن خدمات طب سنتی تا بحثهای کاهش تعهدات، ایجاد رشته‌های پشتیبان برای طب سنتی، دستورالعمل‌های ساماندهیِ ارائه‌دهندگان خدمات طب سنتی در جامعه پزشکان اشاره داشت.

وی یادآور شد: چگونه می‌توانیم از تجربیات این افراد در آموزش و درمان در سلامتکده‌های طب سنتی استفاده کنیم؟ در رابطه با تک‌تک این موارد در این چهار سال پیش‌نویس‌های متعدد از آیین‌نامه‌ها را نوشتیم، کارشناسی کردیم؛ اگر کسی بخواهد در زمینه درمان ورود کند, کمیسیون ماده ۲۰ درمان است و اگر بخواهیم راجع به دارو حرف بزنیم، کمیسیون مادّه ۲۰ دارو را داریم که باید هم باشد.

منبع: تسنیم

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

حمله به پزشکان

ماجرای ادامه‌دار ضرب و شتم پزشکان

خبرگزاری فارس: شریک بهترین خاطرات زندگیمان هستند، یادت هست؟ وقتی این و پا و آن پا …