خانه / بهداشت عمومی / عصبانیت پی‌در پی وزیر بهداشت در مناظره بدون منتقد

عصبانیت پی‌در پی وزیر بهداشت در مناظره بدون منتقد

حسن قاضی زاده هاشمی مهمان برنامه ثریا با موضوع طرح تحول سلامت شد، البته برنامه‌ای که هیچ منتقدی در آن حضور نداشت و تنها مقصودی به عنوان مجری مطالبات و خواسته های مردمی را از نماینده دولت پیگیری می‌کرد. هرچند که هاشمی با پیش زمینه‌ای تند در برنامه حاضر شده بود مشاوران وی از چند روز قبل خط و نشان کشیده بودند که اجازه دعوت از هیچ کارشناس و منتقدی را ندارید، کسانی مثل پزشکیان و طریقت و شریفی مقدم و البته احمد توکلی از بزرگترین منتقدین به طرح تحول سلامت هستند که اجازه حضور در این برنامه و شفاف سازی برای مردم را پیدا نکردند.

بالاخره هاشمی با این شرایط قبول کرد تا در مقابل مقصودی مجری جوان برنامه ثریا وارد این گفت‌وگو بشود. البته مقصودی مجری برنامه بود و به دلیل حفظ شرایط و ادب نمی‌توانست صحبت‌های وزیر را قطع و یا در مقابل آن مقاومت کند، برای همین بیشتر برنامه به دیالوگ‌های یک طرفه هاشمی گذشت.

از طرفی نبود کسانی مثل پزشکیان و طریقت در مقابل وزیر بهداشت باعث شد تا وی بسیاری از موارد را به راحتی تکذیب یا به نفع دولت تمام کند. حضور یک نماینده مجلس به عنوان مطالبه‌گر و نماینده مردم در این برنامه می‌توانست بسیاری از نقاط تاریک طرح تحول سلامت و بودجه چند ده هزار میلیاردی آن را روشن کند که با زیرکی مشاوران وزیر بهداشت این فرصت دست نداد.

امروز هم سایت رسمی وزارت بهداشت از برنامه ثریا به عنوان تقابل با سیاست‌های حمایتی رسانه ملی یاد کرده است! حال باید دید این سیاست در رسانه ملی چطور ایجاد شده که اجازه نقد از یک طرح دولتی را نمی‌دهد.

پرداخت زیرمیزی‌ مستقیم از جیب مردم/ پرداخت رومیزی غیر مستقیم از جیب مردم

وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که چرا علی رغم مخالفت با کلمه فساد حقوق‌های نجومی پزشکان را نجومی نمی‌دانید گفت: هفت تا ده هزار میلیارد تومان زیرمیزی در تعرفه‌ها توزیع شده است؛ بی‌توجهی دولت و مجلس‌های گذشته نسبت به این موضوع بوده است، اگر درآمد پزشکی بالاست باید مالیات بیشتری برای او در نظر گرفت.

وی افزود: یکی از افتخارات این دولت از بین بردن دریافتی‌های غیر متعارف یا به اصطلاح زیر میزی است که مبلغی حدود هفت تا ده هزار میلیارد تومان را در بر می‌گرفت، به طوری که دولت با اصلاح تعرفه‌ها کارانه‌ها نابرابری بین رشته‌ها که نسبت ۱ به یازده داشته را به ۱ به ۵/۵ کاهش داده و زیر میزی را به رو میزی تبدیل کرده است.

وزیر بهداشت با واکنش شدید نسبت به ابن سوال مجری برنامه که چرا که در یک لایه کوچک پزشکانمتخصص حقوق‌های زیادی دارند گفت: کارانه پزشکان حقوق نجومی نیست بلکه پزشکان به ازای خدمتی که ارائه می‌دهند حقوقی را دریافت می‌کنند، به طوری که اگر یک پزشک آن خدمت را ارائه ندهد نه تنها کارانه ای به او تعلق نمی‌گیرد بلکه درآمدی هم برای دولت ایجاد نمی‌کند، تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت هیچ پزشکی حاضر نبود در بیمارستان های دولتی مشغول به فعالیت شود اما اکنون حتی یک پزشک طرح در بیمارستان خصوصی نداریم.

عصبانیت هاشمی از سوالات پیامکی مردم

هاشمی با عصبانیت از مجری برنامه ثریا انتقاد کرد و گفت: شما هر جا حضور دارید علیه پزشکان صحبت می‌کنید چه در ثریا چه در برنامه های دیگری مثل مناظره، باید به جای سرکوب کردن بخش خصوصی باید به شعارها عمل کرد.

باید توزیع پزشک و تخت بیمارستانی را در کشور اصلاح کنیم، ما از ابتدای شروع دولت ۱۲۰۰۰ تخت بیمارستانی ایجاد کرده‌ایم که تا پایان دولت به ۲۱۰۰۰ تخت خواهد رسید.

وی در ادامه با تشریح برنامه های طرح تحول سلامت افزود: ۲۲۰۰ پزشک عمومی و متخصص در مناطق محروم در قبل از طرح تحول سلامت به ۵۷۴۹ نفر افزایش یافت که در ۳۳۸ بیمارستان و ۳۳۱ شهر محروم حضور دارند. قبل از طرح تحول فقط ۵ درصد از پزشکان طرحی در بیمارستان ها می ماندند و بقیه مطب می زدند زیرا پول مناسبی به آنها پرداخت نمی شد و آنها از مردم می گرفتند.

مشکلات طرح تحول سلامت مربوط به اجرای آن است

وزیر بهداشت با پرداختن به خدمات ارائه شده در دولت افزود: در حال حاضر ۸۴۳ پزشک مقیم در ۴۱۲ بیمارستان حضور دارند البته در بیمارستان های کمتر از ۱۰۰ تخت بیمارستانی ممکن است پزشک مقیم نباشد.

هاشمی تصریح کرد: اقبال پزشکان از حضور در بخش دولتی از ۱۸ به ۴۷ درصد افزایش یافته و تعداد زیادی از آنها مطب خود را تعطیل کردند و به بخش دولتی آمدند اما بیمه ها در پرداخت مطالبات آنها تاخیر دارند.

وزیر بهداشت افزود: ۵۰۸۰ پایگاه سلامت، ۱۹۰۲ مرکز جامع خدمات سلامت و ۲۵۰۰ خانه بهداشت جدید در قالب طرح تحول سلامت در کشور ساخته شد. همچنین، به ازای هر ۳ هزار نفر یک مراقب سلامت بکار گرفته شد. پایگاه های سلامت به ازای هر ۶ تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر ایجاد شدند که در آنها پزشک حضور ندارد و ۴ مراقب سلامت به مردم خدمات ارائه می دهند البته در برخی از انها پزشکان خانواده حضور دارند.

وی گفت: در روستاها به ازای هر ۱۰۰۰ نفر یک خانه بهداشت با دو بهورز خانم و آقا وجود دارد و هیچ شهری نیست که خانه بهداشت نداشته باشد. برای اولین بار برای ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین خدمات بهداشتی ارائه شد. ۲ میلیون متر مربع از فضاهای بیمارستانی نوسازی و بازسازی شدند و ۱۲۹۰۷ تخت جدید بیمارستانی جدید در سه سال گذشته ساخته شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حوزه ساخت تخت های ویژه به اندازه ۵۰ درصد از تخت های ویژه کل کشور در این سه سال تخت جدید ساخته شد.

وزیر بهداشت با ابراز تاسف از خدمات نامطلوب مناطق محروم گفت: رسیدگی نکردن به مناطق محروم مانند جیرفت که جمعیتی بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر در آنجا زندگی می کنند و برخی از مردم آنجا نه تنها با مشکل کم آبی مواجه هستند بلکه شناسنامه هم ندارند مصداق رعایت نشدن عدالت در کشور است.طرح تحول سلامت مشکل برنامه ریزی و طراحی ندارد و اگر مشکلی در آن وجود دارد مربوط به اجرای آن است.

منبع: فارس

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

سکسکه و سکته قلبی

سکسکه های ناگهانی و سکته قلبی

سلامت نیوز: به گفته یک متخصص گوارش، سکسکه می‌تواند یکی از نشانه‌های سکته قلبی باشد. …