خانه / پوست و مو و زیبایی / عمل جراحی زیبایی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی عبارت است  از تغییر شکل بینی جهت زیباتر کردن فرم آن . غالباً اولین سوال در مورد این عمل شکل بینی  است که می توان بعد از عمل به وجود آورد.در همین مورد دو مکتب وجود دارد :

۱- مکتب طبیعی گرا:بدین معنا که اجزاء بینی هنگام عمل براساس سایر اجزاء صورت هماهنگ می گردد ، البته به شرطی که سایر اجزاء در حد طبیعی باشند ، بدان معنا که مثلاً طول بینی در هر فرد برابر فاصله لب تا چانه است زاویه بین لب و بینی در یک در یک حد فاصل ۱۱۰-۱۰۰ قرار می گیرد و نیز زاویه پشت بینی و خط عمود در پسرها ۳۶ و در دخترها ۳۴ درجه محاسبه می گردد.

در ناحیه پره ها قانون آن است که خطی که از قسمت داخل چشم به پایین عمود می گردد باید مماس بر پره ها باشد و یا شروع ریشه بینی در محاذات چین پلک فوقانی واقع می گردد.ارتفاع بینی (فاصله نوک بینی تا صورت) بایستی حدود ۵۵-۶۰ درصد طول بینی ایده آل بازسازی گردد.در این موارد بینی زیبا است اما غالباًعملی و عمل شده به نظر نمی رسد

۲- مکتب دوم براساس سلیقه فرد است که این سلیقه می تواند سلیقه جراح و یا مراجعه کننده باشد در این نوع غالباً تقاضاها به صورت اسامی همانند فرانسوی ، آلمانی ، اسپرانتو ، باربی و عروسکی ذکر می شود که البته این اسامی جهت ارتباط بیشتر فرد متقاضی و جراح ابداع شده و پایه و اساس علمی ندارد و به همین ترتیب می توان اسامی مختلفی بر آن نهاد.

آیا جراحی بینی بر روی تنفس تاثیر می گذارد :
اگر فردی دچار آلرژی (حساسیت فصلی )باشد عمل جراحی باعث میگردد که این امر تا حدودی در ماههای اول تشدید هم بود و مسلماً در نهایت هم تاثیر بهبودی در این موارد نخواهیم داشت و به عبارت دیگر در این موارد تنفس بعد از عمل اگر بدتر از قبل نباشد بهتر نخواهد بود.

آیا می توان انحراف داخل بینی و زیبایی آن را همزمان عمل نمود؟
امروزه اعتقاد آن است که حتماً این دو کار بهتر است همزمان انجام گردد چرا که هنگام عمل جراحی وقتی اسکلت بینی را کاملاً نمایان می کنیم بهترین زمان جهت ترمیم تیغه بینی است و ضمن آنکه بسیاری افراد دارای انحراف مختصر تیغه بینی هستند که در حالت عادی علامت دار نیست اما بعد از عمل جراحی به جهت آن که سایز بینی کوچک می شود همین انحراف ها می تواند باعث اختلال تنفسی بینی گردد و لذا توصیه آن است که حین جراحی زیبایی این انحرافات را همان موقع اصلاح نمود.

آیا شکل قبل عمل بینی بر روی شکل نهایی آن تاثیر می گذارد؟
مطمئناً جنس و ضخامت پوست ، فرم غضروفها و نیز فرم استخوان بینی بر روی نتیجه نهایی تاثیر گذار خواهد بود که از بین آنها مهمترین عامل ضخامت پوست ناحیه نوک بینی است. به عنوان مثال ساده اگر شما پارچه نازکی را  روی یک ظرف بلور قرار دهید سریعاًشکل بلور زیرین را به خوبی نمایان می سازد ، اما اگر همین امر را با یک پارچه پشمی انجام دهید اسکلت زیرین نمودی نخواهد داشت . پوست نازک و کلفت نوک بینی دقیقاً همین مثال را تداعی میکند

چه مدت لازم است که بعد از عمل چسب بزنیم و آیا چسب جهت نتیجه نهایی لازم است؟
غالباً چسب به منظور نشاندن پوست بر روی اسکلت جدید بکار می رود . چسب زدن در تغییر و ایجاد فرم بینی نقش ندارد اما مسلماًتا وقتی که پوست بینی روی اسکلت قرار نگرفته باشد فرم نهایی خود را نشان نخواهد داد. لذا ما چسب را توصیه می کنیم ضکن آنکه اگر چسب زده نشود در قسمت های از بینی ممکن است تورم به مدت زمان زیادتری ماندگار گردد .

روش منطقی چسب آن است که در ماه اول تقریباً اکثر مواقع روی بینی باشد ، ولی از ماه دوم می توان فقط شبها چسب زد و به مرور هم آنرا کم کرد.
غالباًً سوال می شود برداشتن چند ساعته چسب ایرادی دارد؟باید گفت مهم نیست  ، میتوان چندین ساعت  و حتی روز بدون چسب بود.

آیا بعد از عمل جراحی بینی ممکن است مشکل تنفسی پیدا کنیم؟
غالباً امروزه عمل جراحی رینوپلاستی باید به صورت کاربردی و یا به عبارتی به صورت فیزیولوژیک انجام گردد . در اعمال جراحی متدهای قدیم ، روش تخریبی بود بدین معنا که قسمت اعظم غضروفها درآورده می شد و نیز استخوانهای بالای بینی شدیداً شکسته و خرد می شد اما امروزه اعتقاد آن است که میزان برداشت غضروفها حداقل باشد و بیشتر سعی می گردد با بخیه زدن و شکل دادن به غضروفها آنها را از لحاظ عملکردی بهبود دهیم . در اعمال تخریبی غالباً پره ها به داخل فرو رفته و هنگام تنفس حتی صدا دار خواهد بود که متاسفانه درمان این عوارض هم بسیار مشکل است.

دفعاتی که می توان اعمال جراحی بینی انجام داد محدودیت دارد؟
خیر اما مطمئناً هر چه بینی دفعات زیادتری عمل گردد احتمال عارضه بیشتر خواهد بود . اما این بدان معنا نیست که نباید در صور ت وجود مشکل عمل های بعدی را انجام نداد . چرا که انجام عمل با دقت  ، با حوصله و تکنیک مناسب می تواند نتایج قبلی را بهبود دهد.

آیا تکنیک عمل جراحی باز بهتر است یا بسته؟
امروزه دو متد جهت جراحی بینی به صورت کلی انجام می پذیرد :
• باز
• بسته
هرکدام از اینها مزایا و معایبی دارد.

عمل جراحی بسته:
در این تکنیک طول زمان عمل کمتر بوده و ورم بعد از عمل هم زودتر از بین می رود . اما عیب عمده آن عدم توانایی دستکاری و تغییر شکل روی نوک بینی است.
عمل جراحی باز:
در متد باز گر چه که عمل طولانی تر خواهد بود اما آن قابلیت را دارد که همه چیز را زیر دید مستقیم ببینیم و نیز امکان بخیه غضروف ، تغییر شکل آنها و نیز پیوند غضروفی را فراهم خواهد نمود . ضمن آنکه در دستکاری های نیازمند تغییر فرم ناحیه نوک بینی روش باز ارجح است.
نکته:
در اعمال جراحی ثانویه نیز متد باز مطمئناً ارجح  خواهد بود چرا که اتفاقاتی که حین عمل جراحی اول رخ داده است را دقیق تر می توان بررسی کرد 

مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

تعرفه خدمات زیبایی

تعرفه خدمات زیبایی را طبق تعرفه های معمول در ادامه می بینید، گستره خدمات زیبایی …