خانه / بیماری ها / غده پاروتید

غده پاروتید

غدد بناگوشی(پاروتید)

این غدد در زیر و مقابل گوش‌ها قرار گرفته‌اند و تقریباً همه آسین‌های تشکیل دهنده آن سروزی هستند. بافت همبند بین لبولی در این غده حاوی چربی، پلاسماسل و لنفوسیت‌ها است. پلاسماسل‌ها مسئول ترشح آنتی بادی می‌باشند که پس از بسته شدن به پروتئین‌های اتصالی مترشحه از مجاری رابط و مخطط به حفره دهانی منتقل می‌گردد. این غدد مسئول ترشح ۲۵ درصد بزاق می‌باشند و ترشحات هر غده توسط مجرایی به مقابل دومین دندان مولار، در حفره دهانی تخلیه می‌گردد. عفونت ویروسی این غده اوریون نامیده می‌شود. در بعضی از حیوانات غده پاروتید ترشح‌کننده مواد سمی است.

تومور غدد بزاقی ، درمان و مراقبت های بعد از آن

سرطان غدد بزاقی به دو نوع خوشخیم و بدخیم تقسیم می شود. اکثریت این سرطان ها خوشخیم هستند و برای مثال بیشتر تومورهای غدد بزاقی بناگوشی از نوع خوشخیم می باشند ( حدود ۷۵ درصد تومورهای غده بزاقی پاروتید – بناگوشی خوشخیم هستند). سرطان غدد بزاقی رشد آهسته ای داشته و پس از گذشت زمان زیادی خود را نمایان می سازند. سلامت دات لایف در این مقاله از تمامی مراحل پیدایش تا بهبودی این بیماری اطلاعاتی مفید در اختیار شما گذاشته است.

علائم و نشانه ها سرطان غدد بزاقی :

 • وجود یک توده در صورت ، گردن یا دهان
 • دردی که به تدریج در صورت ، دهان و گردن بیشتر شود
 • بوجود آمدن تفاوت در اندازه یا شکل صورت یا گردن ( عدم تقارن در اعضای صورت )
 • احساس گزگز در بخشی از صورت
 • احساس کرختی در بخشی از عضلات صورت
 • در صورتی که شما یا یکی از اعضای خانواده تان دارای علائم تومور غدد بزاقی باشید یا اگر علائمی هم چون آفت یا گرمی ، قرمزی ، درد یا حس لمس در ناحیه ای از دهانتان احساس کردید و یا اگر پس از جراحی دچار علائم جدید و غیر قابل توجیه شدید ، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

  فعالیت در زمان ابتلا به بیماری سرطان غدد بزاقی :

  پس از جراحی هر چه سریع تر فعالیت های خود را از سر بگیرید.

   

  عوامل تشدید کننده بیماری :

  • کم آبی بدن
  • بهداشت دهانی نامطلوب
  • سنگ مجاری بزاقی
  • دندان مصنوعی
  • قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس
  • قرار گرفتن در برابر مواد صنعتی و شیمیایی مضر

   

  رژیم غذایی برای سرطان غدد بزاقی :

  • از مایعات فراوان استفاده شود ، مصرف زیاد سبزیجات و میوه ها احتمال ابتلا به سرطان را کم می کند.
  • این رژیم شامل استفاده ۵ وعده یا بیشتر از میوه و سبزی و غلات درطول روز بوده و مصرف گوشت قرمز و پر چرب در این رژیم توصیه نمی شود.

   

  بررسی های تشخیصی سرطان غدد بزاقی :

  روش های تشخیصی ابتلا به سرطان غدد بزاقی ممکن است شامل پرس و جو از تاریخچه ی پزشکی بیمار ، معاینه فیزیکی ، رادیو گرافی غدد بزاقی و قفسه سینه ( ام آر آی ) ،  نمونه برداری ( بیوپسی ) ، سی تی اسکن ، سونوگرافی و اسکن رادیوایزوتوپ باشد.

   

  شیوه های درمانی سرطان غدد بزاقی :

  یکی از شیوه های درمانی تومورهای غدد بزاقی جراحی باز می باشد که به منظور برداشت تومور و غدد  لنفاوی ناحیه گردن و فک انجام خواهد شد. در صورت گسترش سلول های بدخیم تومور ، بیمار تحت روش های رادیو تراپی و شیمی درمانی معالجه خواهد شد.

   

  داروها در بیماری سرطان غدد بزاقی :

  • مسکن در صورت احساس درد.
  • آنتی بیوتیک ها در صورت وجود عفونت های باکتریایی.
  • داروهای ضد سرطان در صورتی که جراحی و اشعه درمانی برای درمان تومورهای بدخیم در این ناحیه کفایت نکند.

   

  مراقبت های بعد از عمل جراحی :

  1. یکی از علائم شایع پس از جراحی تومورهای غدد بزاقی تنگ شدن مسیر عبور هوا به علت تورم مخاط تنفسی می باشد. به منظور کاهش علائم سعی کنید تا سر تخت را بالا بیاورید ، تنفس عمیق داشته باشید و سرفه کنید.
  1. تمیز نگه داشتن دهان پس از جراحی با دهان شویه و آب نمک. یک قاشق چایخوری نمک را در ۲۵۰ سی سی آب گرم ( معادل یک شیشه نوشابه کوچک ) حل کنید و محلول مورد نظر را روزانه ۴ – ۳ بار در دهان ریخته و دهان خود را با آن شستشو دهید.

   

  نکته : مقدار و قوام ترشحات از زخم را کنترل کنید. ترشح به تدریج کاهش خواهد یافت. افزایش ترشح خونی ممکن است نشان دهنده وجود لخته در داخل زخم باشد. تا ۲ روز بعد از عمل جراحی ترشحات باید به حداقل برسد.

   

  عوارض عمل جراحی :

  • برش های جراحی و بی حسی در ناحیه جراحی موجب فلج عصب صورت و کاهش کلسیم خواهد شد.
  • در صورت آسیب به عصب صورت قادر به بستن چشم ها نبوده و امکان آسیب به قرنیه وجود دارد. بنابراین باید از چشم هایتان مراقبت کنید.
  • از دهان مراقبت به عمل آورید ( غذا را در طرف سالم دهان بگذارید. با دست غذا را از طرف صدمه دیده به سمت سالم حرکت دهید. دهان را با آب اکسیژنه ، سرم نمکی و آب ضدعفونی کنید ).
  • ورزش عضلات صورت را برای حفظ توان عضلانی صورت انجام دهید.
  • در صورت کاهش کلسیم ممکن است دچار ضعف ، بی حسی ، گزگز لب یا انگشتان و یا تحریک پذیری عضلانی شوید. در این صورت حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر بهمن شفائیان با اشاره به اینکه غدد بزاقی شامل مجموعه غدد بناگوشی (پاروتید)، زیرفکی و زیرزبانی هستند، گفت: تومورهای غدد بناگوشی اغلب خوش خیم هستند و در صورت تشخیص به موقع، احتمال عود مجدد بسیار کم است. ترشحات بزاق در غدد بناگوشی رقیق و در غدد زیرفکی و زیرزبانی غلیظ‌تر است. بزرگ شدن یک یا دو طرفه و در مرحله پیشرفته‌تر کاهش ترشحات بزاق از علائم سرطانی شدن غدد بناگوشی است.

وی معاینه توسط پزشک را اولین راهکار تشیخص ضایعه در غدد بناگوشی دانست و افزود: در غدد بزاقی زیرزبانی و زیرفکی سیتی‌اسکن بهترین شیوه بررسی وجود تومور است.

شفائیان به درجه‌بندی تومورهای غدد بزاقی بر حسب وسعت و گرفتار بودن غدد لنفی آن‌ها اشاره کرد و گفت: تومورهایی که به استخوان فک یا قسمت‌های دیگر صورت، گونه، گوش یا عروق کاروتید گردن پیشرفت کرده باشند، در بالاترین رتبه قرار دارند.

وی احتمال بدخیمی در تومورهای زیرزبانی و زیرفکی را بیشتر دانست و افزود: تومورهای مختلط که در غدد بناگوشی قرار دارند، اغلب رشدی ملایم و خوش خیم دارند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در تومورهای مختلط گاهی خونریزی، نکروز (خون مردگی) تخریب بین بافتی و رسوب کلسیم مشاهده می‌شود، گفت: با پیشروی تومور و تشخیص دیرهنگام، به ندرت علائمی مانند فلج عصب صورت نیز دیده می‌شود.

شفائیان با اشاره به انواع تومورهای بدخیم غدد بزاقی افزود: گاهی سونوگرافی یا سی‌تی اسکن منظره‌ای شبیه کیست را نشان می‌دهد که در واقع تومور بدخیم است و تنها نمای کیست را دارد و گاهی می‌توانند به سقف دهان یا لب و زبان گسترش پیدا کند.

این متخصص انکولوژی به نوع دیگری از بدخیمی تومورهای غدد بزاقی با شیوع بسیار کم اشاره کرد و گفت: سرطان غدد بزاقی با سلول‌های کوچک با درجه بدخیمی بالاتر، تنها ۲ درصد از تومورهای غدد بزاقی را تشکیل می‌دهند.

وی یادآور شد: در صورتی که تومور غدد بزاقی با علائمی مانند فلج عصبی صورت یا گرفتاری غدد لنفی همراه باشد، احتمال تهاجم به عصب‌های موضعی و استخوان فک وجود دارد و بررسی بیشتری نیاز است.

شفائیان در پایان جراحی را درمان مناسب برای تومورهای بدخیم غدد بزاقی دانست و خاطرنشان کرد: در بعضی موارد احتمال انجام شیمی‌درمانی یا پرتو درمانی نیز وجود دارد.

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

بیماری لوسمی

بیماری لوسمی

بیماری لوسمی یا به اسم مصطلح آن همان سرطان خون است که از دسته بیماری …