خانه / بهداشت عمومی / قدردانی وزیر پیشین بهداشت از اقدام این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید

قدردانی وزیر پیشین بهداشت از اقدام این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید

دکتر کامران باقری لنکرانی چهارشنبه در آیین گشایش کنگره بین المللی مطالعات اجتماعی در سلامت در شیراز افزود: آسیب های اجتماعی و ارتباط آن با سلامت یکی از موارد مهم است که در کشور ما نمود عینی دارد و ایجاد ساز و کارهایی در ساختار اداری به حل این مسائل کمک می کند.

وی اظهار کرد: مسایل اجتماعی در حوزه سلامت تاثیرگذار است اما این را نباید محتوم و غیر قابل تغییر دانست چرا که در سه دهه گذشته ۲۰ درصد ثروتمند جهان که ۷۰ درصد ثروت جهان را داشتند اکنون ۸۰ درصد درآمد و ثروت در اختیار دارند ، فاصله درآمدی در جهان فزونی یافته است و در سطح بین المللی، نابرابری و شکاف طبقاتی رو به افزایش است .

رئیس مرکز سیاستگذاری سلامت استان فارس گفت: ایران در افزایش دسترسی به خدمات سلامت کارنامه خوبی داشته است اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم.

پیش از این دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تأثیر متقابل بیماری و آسیب‌ های اجتماعی، تشکیل معاونت اجتماعی را گامی در جهت کاهش مشکلات و حمایت اجتماعی و معنوی از بیماران و آسیب‌ دیدگان اجتماعی خوانده است.

** پزشک خانواده هنوز در آغاز راه است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین گفت: با اجرای برنامه پزشک خانواده و گسترش ارائه خدمات سلامت به حاشیه های شهرهای استان فارس و مناطق محروم، چهار دهک پایین جامعه که دسترسی مناسبی به خدمات سلامت نداشتند اکنون از این خدمات بهره مند هستند.

دکتر محمد هادی ایمانیه افزود: بسیاری از افرادی که اکنون در برنامه پزشک خانواده خدمات دریافت می کنند قبلا منتظر بودند تا درمانگاههای صلواتی راه بیفتد اما اکنون تنها با پرداخت یک هزار تومان ویزیت دولتی و ۲ هزار و ۵۰۰ تومان ویزیت در درمانگاههای خصوصی به پزشک دسترسی دارند .

وی ادامه داد: ما همچنان معتقد هستیم که برنامه پزشک خانواده در آغاز راه است و فقط ۳۰ درصد از پزشکان خانواده به طور کامل برنامه های سلامت محوری را پیاده می کند و هنوز حدود ۷۰ درصد باقیمانده باید در این مسیر قرار بگیرند تا مردم از مزایای طرح پزشک خانواده به طور کامل بهره مند شوند .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه افزود: اجرای طرح پزشک خانواده باعث شد که بیشترین خدمات سلامت در کشور در استان فارس به مردم ارائه شود ، بر اساس برآورد وزارت بهداشت ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز مقام نخست ارائه خدمات سلامت را دارا است و ۲۲ میلیون خدمت به مردم داده است ، در حالی که دانشگاه رتبه دوم با فاصله زیاد حدود ۱۲ میلیون خدمت به مردم داده است .

دکتر ایمانیه یادآوری کرد: یک هزار و ۶۰۰ پزشک در استان فارس در موضوع پزشک خانواده مشارکت دارند.

منبع: وزارت بهداشت

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

سکسکه و سکته قلبی

سکسکه های ناگهانی و سکته قلبی

سلامت نیوز: به گفته یک متخصص گوارش، سکسکه می‌تواند یکی از نشانه‌های سکته قلبی باشد. …