خانه / بهداشت عمومی / مصرف مواد مخدر نقشی در درمان ناتوانی جنسی ندارد

مصرف مواد مخدر نقشی در درمان ناتوانی جنسی ندارد

آفتاب‌سوختگی بیشتر به‌صورت قرمزی، خارش، خشکی و تحریک‌پذیری پوست ظاهر می‌شود.

به گزارش وب دا؛ کارشناس دارو معاونت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: نور ماورای بنفش، بخشی از اشعه خورشید را شامل می‌شود و قدرت نفوذ به لایه‌های درم و اپیدرم پوست را دارد، سبب آسیب‌های پوستی می‌شود.

دکتر عاطفه امیری افزود: قرار گرفتن در معرض نور خورشید به‌صورت مزمن و عدم محافظت در مقابل آن سبب شلی پوست، چین و چروک، ضایعات پیگمانته، تغییر رنگ پوست و حتی سرطان پوست می‌شود.

این کارشناس داروئی ادامه داد: آفتاب‌سوختگی که به‌صورت التهاب پوستی تظاهر می‌یابد، حتی در تماس کوتاه‌مدت با اشعه خورشید نیز بروز می‌کند به‌خصوص با فرارسیدن فصل تابستان و شدت تابش نور خورشید در این فصل، میزان ابتلا به آفتاب‌سوختگی افزایش می‌یابد.

دکتر امیری عنوان کرد: پوست ما در تمامی ایام سال در معرض تابش نور خورشید قرار دارد، اگر چه نور خورشید منبع اصلی جذب ویتامین D مورد نیاز بدن است اما تماس طولانی و مداوم با آن سبب بروز عوارض حاد و مزمن می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: روشن بودن پوست بدن، قرار گرفتن در برابر نور آفتاب در ساعات اوج تابش خورشید یعنی ده صبح تا ۱۶ بعد از ظهر و مصرف برخی از داروهای خاص از عوامل مستعدکننده بروز آفتاب‌سوختگی هستند.

کارشناس دارو معاونت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی نیشابور یادآور شد: استفاده مداوم و صحیح از کرم‌های ضد آفتاب، استفاده از پوشش مناسب همچون دستکش، عینک آفتابی، کلاه لبه‌دار و کاهش مدت زمان تماس با نور آفتاب می‌تواند از التهاب پوستی ناشی از اشعه خورشید پیش‌گیری کند.

دکتر امیری گفت: کرم‌های ضد آفتاب باید یک ربع قبل از بیرون رفتن و به میزان mg/cm2 2 یا یک بند انگشت برای صورت به کار برده شود و به فاصله هر سه تا چهار ساعت تجدید شوند.

وی اظهار داشت: در صورت بروز آفتاب‌سوختگی، بهتر است فرد آب و سایر مایعات و همچنین میوه و سبزیجات بیشتر مصرف کند تا پوست سریعتر هیدراته شود و استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و یا کمپرس‌های خنک‌کننده نیز می‌توانند، کمک‌کننده باشند.

کارشناس دارو معاونت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی نیشابور افزود: قرار دادن ژل داخل برگ آلوئه‌ورای تازه، خیسانده بابونه، جو دوسر و چای سبز در آب، قطعات خیار و نیز مقادیری ماست و عسل روی نواحی ملتهب پوست می‌تواند بهبود وضعیت پوست را سرعت ببخشد.

دکتر امیری خاطرنشان کرد: انجام منظم اقدامات پیشگیری کننده همچون استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، پوشش مناسب و تماس کمتر با اشعه خورشید در ساعات اوج تابش نور خورشید، پوست را نه تنها در برابر آفتاب‌سوختگی بلکه در مقابل عوارض مزمن همچون پیری پوست و یا سرطان حفظ می‌کند./۱۴۷/۲۰۵/۲۰۲

 

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

افزایش روند آلودگی به شپش در کشور

رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذا وزارت بهداشت گفت: روند آلودگی به شپش در کشور رو به افزایش است و تقویت آگاهی عمومی برای توقف این روند ضرورت دارد.