خانه / پزشکی / معضل روابط جنسی پرخطر و ایدز در میان جمعیت میانسال کشور!

معضل روابط جنسی پرخطر و ایدز در میان جمعیت میانسال کشور!

انتقال ایدز از طریق رفتارهای پر خطر جنسی در ایران با سرعتی عجیب در حال حرکت است. در این میان آنچه کمتر مورد توجه قرارمی‌گیرد، رفتارهای پیشگیرانه در این موضوع است. آن‌هم در حالی که تجربه علمی دنیا در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های آمیزشی، کار را به فکر تولید کاندوم‌های هوشمند کشانده تا بیش از پیش از خطرات رفتارهای پرخطر بکاهد. با این حال هنوز فرهنگ توجه به رفتارهای پیشگیرانه در روابط جنسی جایگاه خود را میان شهروندان باز نکرده و آنچنان که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرد. با وجود اینکه نسبت به چند سال قبل، موضوعاتی چون عرضه کاندوم در فروشگاه‌های بهداشتی و صحبت درباره آن، بسیار بهتر و بیشتر از قبل صورت می‌گیرد، اما نگاهی به آمار قریب به ۵۰ درصدی نقش روابط پرخطر جنسی در ابتلا به ایدز، نشان از فقر دانش در توجه به رفتارهای پیشگیرانه دارد.
از سویی، کمتر از نیم قرن از شیوع بیماری ایدز در جهان می‌گذرد اما همچنان شرایط اجتماعی و فرهنگی، مانع از پذیرش بیماری ایدز می‌شود. این درحالی است که کشورهایی که زودتر با چالش بیماری ایدز روبه‌رو شده‌اند، توانسته‌اند زنجیره انتقال این بیماری را متوقف کنند و تنها شاه‌کلید‌شان برای دستیابی به این موفقیت عظیم، اطلاع رسانی بود. اما در ایران نوعی نگرانی توام با ترس، اذهان فردی و اجتماعی را در برگرفته و ترس از ابتلا به این بیماری، خود بیماری روانی بزرگ‌تری راایجادکرده که مانع از برنامه‌ریزی صحیح برای مهار این بیماری می‌شود و اگر تدبیر نشود، شرایط بحرانی‌تر نیز می‌شود.

کارشناسان معتقدند که اطلاع رسانی باید بر اساس الگوهای اجتماعی و باورهای اجتماعی هر جامعه باشد. از این روست که درباره ایدز و راه مهم انتقال آن، در رسانه ملی به راحتی نمی‌توان صحبت کرد؛چنانچه به طور همزمان دو سه نسل مختلف، برنامه‌های تلویزیون را دیده و گوش می‌دهند و این مساله با الگوهای اجتماعی جامعه ما همخوانی ندارد. پیام رسانی در موضوعات مختلف از جمله ایدز، مهارتی دارد که به‌صورت غیرمستقیم می‌تواند تاثیرگذارتر باشد. مضاف بر اینکه تجربه کشورهای موفق نشان می‌دهد کشورهایی که موفق شدند اپیدمی اچ.آی.وی را در کنترل خودشان در آوردند، اطلاع رسانی‌شان همه جانبه بوده است. اطلاع رسانی ابتدا باید از خانواده شروع شود زیرا ساختار روحی وروانی کودک در قبل از سنین مدرسه شکل می‌گیرد. در کشور ایران ساختار هرمی خانواده از بین رفته است یعنی قانونمند‌بودن خانواده به قانون‌های اخلاقی و قانونمند بودن به عدم وجود تضاد و اینکه مشخص نیست در خانواده‌ها چه کسی در راس هرم است. در یک نسلی گفته می‌شود فرزند سالاری و در نسل دیگری گفته می‌شود مادرسالاری. این درحالی‌ست که در یک خانواده قانونمند، ارتباط میان بچه‌های بزرگ‌تر با کوچک‌تر خانواده و همچنین ارتباط میان زن و شوهر، همه بسیار تعیین کننده هستند.

اطلاعات خوب یا بد جهانی منتقل می‌شوند

جوامع در دنیا به سمت جهانی شدن پیش می‌روند و ناخودآگاه به‌واسطه وسایل ارتباط جمعی، اطلاعات خوب یا بد مفید یا غیر مفید به سرعت منتشر می‌شود. در همین ارتباط کارشناسان معتقدند انتظار نمی‌رود در دوران مدرسه برای کودکان ابتدایی راجع به رفتار پرخطر یا اعتیاد گفت‌وگو شود اما همین که مهارت تشخیص بزه و نابزه و تشخیص خوب وبد و مواردی از این دست در دوران ابتدایی آموخته شود، در دوران دبیرستان دیگر بچه‌ها خودشان اطلاعات را می‌گیرند زیرا کشورها و اطلاعات آن مانند دهکده جهانی به هم وصل‌اند اما نیازمند زیر ساختی است تا اطلاعات درست بیاید و اطلاعات غلط نیاید.
کارشناس پیشگیری از بیماری ایدز می‌گوید: در شرایطی که دنیا به سمت پیشگیری می‌رود، در کشور ما و قتی بیماری به ایدز مبتلا شود، تازه وزارت بهداشت می‌آید برای درمان اقدام می‌کند. البته ناگفته نماند برای پیشگیری، بیش از وزارت بهداشت، دیگر سازمان‌ها مسئولیت دارند. در واقع این مسئولیت یک عزم ملی را می‌طلبد که متاسفانه به دلیل تابویی که نام این بیماری دارد، سازمان‌های دیگر سرباز می‌زنند و اقدامی برای پیشگیری نمی‌کنند.
وی می‌افزاید: تا زمانی‌که همه سازمان‌ها نسبت به این پدیده احساس مسئولیت نکنند، ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم نسل بعدی در جامعه‌ایرانی، نسل تربیت شده‌ای باشد.

همه زنان مبتلا به ایدز ،خیابانی نیستند!

یکی از عوامل مبتلا به ایدز، رفتارهای پر خطر جنسی است که در آمارها گاها رتبه نخست علت مبتلا شدن به این بیماری از آن یاد می‌شود. با این وجود در ارتباط با رفتارهای پر خطر جنسی طوری عنوان شده که گویی مبتلایان عمدتاً رفتاری مشابه زنان خیابانی داشته‌اند. این کارشناس می‌گوید: این روزها به دلیل بالا رفتن سن ازدواج و آمار طلاق که رسماً اعلام می‌شود، ما شاهد عبارات و واژگانی هستیم که قبلاً وجود نداشت؛ مانند طلاق عاطفی یا ازدواج سفید. این باعث می‌شود فرد با کسی رابطه‌ای را برقرار می‌کند حالا به‌صورت شرعی و در قالب صیغه یا غیر شرعی به عنوان فردی که سال‌هاست او را می‌شناسد اما هیچ آشنایی با پیشینه رفتارهای جنسی این فرد ندارد. این افراد چند ماه یا چند سال باهم هستند اما در نهایت دچار مشکل شده و فرد دیگری در این نوع روابط جایگزین می‌شود بدون اینکه اطلاعی از رفتارهای جنسی یکدیگر داشته باشند.

حضور سمن‌ها در آگاهی رسانی درمورد ایدز

در شرایطی که به سمت استفاده از کاندوم هوشمند می‌رود اما در رسانه‌های ما و حتی در محافل آموزشی، کمتر نامی از کاندوم برده می‌شود و هنوز در قالب کلام و رفتار محافظه کارانه با این مساله برخورد می‌شود. از نگاه این کارشناس اگر بخواهیم منتظر بمانیم تا باور و نگرش مسئولین تغییر کند، قطعاً زمان زیادی را از دست می‌دهیم. وی می‌گوید: سرعت انتشار اچ آی وی بسیار بالاست. اکنون ده سال است که ما منتظریم نگاه مسئولین تغییر کند و در دولتی فضا بازتر و در دولت دیگر فضا بسته‌تر است. در بسیاری از کشورهای دیگر آمده‌اند از کنارخط قرمز رد شده‌اند ولی از خط قرمزها عبور نکرده‌اند. وی می‌افزاید: «ما نباید انتظار داشته باشیم فضای اجتماعی را به حدی باز ببینیم که تبلیغ کاندوم را در بیلبوردها ببینیم. اگر چنین شرایطی ایجاد شود، کاراز کار گذشته است. باید از ادبیاتی استفاده کرد که فقط این چراغ در جوان روشن شود و مطمئناً خودش متوجه می‌شود. در واقع باید تا حدودی خود جامعه را آماده کرد».

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید تا خود جامعه برانگیخته نشود، دیگر در جامعه امروز سلامتی استقرار پیدا نمی‌کند. در کشور ایران نیز هرکجا تجربه موفقی در این زمینه وجود داشته، سازمان‌های مردم نهاد فعال بودند. فضا باید باز شود تا سمن‌ها در کنار خط قرمز حرکت کنند اما از خط قرمزها عبور نکنند. تنها راه حل برون رفت از این چالش، همین خواهد بود. در کنار سمن‌ها، آموزش و پرورش نیز نقش مهم و پررنگی دارد. آموزش‌و پرورش باید به آموزش مهارت‌های زندگی توجه کند. اگر این امر را به تعویق بیندازیم، دیگر کار از کار می‌گذرد و کسی نمی‌تواند کاری انجام دهد. شاید از این طریق بتوانیم سرعت انتشار اپیدمی اچ‌آی‌وی را کند کنیم.

سوداگران سرعتشان بیشتر از سیاستگذاران است

شرایط جامعه ما در زمینه بیماری ایدز مانند همان اصطلاح کوه یخ است. در واقع چهار پنجم آنچه می‌بینیم در زیر زمین است. سوداگران سرعتشان بسیار بیشتر از سیاستگذاران است. زمانی که مواد مخدر به‌صورت سنتی ترویج می‌شد؛ وقتی مبارزه با مواد مخدر سنتی شروع شد، سوداگران از مصرف مواد صنعتی پرده برداشتند. این نوع مواد مخدرجدید، دیگرآن تابویی که مصرف مواد مخدر سنتی داشت را ندارد و همین مساله ای است که روابط محافظت نشده در جامعه را شدت می‌دهد. کارشناسان معتقدند شرایط جامعه به گونه‌ای است که علاوه بر رفتارهای پرخطر جنسی که در میان جوانان مساله ساز است، گروه دیگری نیز در معرض خطر و آسیب ابتلا به بیماری ایدز هستند؛جمعیت میانسالان که به دلیل روابط جنسی خارج از چارچوب، این روزها معضل شده‌اند.

منبع: قانون

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

سکسکه و سکته قلبی

سکسکه های ناگهانی و سکته قلبی

سلامت نیوز: به گفته یک متخصص گوارش، سکسکه می‌تواند یکی از نشانه‌های سکته قلبی باشد. …