خانه / پزشکی / ملاج سر کجاست ؟

ملاج سر کجاست ؟

این محلها که به نقاط نرم موسومند به قسمتهایی گفته می شوند که امر استخوانی شدن در آنها به طور کامل انجام نگرفته است . این مناطق امکان تحت فشار قرار گرفتن سر را هنگام تولد به وجود می آورد . پزشکان ملاجها را در تعیین موقعیت سر نوزاد هنگام وضع حمل مفید تشخیص می دهند . گرچه نوزاد هنگام تولد ملاجهای زیادی دارد اما محل قرار گرفتن شش ملاج از این تعداد ثابت هستند

Fontanelle_malaj 2

ملاج یا فونتانل (Fontanelle) به بخشهایی از جمجمه نوزادان گفته می شود که پس از تولد هنوز استخوان کاملاً کلسیفیه نشده است و نرم است.

انسان دو نوع ملاج (فونتانل قدامی یا فرونتال ) و فونتانل خلفی (اکسیپیتال) دارد. فونتانلها در محل درزهای استخوانهای جمجمه قرار دارند و بتدریج بسته میشوند.

درز (Sutures) بین مفاصل جمجمه وجود دارند. در جنینی فضاها بزرگ بوده و امکان حرکت و جا بازکردن را می‌دهد و بعدها به صورت خطی نازک باقی می‌مانند. با بالارفتن سن بافت لیفی باقی‌مانده هم تحلیل رفته استخوانی می‌شود که این فرایند سینوستوز (Synostose) نام دارد.

در حالت طبیعی ، ملاج خلفی باید در حدود دو ماهگی بسته شود . ملاج قدامی بیشتر کودکان تا حدود ۱۴ ماهگی بسته میشود ، اما ممکن است تا دوسالگی هم طول بکشد

Fontanelle_malaj

آیا ملاج سفت نوزاد مشکل زاست؟

هنگام تولد نوزاد دو ملاج یکی در ناحیه قدامی که بسیار نرم بوده و دیگری در ناحیه خلفی پشت سر شیر خوار قابل تشخیص است. نوزادانی که در موعد مقرر متولد می شوند ملاج ناحیه قدامی طی ۹ تا ۱۸ ماه و ملاج ناحیه خلفی تا ۹ ماهگی بسته می شود. ملاح توسط پزشک قابل معاینه است و او می تواند متوجه شود که آیا ملاج باز است یا نه. شما به هیچ وجه با دست زدن به این نواحی از سر نمی تواند تشخیص دهید که ملاج باز است یا بسته. در هر صورت باز هم تاکید می شود که ملاج قدامی از سن ۹ تا ۱۸ ماهگی شروع به بسته شدن می کند و ملاج خلفی تا سن ۹ ماهگی بسته می شود. در برخی موارد بسته شدن زود هنگام استخوان ملاج سر در شیرخوار ناشی از رشد غیر طبیعی سر در یک قطب است٬ در صورت مشاهده این روند والدین باید شیرخوار را به مراکز بهداشتی و درمانی ارجاع دهند. در برخی موارد اختلالات و مشکلات استخوانی همراه با عوامل ژنتیکی در این امر دخالت دارد که برای بررسی بیشتر باید به متخصص مربوطه ارجاع داده شود. بسته شدن زود هنگام استخوان ملاج سر درشیرخوار علائمی بالینی دیگر از قبیل اختلال دید٬ مشکلات چشم٬ نواقص اسکلتی که منجر به چسبندگی دو انگشت همراه با سندرم ژنتیکی می شود را به همراه دارد که در این صورت باید اقدامات درمانی لازم تحت نظر پزشک متخصص برای نوزاد انجام شود.

ملاج کودک کی بسته می شود؟ و عوارض زود بسته شدن استخوان ملاج سر در نوزادان

ملاج قدامی لوزی شکل و اندازه طبیعی آن۱۰+ ۲۰ میلیمتر است و تا سن ۱۸- ۱۲ ماهگی بسته میشود . فونتانل پشتی یا خلفی در پشت سر به اندازه نیم در نیم سانتیمتر دیده میشود و تا حداکثر سن ۴ ماهگی بسته میشود.

ممکن است ملاج نبض داشته باشد و یا هنگام گریه برآمده تر به نظر آید که کاملا طبیعی است .مادر باید بداند اگر ملاج فرورفته / برجسته یا بزرگتر و کوچکتر از حد طبیعی بود به پزشک مراجعه کند.

دیر بسته شدن ملاج‎ها نشانه مسائلی مثل کمبود کلسیم / هیدروسفالی ( تجمع مایع در سر ) و بعضی بیماری‎های مادرزادی است و زود بسته شدن آن نشانه میکروسفالی و عقب ماندگی ذهنی است.

بسته شدن زود هنگام استخوان ملاج سر در نوزادان از مسائل مورد توجه و پر اهمیت علم پزشکی در حوزه مغز و اعصاب است که در برخی موارد نگرانی هایی را برای والدین ایجاد می کند.

سته شدن زود هنگام استخوان ملاج سر درشیرخوار علائمی بالینی دیگراز قبیل اختلال دید، مشکلات چشم، نواقص اسکلتی که منجر به چسبندگی ۲ انگشت همراه با سندرم ژنتیکی می شود را به همراه دارد که در این صورت باید اقدامات درمانی لازم تحت نظر پزشک متخصص برای نوزاد انجام شود.

لزوم درمان جراحی از دو جنبه است : ۱- جنبه زیبائی: برای زیبا و طبیعی تر شدن جمجمه و صورت ۲-جنبه مغزی : اگر مغز تحت فشار باشد باید با جراحی فشار موجود بر مغز کاسته شود و برای رشد آتی مغز ایجاد فضا نمود. در مورد اول انجام جراحی الزام حیاتی ندارد و به تصمیم والدین بستگی دارد ولیکن تاخیر در انجام آن از اثر جراحی می کاهد. در مواردی که مغز تحت فشار باشد، درمان جراحی بطور حتم توصیه می شود و تاخیر در عمل جراحی ممکن است موجب صدمه دائمی مغزی شود.

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

اینفاترینی Infatrini

عوارض infatrini

اینفاترینی غذای کمکی برای کودکان است و یک نوشیدنی کامل و مغذی غنی شده دارای انرژی …