خانه / اخبار پزشکان / منابع نظام سلامت دچار تنگنا شده است/ درخواست از رئیس‌جمهور

منابع نظام سلامت دچار تنگنا شده است/ درخواست از رئیس‌جمهور

عباس کامیابی در هشتمین گردهمایی انجمن پزشکان عمومی ایران اظهار داشت: پزشکان عمومی در چارچوب نظام سلامت حرکت می کنند.
وی با اعلام اینکه طب عمومی مسیری برای پزشک خانواده تلقی می شود، افزود: ما فرصت های متنوعی داریم که تنها با اتحاد و همبستگی پزشکان عمومی حاصل می شود. کامیابی با اشاره به برنامه های مختلفی که در مسیر ارتقای جایگاه پزشکان عمومی کشور در برنامه ششم مورد توجه قرار گرفته است گفت: برنامه ششم پزشکان عمومی از ممنوعیت دو شغله بودن پزشکان در بخش دولتی و خصوصی مستثنی شده اند همچنین موضوع نظام سطح بندی و ارجاع به صورت یک الزام در برنامه ششم دیده شد.
وی از اضافه شدن نرخ حق الزحمه ویزیت پزشک عمومی در بخش خصوصی از ۱.۵ ویزیت به ۳.۵ ویزیت به عنوان یکی دیگر از موفقیت های پزشکان عمومی نام برد و افزود: تشکیل شورای راهبردی طب عمومی کار بزرگی است که حاصل شده است.
رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران با عنوان این مطلب که پزشک عمومی تا کی باید صبر کند تا نظام ارجاع راه بیفتد، گفت: متاسفانه سندی در این راه وجود ندارد و این جای تاسف است. وی با اشاره به وجود ۸۰ هزار پزشک عمومی در سراسر کشور تاکید کرد: این تعداد پزشک عمومی پشتوانه ای برای نظام سلامت کشور تلقی می شود.
کامیابی با اعلام اینکه نظام سلامت در منابع دچار تنش و تنگنا شده است، افزود: نظام سلامت هیچ راهی ندارد جز اینکه از پزشکان عمومی استفاده کند. وی با اعلام اینکه پایه های نظام سلامت سست است در تقویت طب عمومی تاکید کرد و گفت: بارها از وزرای بهداشت و رفاه خواسته ایم به طب عمومی توجه کنند و این بار از ریاست محترم جمهوری درخواست می کنیم فرصت احیای طب عمومی را از دست ندهند.
کامیابی همچنین از شکاف درآمدی به دنبال اجرای طرح تحول سلامت انتقاد کرد و گفت: متاسفانه پزشکان عمومی را استثمار کرده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

حمله به پزشکان

ماجرای ادامه‌دار ضرب و شتم پزشکان

خبرگزاری فارس: شریک بهترین خاطرات زندگیمان هستند، یادت هست؟ وقتی این و پا و آن پا …