خانه / زنان / میومتر هتروژن

میومتر هتروژن

کیست های تخمدان انواع مختلفی دارند

کیست‌های خوش‌خیم معمولا با مصرف قرص ضد بارداری یا گذشتن چند سیکل ماهانه از بین می‌روند اما تومورهای بدخیم باید جراحی و شیمی‌درمانی شوند

کیست‌های بدخیم معمولا چندحفره‌ای  هستند و داخل‌شان جوانه و حتی عروق خونی وجود دارد. همچنین دیواره آنها ضخیم و بافت داخل‌شان هتروژن است؛ یعنی، هم محتویات مایع و هم جامد دارند.

 

دیواره رحم بافتی دولایه دارد. لایه درونی یا پوشاننده را آندومتر می‌‌‌‌‌‌‌‌گویند. لایه بیرونی بافت ماهیچه است که میومتر (بافت عضلانی رحم) نام دارد.

 

آسیت یا مجمع شدن ما یع یا آب اضافی در پشت رحم و قسمت های دیگر به خصوص در زاویه کبدی می تواند نشانه این باشد که سرطان از تخمدان به قسمت های دیگر گسترش پیدا کرده است. این حالت معمولا با افزا یش قطر شکم نیز همراه است. در مراحل پیشرفته این بیماری ، توده تخمدانی بسیار بزرگ می شود و گاه سرطان به روده یا مثانه نیز گسترش پیدا می کند. در این صورت در مثانه و روده حالت جوانه زدن یا رسوب بافت سرطانی مشاهده می شود. گاهی اوقات هم در معاینه زنان ، سفتی یا توده خیلی بزرگ داخل شکم حس می شود. نامنظم شدن قاعدگی نیز می تواند از نشانه های این سرطان باشد اما علامت قطعی آن نیست.

 

‏اگر به سرطان تخمدان مشکوک باشیم با ید آزما یشات تومور مارکر انجام دهیم تا مشخص شود توده خوش خیم است یا بدخیم. اگر ‏انجام معاینات لگنی هر شش ماه یک بار ( چه در سنین جوانی و چه یائسگی ) در شناسایی به موقع سرطان تخمدان کمک کننده است.

‏جواب این آزمایشات مثبت باشد باید به اقدامات تکمیلی از جمله اسکن ، ام آر آی ، سونوگرافی کل شکم، بررسی آ نزیم های کبدی، بررسی غدد لنفاوی اطراف شریان آئورت و شریان های لگنی و … بپردازیم. به این ترتیب می توان فهمید که سرطان در چه مرحله ای است و ا ین که آیا به بافت های اطراف گسترش پیدا کرده است یا خیر.

برای دیدن لیست پزشکان متخصص زنان و زایمان و آدرس و شماره تماس مطب در سرار کشور (تهران ، شیراز ، اصفهان و …) کلیک کنید:

لیست متخصصان زنان و زایمان در ایران

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

درمان cin1

درمان cin1

cin چیست؟ کلمه cin مختصر شده  Cervical intraepithelial neoplasia است و برای تغییرات سرطانی و …