خانه / پزشکی / نقش کهنگی قوانین در قاچاق دارو/ مجلس در پی تنقیح قوانین حوزه دارو

نقش کهنگی قوانین در قاچاق دارو/ مجلس در پی تنقیح قوانین حوزه دارو

محمدنعیم امینی فرد درباره اظهارات مطرح شده مبنی بر اینکه کهنه بودن قوانین به قاچاق دارو دامن زده است، افزود: واقعیت آن است که برخی از قوانین به دلیل گذر زمان ناکارآمد شده بر این اساس ضرورت دارد که تنقیح قوانین صورت گیرد, واقعیت آن است که در دوره‌ای، این قوانین کارآمد بودند اما با توجه به تغییر پایه ارزش پولی کشور عملا جرایم نقدی و تعزیری برای قاچاق دارو کارایی لازم را از دست داده لذا برای تنقیح قوانین باید اقداماتی انجام شود.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: از سویی دیگر لازم است در حوزه دارویی کشور قوانین بازدارنده باشد تا بتوان با همکاری بیشتر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، کنترل و نظارت بر ورود و خروج داروها صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: با توجه به تلاش های صورت گرفته در کمیسیون بهداشت برای تنقیح قوانین در حوزه سلامت قرار شد که معاون پارلمانی وزیر بهداشت به همراه معاونت حقوقی ریاست جمهوری به تنقیح قوانین در حوزه بهداشت و درمان بپردازند و نتیجه آن را به کمیسیون ارایه کنند.

وی با بیان اینکه با قاچاق دارو دیگر کیفیت استانداردی را در این حوزه نخواهیم داشت، گفت: در حمل و نگهداری و توزیع دارو باید ضوابط خاصی رعایت شود این در حالی است که برای رعایت چنین استاندارهایی در داروهای قاچاق هیچ تضمینی وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با مثبت ارزیابی کردن شناسه‌دار کردن کالاهای سلامت محور، گفت: براساس این شناسه می توان به درستی کالاهای قاچاق را شناسایی کرد تا از عرضه آن جلوگیری به عمل آورد.

امینی فرد تاکیدکرد: قاچاق دارو در تمام دنیا بازاری را به خود اختصاص داده است که کشور ما نیز از این قائده مستثنی نیست لذا می‌طلبد این بازار را در کشور محدود کنیم تا بتوانیم کنترل و نظارت دقیق تری بر نحوه عرضه و مصرف داروها در کشور داشته باشیم.

وی یادآور شد: از سویی دیگر مردم نیز طرف دیگر این ماجرا هستند و گاهی به فعالیت بازار توزیع داروی قاچاق دامن می زنند به گونه ای که گاهی مشاهده شده دارویی که پزشک به هر دلیلی از تجویز آن امتناع می کند این بیمار است که مصرانه خواهان مصرف دارو بوده و برای تهیه آن به بازار ناصرخسرو مراجعه می کند این درحالی است که ممکن است از نظر مسئولان حوزه سلامت داروی مدنظر قابلیت عرضه نداشته باشد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: ناگفته نماند که اعضای این کمیسیون بر این نکته تاکید داشتند که در برنامه ششم توسعه لیستی که بر اساس آن عناوین رسمی داروهای قابل عرضه وجود دارند باید از سوی سازمان غذا و دارو به روز شود و بر اساس آن پزشکان نیز مکلف شوند تا صرفا از داروهای مورد تایید استفاده کنند./

منبع: خبرگزاری خانه ملت

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

سکسکه و سکته قلبی

سکسکه های ناگهانی و سکته قلبی

سلامت نیوز: به گفته یک متخصص گوارش، سکسکه می‌تواند یکی از نشانه‌های سکته قلبی باشد. …