خانه / دندانپزشکی / هزار نکته قسمت ۱۰(استرس در دندانپزشکی)

هزار نکته قسمت ۱۰(استرس در دندانپزشکی)

استرس در دندانپزشکی
درصد بالایی از افراد از کارهای دندانپزشکی ترس و واهمه دارند و اگر این ترس باعث عدم مراجعه به دندانپزشک نشود معمولا با رنگ پرید گی- طپش قلب وگاهی لرزش دست و پا وارد مطب دندانپزشکی میشوند.آیا واقعا اینهمه ترس دلیل منطقی دارد؟
عدم شناخت از کارهایی که دندانپزشک توی دهان ما انجام میدهد – دیدن وسایل گوناگون وگاها با ظاهر عجیب و غریب – سروصدای مته دندانپزشکی که بخصوص روی اعصاب کسانی که مشکل روحی نیز داشته باشند واقعا تخریب کننده است هرکدام اگر ترس کوچکی نیز ایجاد کنند رویهمرفته وحشتناک خواهد شد.

ازدیگر علل ترس ‍‍،تجربه شخصی یا تعاریف دیگران از کارهای دندانپزشکی با درد و ناراحتی زیاد میباشد.بسیاری از این تجربه ها به زمانهای قبل برمیگردد که مواد بیحسی مناسب در دسترس نبود و یا در مورد بیمارانی است که انقدر در مراجعه به دندانپزشک تاخیر کردهاند که التهاب و عفونت اجازه بیحسی کامل را نمیدهد و گاها دندانپزشک مجبور است ازتزریق های متعدد ودردناک استفاده کند یا برای لحظاتی برای بیمار با درد شدید کار کند.

اگر به دلایل ترس از دندانپزشکی دقت کافی کرده باشید برای اکثر آنها راه حل مناسبی یافت میشود.مراجعات منظم که توصیه همیشگی دندانپزشکان است میتواند آشنایی بیشتری با محیط و وسایل برای شما ایحاد کند ضمن این که میتوانید قبل از هر کارتوضیح مختصری راجع به وسایل ونحوه کار از دندانپزشکتان بخواهید

مراجعات منظم، بیماریهای لثه و دندان را نیز در مراحل اولیه آشکار میکند وبیمار نه تنها با صرف هزینه کمتر بلکه با دردسر کمتر(بیحسی راحت،زمان کوتاه تر و درمان ساده تر)که مسلما باعث کاهش استرس خواهد شد میتواند درمان گردد.

خوردن داروهای آرامبخش اثرات قابل توجه نداشته کمتر تجویز میشوند ولی مشاوره های رواندرمانی کارایی خوبی دارد وتوصیه میشود.
به بیمارانی که استرس بیش از حد دارند توصیه میشود بجای مخفی کردن استرس مشکل را با دندانپزشک خود مطرح کنند.گاها ترفندهای ساده دندانپزشکان جوابگوی مسایل پیچیده شما خواهد بود.

مطالب مرتبط : مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

نگاه به بخش دهان و دندان به عنوان خدمات لوکس باید از بین برود

وزیر بهداشت گفت: شرکت های بیمه‌ای مسوولیت خود را در زمینه بهداشت و مسایل درمانی دهان و دندان فراموش کرده اند و نگاه به خدمات بهداشت دهان و دندان به عنوان خدمات لوکس و زیبایی باید از بین برود.