خانه / بیماری ها / واکسن hpv

واکسن hpv

بعد از حضور خانمی با نام یاسمن اشکی در برنامه ماه عسل و صحبت های او درباره واکسن hpv و بیماری زگیل تناسلی، انتقاد های زیادی به این صحبت ها و برنامه ماه عسل شد. خیلی ها این صحبت ها را غیرکارشناسانه می دانند و در مورد خانم یاسمن اشکی یا یاسی اشکی نیز تناقضات و سوالاتی مطرح شد. در نتیجه تصمیم گرفتیم مطلبی جامع درباره زگیل تناسلی و واکسن آن با نام واکسن hpv برای شما آماده کنیم.

یاسمن اشکی و احسان علیخانی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی یکی از شایعترین بیماری هایی است که از راه تماس جنسی منتقل می شود، عامل این بیماری ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV ویروسی است که بیش‌تر از همه از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود و از طریق تماس مستقیم پوستی نیز قابل انتقال است و در نتیجه استفاده از کاندوم نیز از انتقال آن جلوگیری نمی کند.

زگیل تناسلی ممکن است به صورت برآمدگی های کوچک و بزرگ روی پوست ناحیه تناسلی و اطراف آن نمایان شوند که این برآمدگی ها میتوانند همرنگ با پوست یا متفاوت با آن باشند. محل زگیل تناسلی در خانم ها می تواند در واین و اطراف آن، نقاط مختلف مهبل ، دهانه رحم ، مقعد و اطراف آن یا حتی ران پا باشد. در آقایان نیز این زگیل های تناسلی روی آلت تناسلی، مقعد و اطراف آن دیده می شوند. در مورارد اندک و نادر ممکن است احتمالا از طریق تماس جنسی دهانی، زگیل تناسلی در دهان و گلوی فرد رشد کند.

زگیل تناسلی ممکن است در ابتدا آنقدر کوچک باشد که با چشم نتواند دیده شود.

زگیل های تناسلی در اغلب موارد بدون درد هستند و ممکن است گاهی باعث ایجاد احساس خارش و سوزش و التهاب گردند.

در برخی موارد که زگیل های تناسلی ملتهب شوند بسته به محلی که دچار زگیل شده این ممکن است در فرد باعث خونریزی در مجاری ادراری و مقعد یا واژن گردد.

آیا همیشه زگیل تناسلی به سرطان تبدیل می شود؟

ویروس های hpv که عامل زگیل تناسلی هستند دارای انواع کم خطر و با خطر بالا هستند که ویروس با خطر بالا می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی، گارداسیل یا Gardasil نام دارد و می تواند از ابتلا به این بیماری و عوارض بعدی آن مانند سرطان جلوگیری کند. با وجود صحبت های ضد و نقیضی که درباره واکسن HPV هست و ویدئوهایی نیز در این باره در اینترنت مشاهده می شوند اما استفاده از آن به همه دختران از سن ۹ تا ۲۶ سال و پسران از سن ۱۲ تا ۲۶ سال توصیه می‌ گردد. همچنین تزریق واکسن زگیل تناسلی جزو توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت است.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با اشاره به برنامه ماه عسل و صحبت های یاسمن اشکی از اظهارات غیرتخصصی در مورد واکسن زگیل تناسلی انتقاد کرده و گفته است: “در حال حاضر این واکسن به میزان کافی به کشور وارد می‌شود و افراد دارای شرایط خاص طبق تشخیص پزشک می توانند آن را تزریق کنند. در عین حال ما هم پیگیر ورود این واکسن به برنامه واکسیناسیون کشوری هستیم اما ابتدا باید واکسن‌هایی را وارد این برنامه کنیم که اولویت بیشتری برای کشور دارند.

 تزریق واکسن HPV در سه مرحله انجام می‌شود و قیمت هر عدد واکسن hpv حدود ۲۶۰ هزار تومان است، این واکسن اکنون برای افراد واجد شرایط در دسترس است و اگر پزشک معالج تشخیص دهد که فردی باید این واکسن را تزریق کند، واکسن در دسترس‌شان است و افراد می‌توانند با هزینه خودشان این واکسن را تزریق کنند. در عین حال هزینه زیاد این واکسن و منابع محدود تامین آن، مقداری برای ورود آن به طرح واکسیناسیون کشور را ایجاد مشکل کرده است. البته تاکید می‌کنم که اولویت ما برای ورود واکسن‌های جدید به برنامه کشوری واکسیناسیون دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک است. بعد از آن باید برای تامین منابع واکسن HPV فکر کنیم.”

درمان زگیل تناسلی

معمولا زگیل تناسلی حداکثر ۱۸ الی ۲۴ ماه بدون اعمال هیچ روش درمانی، به خودی خود محو می‌شوند؛ اما با توجه به مهم بودن و حسایت این بیماری حتما در صورت ابتلا یا مشاهده علایم باید برای معاینه و مشاوره به پزشکان متخصص مراجعه شود.

راه های درمان زگیل تناسلی عبارت است از:

لیزر و در درجه بعد فریز کردن یا منجمد کردن

داروهایی هم مثل پدوفیلین و پدوفیلوکس و ایمیکویمود

 

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

بیماری نقص ایمنی

بیماری نقص ایمنی

بیماری نقص ایمنی به شرایطی گفته می شود که سیستم ایمنی بدن به هر دلیل …