خانه / اخبار پزشکان / وجود ۷۰ مرکز مدیریت دانش بالینی در کشور برای تولید راهنماهای بالینی

وجود ۷۰ مرکز مدیریت دانش بالینی در کشور برای تولید راهنماهای بالینی

دکتر محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت امروز در جلسه ابلاغ رسمی ۲۰۰ راهنما و دستورالعمل بالینی ضمن بیان این مطلب گفت: راهنماهای بالینی ابزاری هستند که شواهد متقن علمی را تبدیل به پیشنهاد عملی می کنند تا مورد استفاده برای ارایه خدمات بهتر درمانی قرار گیرند.

معاون درمان با بیان این که تدوین راهنماهای بالینی در کشورهای توسعه یافته از چندین دهه قبل آغاز شده است، گفت: کشورهای کمتر توسعه یافته براساس نیازها، قوانین ، سیاستها و قوانین خود دستورالعملهای بالینی را بومی کرده اند.

دکتر آقاجانی اجرای راهنماهای بالینی را موجب ارتقای کیفیت خدمات درمانی دانست و گفت: این دستورالعملها باعث کاهش خطاهای پزشکی شده و ایمنی بیمار را افزایش داده و باعث بهبود هزینه اثربخشی در خدمات درمانی می شوند.

معاون درمان ضمن تاکید بر اهمیت بومی‌سازی راهنماهای بالینی در کشور، افزود: در فرآیند بومی سازی راهنماهای بالینی، پژوهشگران و متخصصان بالینی، سیاستگذاران و تامین کنندگان منابع نیز باید همکاری کنند.

دکتر آقاجانی با اشاره به تلاش‌های پراکنده‌ای که از سال‌های گذشته در زمینه تدوین و بومی سازی راهنماهای بالینی صورت گرفته است گفت: اولین تلاش سیستماتیک و نظام مند در این زمینه از سال ۸۹ در وزارت بهداشت شکل گرفت و دفتری با عنوان دفتر ارزیابی فناوری ، تدوین استاندارد و تعرفه سلامت تشکیل و اداره ای به نام ” راهنمای بالینی” ایجاد شد و به دنبال آن مراکز تحقیقاتی که تدوین کننده راهنماهای بالینی بودند شناسایی شدند.

معاون درمان از وجود ۷۰ مرکز مدیریت دانش بالینی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور برای تولید راهنماهای بالینی خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود ۲۰۰ محصول از جمله پروتکل های استاندارد و سیاستهای بالینی و راهنماهای بالینی در این مراکز تولید شده اند.

دکتر آقاجانی در ادامه، تشکیل شورای راهبری راهنماهای بالینی را به عنوان یکی از ابتکارات تاثیرگذار وزیر بهداشت در زمینه راهنماهای بالینی دانست و یادآور شد: راهنماهای بالینی باید بر اساس نیاز کشور یا درخواست دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت تولید شوند و بر اساس منابع ملی و داخلی به طور مرتب مورد بازنگری قرار گیرند .

معاون درمان در پایان افزود: یکی از اقدامات موثر در این زمینه، ابتکار وزیر بهداشت برای تشکیل شورای راهبری راهنماهای بالینی بود که این شورا در حوزه تولید و اجرای دستورالعملهای بالینی کمک کننده خواهد بود.

منبع: وزارت بهداشت

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

حمله به پزشکان

ماجرای ادامه‌دار ضرب و شتم پزشکان

خبرگزاری فارس: شریک بهترین خاطرات زندگیمان هستند، یادت هست؟ وقتی این و پا و آن پا …