خانه / پوست و مو و زیبایی / وقتی بازار لیپوساکشن گرم میشود – بخش اول‎

وقتی بازار لیپوساکشن گرم میشود – بخش اول‎

امروزه شاید توجه به زیبایی و حفظ ظاهر بیش ازهر چیز دیگری مورد توجه قرار می‎گیرد، با پیشرفت چشمگیر علم پزشکی این امر به آسانی قابل دسترس بوده و با انجام جراحی‎های زیبایی متعدد می‎توان به ایده‎آل مورد نظر خود دست یافت. لیپوساکشن یا همان مکش چربی نیز همچون سایر جراحی‎های زیبایی از بازار گرمی برخوردار است.

لیپوساکشن چیست و اولین بار در کدام کشور و چگونه انجام شد؟

همان‎طور که می‎دانید این اصطلاح از دو کلمه لیپو (چربی) و ساکشن (کشیدن با فشار) به دست می‎آید که مجموعاً به معنی خروج چربی‎های اضافی و موضعی زیر جلدی توسط مکش با ایجاد فشار منفی است که از طریق لول‎هایی به نام کاتول انجام می‎شود. این عمل در سال ۱۹۷۷ در فرانسه برای اولین بار انجام شد. بدین صورت که مقداری از چربی‎های اضافی ناحیه پشت بین کتف‎ها (خلف قفسه صدری) کشیده شده و پزشکان متوجه شدند پس از مدتی پوست اضافی این ناحیه جمع شده و نیازی به برداشتن پوست نبود و از آن پس این عمل جراحی بسته گسترش یافت.

به طوری که امروزه یکی از اعمال شایع در جراحی پلاستیک می‎باشد. در همان ابتدا چربی‎ها به صورت اصطلاحاً خشک (Dry) ساکشن می‎شدند که نتیجه عمل چندان مناسب نبود و مقدار زیادی خون از دست می‎رفت و اکثراً نیاز به تزریق خون به بیمار بود و حجم بسیار محدودی را می‎توانستند ساکشن نمایند اما امروزه با تزریق سرم و داروهای مخصوص به داخل نسوج چربی این عمل به آسانی صورت گرفته و نیز میزان دفع خون به مقدار زیاد کاهش یافته و حتی با ساکشن حدود ۶-۴ لیتر چربی نیاز به تزریق خون نمی‎باشد و درد و ناراحتی بیمار پس از عمل به مراتب کمتر می‎باشد.

چه افرادی می‎توانند این نوع جراحی را انجام دهند و بالعکس چه کسانی نمی‎توانند این جراحی را انجام دهند، آیا شرایط سنی و جنسی نیز در کیفیت عمل دخالت دارند؟

لیپو ساکشن در مواردی انجام شده و ارزش دارد که اولاً بیمار خیلی چاق نباشد، و اضافه وزن نداشته یا کمتر از ۱۰-۵ کیلوگرم بیش از حد نرمال باشد. بیمار قبل از عمل می‎تواند وزن خود را به حد نرمال نزدیک نماید. ثانیاً چربی‎ها به صورت موضعی و لکالیزه (در یک قسمت از بدن) در محل‎های خاصی تجمع داشته باشد، که با کشیدن آنها بیمار وضعیت مناسبی پیدا کند.

حال اگر تجمع چربی به شکل منتشر و در تمام بدن باشد این عمل کمکی به انها نمی‎کند و مطمئناً بیمار پس از جراحی هیچگونه رضایتی نخواهد داشت. همچنین در مواردی که پوست بیمار خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده باشد و بعد از خارج نمودن چربی‎ها پوست توانایی جمع شدن را داشته و قوام پوست بتواند به حالت اولیه برگردد و نهایتاً بیمار از سلامت جسمی و روحی مناسبی برخوردار باشد.

اگر بیمار زمینه اختلالات قلبی- ریوی و عروقی داشته باشد و در کل نتواند جراحی و بی‎هوشی را تحمل کند، نمی‎تواند از این نوع عمل استفاده نماید. از لحاظ نسبی نیز از ۱۵ تا ۸۵ سالگی قابل انجام است. ولی در اکثر موارد بین ۵۰-۳۰ سال ا نجام می‎شود که در انتخاب بیمار حتماً مسائل ذکر شده باید رعایت شود. در خصوص جنس نیز باید گفت: با توجه به تفاوت نوع تجمع چربی در مردان و زنان در قسمت‎های مختلف بدن این عمل بیشتر برای خانم‎ها با تجمع چربی موضعی توصیه می‎گردد و در مردها به این عمل کمتر نیاز است مگر در موارد بزرگی سینه‎ها. مردها از انجام این جراحی کمتر سود می‎برند.

مطالب مرتبط :

مقاله اصلی را در اینجا ببینید

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

تعرفه خدمات زیبایی

تعرفه خدمات زیبایی را طبق تعرفه های معمول در ادامه می بینید، گستره خدمات زیبایی …