خانه / پزشکی / پاسخ سخنگوی وزارت بهداشت به یک سؤال: به استناد کدام قانون مانع توزیع روزنامه سپید می‌شوید؟

پاسخ سخنگوی وزارت بهداشت به یک سؤال: به استناد کدام قانون مانع توزیع روزنامه سپید می‌شوید؟

روز گذشته نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در حال‌وهوایی برگزار شد که کاملا متاثر از انتقادات اخیر اقتصاددانان و چهره‌های برجسته جامعه پزشکی کشور از رویه وزارت بهداشت در اجرای طرح تحول سلامت بود. البته برخلاف نشست‌های قبلی، در جلسه این هفته از استقبال رسانه‌ها و حضور پرتعداد خبرنگاران خبری نبود. ناگفته نماند عده‌ای از همین تعداد خبرنگاری که در نشست حاضر بودند هم بعد از جلسه از نوع پاسخگویی و روش برخورد قائم‌مقام و سخنگوی وزارت بهداشت ناراضی بوده و اعتقاد داشتند این نوع ادبیات، متناسب با رویکرد و شعارهای دولت تدبیر و امید نیست.
در بخشی از این نشست، خبرنگار روزنامه سپید سوالی در ارتباط با مبانی قانونی برخورد وزارت بهداشت با برخی رسانه‌ها و به‌خصوص ممانعت از توزیع روزنامه «سپید» در دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان‌های دولتی طرح کرد. اما سخنگوی محترم وزارتخانه به این سوال پاسخ شفافی نداد و صحبت‌های وی درحقیقت تکرار چندین باره صورت مسئله بود. این درحالی است که با دستور کتبی ستاد مرکزی وزارت بهداشت تحت هر شرایطی از ورود روزنامه سپید به داخل دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز بهداشتی درمانی زیرمجموعه آنها، جلوگیری می‌شود و این ممنوعیت تمام اشکال آن اعم از ( پرداخت آبونمان، اشتراک افتخاری و …) شامل می شود.
چندی قبل محمدعلی وکیلی نماینده مجلس شورای اسلامی در هیئت نظارت بر مطبوعات ممانعت وزارت بهداشت از توزیع روزنامه سپید در دانشگاه‌های علوم پزشکی، بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی دولتی را عملی بر خلاف قانون، غیراصلا‌ح‌طلبانه و ناسازگار با گفتمان دکتر روحانی دانست و تصریح کرد: «اگر ما در عصر شفافیت اطلاع‌رسانی به سر می‌بریم، بایداجازه داد که همه دیدگاه خود را عرضه کنند و اگر ما را مورد نقد قرار دادند، پاسخ دهیم. به‌خصوص که روزنامه سپید، یک روزنامه تخصصی و مرجع در حوزه سلامت، تنها روزنامه این حوزه در خاورمیانه و نشریه‌ای منحصر به فرد است. بنابراین طبیعتا وزارت بهداشت باید به عنوان یک فرصت برای نظام سلامت کشور از این تریبون استقبال کند. اینکه جلوی عرضه این روزنامه در خانه خودش گرفته شود، یک کار عجیب است و با هیچ‌کدام از اصول اصلاح‌طلبانه و اعتدالی دولت آقای روحانی سازگار نیست. ضمن اینکه ممانعت از دسترسی جامعه پزشکی کشور به رسانه خودشان، علاوه بر اینکه خلاف قانون است، توهین به شعور جامعه پزشکی کشور به حساب می‌آید. این درست نیست که جامعه پزشکی مجبور شوند حرف‌هایشان را با رسانه‌های غیرتخصصی و عمومی درمیان بگذرانند. خلاصه کلام اینکه این کار با هیچ‌کدام از اصول قانونی، سیاسی و سنت‌های جاری کشور سازگار نیست.»
به‌جهت امانتداری و جلوگیری از سوءبرداشت از صحبت‌های ردوبدل شده، در این بخش سوالات خبرنگار سپید و پاسخ‌های دکتر ایرج حریرچی را عینا نقل می‌کنیم.
توضیح اینکه قائم‌مقام محترم وزارت بهداشت، در برخی موارد بعضی از جملات را نیمه‌کاره بیان کرد که در این موارد از نقطه‌چین استفاده شده است:
سپید: در در وهله اول من به سهم خودم از شما بسیار متشکرم. مواقعی که بین نشست‌های خبری شما فاصله‌ای می‌افتد، حقیقتا به دلیل چیزهایی که خود من از این جلسات یاد گرفته‌ام، دلمان تنگ می‌شود. به همین دلیل به عنوان خبرنگاری که در این حوزه فعال هستم و چیزهای زیادی از شما یاد گرفته‌ام، از شخص شما بسیار متشکرم و دلم نمی‌خواهد که ذائقه شما را تلخ کنم. ولی از آنجا که شما سخنگوی وزارت بهداشت هستید، ناگزیر از پرسیدن هستم:
بیش از ۲ سال است که از توزیع روزنامه سپید در دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌های دولتی جلوگیری می‌شود و اجازه داده نمی‌شود که این روزنامه به‌خصوص در این مراکز توزیع شود. من به دنبال این مقدمه کوتاه، ۳ سوال از شما دارم:
۱- مبانی فکری وزیر محترم بهداشت به عنوان متولی این وزارتخانه در جلوگیری از توزیع مطبوعات چیست؟ یعنی شما که خودتان یک عقبه و تجربه چشمگیر مطبوعاتی دارید، واقعا فکر می‌کنید می‌شود با جلوگیری از توزیع یک روزنامه جلوی «حرف» را گرفت؟ ولو آن حرف، غلط باشد. نگرانی وزارت بهداشت در این خصوص چیست؟
۲- مبانی قانونی این کار چیست؟ بر اساس کدام قانون یا آیین‌نامه جلوی توزیع یک روزنامه آن هم یک روزنامه تخصصی گرفته می‌شود؟ اگر قانونی هست، ما هم بدانیم.
۳- به نظر خود شما اگر از ابتدا با انتقاداتی که از جانب کارشناسان کشور در رسانه‌ها از جمله روزنامه سپید منعکس می‌شد، برخورد قلع‌وقمعی نمی‌شد و از همان ابتدا به آن دسته‌ای از انتقادات که درست بودند و مغرضانه نبودند توجه می‌شد، امروز سرنوشت طرح تحول سلامت به اینجا کشیده می‌شد که تا این حد انتقادات همراه با تخریب در هم تنیده شود و به سمت وزارت بهداشتی بیاید که شاید مسئول همه این اشکلات هم نباشد و مسئول بخشی از آنها باشد و شما دائما در مقام پاسخگویی قرار بگیرید؟
ما هیچ روزنامه‌ای را منع نمی‌کنیم هیچ نشریه‌ای را. منتها روزنامه توزیعش روشی دارد. کدام روزنامه یا مجله کشور می‌گوید من در هم مراجع . . .
کدام دستگاه دولتی می‌گوید من می‌آیم رایگان توزیع می‌کنم و اگر کسی آبونه است و با شما قرارداد دارد در مراکز ما می‌توانید به او روزنامه را بدهید.
سپید: گرفتن یا نگرفتن پول از مشترکین که به خود روزنامه برمی‌گردد.
نه. خیلی فرق می‌کند
سپید: خواهشا این مورد را توضیح دهید و لطفا مستند هم بفرمایید تا بدانیم بر اساس کدام قانون این مطلب را می‌گویید.
حوزه بهداشتی درمانی یک محلی است که می‌تواند محل کسب آگهی باشد. خیلی مشخص است. با توزیع رایگان در بیمارستان‌های دولتی و مراکز . . . . . .
چرا یک نشریه که می‌تواند تلگرام داشته باشد، اینترنت داشته باشد،‌ چرا در عصری که همه دارند نشریات مکتوب را کاهش می‌دهند، اصرار دارد که چاپ کند و به رایگان توزیع کند؟
سپید: این سیاستگذاری روزنامه است.
بله من متوجهم که سیاستگذاری روزنامه است. اما چرا این برخلاف روند در هیچ حوزه دیگری این کار انجام نمی‌شود که یک افرادی یک نشریه‌ای را منتشر کنند مثلا در مدارس کشور در ادارات کشور در بیمارستان‌های کشور به رایگان توزیع کنند.
سپید: البته اگر شما خبر ندارید، دلیلی بر این نیست که چنین روزنامه‌هایی وجود نداشته باشند. به عنوان مثال در حوزه‌های تخصصی دیگر مثل حوزه گردشگری هم نشریاتی هستند که به صورت رایگان در مراکز دولتی و خصوصی مرتبط توزیع می‌شود.
بله. خب اینها به چه هدفی این کار را انجام می‌دهند؟
سپید: هدف آنها به خودشان مربوط است.
بله. من هم همین را دارم توضیح می‌دهم. بالاخره ما کمتر آدم‌هایی می‌شناسیم که حاضر باشند نشریاتشان را در سراسر کشور توزیع کنند و نخواهند خودشان را اداره کنند. ما این رانت را به هیچ‌کس نمی‌دهیم. خیلی مشخص. اگر نشریه‌ای مجاز باشد که بدون آبونمان در بیمارستان‌های دولتی مراکز بهداشتی درمانی توزیع بشود، یک پتانسیل استفاده آگهی دارد. حالا ممکن است این استفاده آگهی مستقیم باشد و ممکن است مستقیم نباشد. ممکن است در صفحه درج کند یا ممکن است من نمی‌گویم روزنامه سپید . . . .
بالاخره روزنامه سپید با تعداد تیراژی که دارد، مخاطبش معلوم است اهمیتش هم معلوم است. اصلا من راجع به یک روزنامه صحبت نمی‌کنم. من می‌گویم ما این پتانسیل را به کسی نمی‌دهیم به صورت انحصاری که بیاید . . .
جمعش را هم ما تصمیم می‌گیریم که اگر ما به همه بگوییم که ما یک سری روزنامه‌هایی را اجازه می‌دهیم و شما بیایید . . . .
ما الان یک سری روزنامه‌هایی که رایگان می‌آید در سیستم . . .
شما یک جمع بکنید در کنگره‌ها من خواهش می‌کنم ضمن احترام به همه نشریات از جمله سپید بروید توزیع رایگان را در انتهای کنگره‌ها نتیجه‌اش را ببینید. یکی از مشکلات تالار رازی ما جمع‌آوری نسخه‌های روزنامه‌های مختلف است. روزنامه، هفته‌نامه یا نشریه‌ای که بالاخره یا آگهی چاپ کرده و یا بالاخره مرا در صفحه‌اش بزند، ممکن است که از من نفع مستقیم داشته باشد یا غیرمستقیم. ما این را حاضر نیستیم.
سپید: آقای دکتر! سوال مشخص من درمورد روزنامه سپید است و واقعا هنوز جوابم را نگرفته‌ام.
ما سپید را بر اساس اهمیتش . . . کسی نمی‌تواند بیاید اینجا مثلا یک نشریه‌ محلی در آبادان بگوید من مشخصا می‌خواهم درباره آبادان صحبت کنم. تصمیم‌گیری وزارت بهداشت، کلی است.
سپید: یعنی شما روزنامه تخصصی سپید را با یک روزنامه به گفته شما محلی در آبادان مقایسه می‌کنید؟
ببین. من به اندازه شما بلدم که باید چکار کنیم.
سپید: من دقیقا به یاد دوران آقای احمدی‌نژاد افتادم.
صدایت را بلند نکن. صدایتان را بلند نکنید.
سپید: این چه برخوردی است؟ ما داریم صحبت می‌کنیم. صدایت را بلند نکن یعنی چه؟
شما اجازه نداری صدای مرا قطع کنی. هروقت من اجازه دادم، می‌توانی صحبت کنی.
سپید: من صحبت شما را قطع نمی‌کنم و عذرخواهی می‌کنم.
خواهش می‌کنم. چون ببینید شما دوستان من هستید و حتی شاگردان من حساب می‌شوید. مخصوصا شماها. یعنی سپید را که معلوم است کی کار کرده.
سپید: شما این موارد را به تک‌تک بچه‌ها تکرار کردید. در همین چند دقیقه شما به چند نفر از ما تاکید کردید که من استاد هستم، اینها را درس می‌دهم، سه نسل بعد از من باید اینها را برای شما بگویند و . . . .
به چند نفر این را گفتم؟
سپید: در همین چند دقیقه به دو سه نفر گفتید . . . . . . . . (این قسمت به دلیل اسم آوردن از برخی همکاران تلخیص شد)
فرمایشتان تمام شد؟ من خیلی مشخص می‌گویم. من درمورد نشریه‌ای به اسم سپید آدرس نمی‌دهم. سیاست وزارت بهداشت و بخشنامه‌اش این است که به دلیل رانت‌های تبلیغاتی و سیاست‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم که وجود دارد، وزارت بهداشت در هیچ دوره‌ای اجازه توزیع رایگان را نمی‌دهد. اگر هر کسی چون پتانسیل آگهی مستقیم و غیر مستقیم دارد. هر نشریه‌ای در فضای آزاد مطبوعاتی می‌تواند افراد را آبونمان کند، آدرس شخصی افراد را بگیرد و به صندوق پستی افراد بفرستد. نه اینکه مثلا فله‌ای کسی بیاید . . .
کما اینکه درمورد بعضی از این نشریات این‌طوری بود دیگر. ۵۰ تا اتاق عمل فلان، ۳۰ تا درمانگاه فلان، ۵۰ تا پاویون فلان یا تمام اساتید را اسامیشان را بنویسد و برای همه بدهد. برای هیچ نشریه‌ای هم فرقی نمی‌کند. انتقاداتی هم که دوستان می‌کنند، ما آن انتقادات را معتقدیم پرتوجه‌ترین وزیر به فضای رسانه‌ای وزیر بهداشت و درمان است در دوره‌های مختلف . . .
شما مصاحبه‌های وزیر بهداشت و درمان را با وزرای فعلی و وزرای سابق مصاحبه (مقایسه) کنید. وزارت بهداشت است که سخنگو گذاشته و هر هفته خودش را در معرض سوال قرار می‌دهد. تاحالا کسی بوده که به من زنگ بزند و ما جواب نداده باشیم؟ اگر به مستدل بودن حرف‌های خودمان معتقد نبودیم که این کار را نمی‌کردیم. خلاصه‌اش این است که به هیچ‌ نشریه‌ای سیاست فعلی وزارت بهداشت نیست چون بیمارستان و شبکه ما محل تقاضای القایی است و اصلا تبلیغ دارو غیر از برای پزشک ممنوعیت‌های خاص خودش را دارد. سوال سوم شما چه بود؟
سپید: اگر شما به همان ۲ سوال اول پاسخ بدهید من ممنون می‌شوم. چون هنوز جواب نگرفته‌ام. سوال من این بود که بر اساس کدام ماده قانونی از توزیع روزنامه سپید جلوگیری می‌کنید که پاسخ ندادید. و اینکه آیا شما معتقدید که اگر ما همین الان یک دور در وزارتخانه بزنیم، همه روزنامه‌هایی که در اینجا وجود دارند، پولی هستند و افراد آبونمان پرداخت کرده‌اند؟
ما به هیچ نشریه‌ای اجازه توزیع رایگان در وزارت بهداشت و بیمارستان‌ها تا به‌حال نداده‌ایم.
سپید: این را با قاطعیت می‌گویید؟
بله؟
سپید: این را با قاطعیت می‌گویید؟
بله
سپید: متشکرم.
البته ممکن است در یک مقاطعی خود سپید بدون اینکه کسب اجازه از وزارت بهداشت کرده باشد، جلوی این محل کارت‌زنی به تعداد زیاد می‌گذاشت. ممکن است آن موقع یکی بگوید که آقا چرا این کار را کرده‌اید؟ بدون مجوز ما بوده. ما نشریاتی که توزیع می‌شود، توزیع رایگان به این شکل به هیچ‌کس نمی‌دهیم.
شعیب شاه‌زمانی

منبع: سپید آنلاین

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

سکسکه و سکته قلبی

سکسکه های ناگهانی و سکته قلبی

سلامت نیوز: به گفته یک متخصص گوارش، سکسکه می‌تواند یکی از نشانه‌های سکته قلبی باشد. …