خانه / داروها / پنتافیل

پنتافیل

قرص پنتافیل با نام اصلی پنتوکسی فیلین (Pentoxifylline) برای درمان بیماری عروق محیطی مصرف می‌شود.این دارو سبب افزایش جریان خون به بافتهای ایسکمیک میشود و اکسیژن رسانی به بافتها را در بیماران مبتلا به بیماری عروق محیطی بهبود میدهد.درلنگیدن متناوب ناشی از انسداد عروق پا ، آنمی سیکل سل و ناباروری مردان تجویز میشود .این دارو همچنین فشار اکسیژن را در کورتکس مغز و مایع مغزی نخاعی افزایش میدهد لذا در اختلالات عروقی مغز بکار میرود

پنتافیل یا پنتوکسی فیلین حرکت اسپرم را بهبود می بخشد

تداخلات دارویی پنتافیل

پنتوکسی فیلین می تواند اثر داروهای ضد فشار خون را تشدید کند. دوزهای بالای آن می تواند فعالیت انسولین را افزایش دهد و باعث ایجاد هیپوگلیسمی در افراد دیابتی گردد. نباید پنتوکسی فیلین را با Ketorolac تجویز نمود چرا که خطر خونریزی و افزایش زمان پروترومبین وجود دارد. همچنین در استفاده همزمان با meloxicam افزایش خطر خونریزی مشاهده شده است. این دارو همچنین می تواند باعث افزایش سطوح سرمی تئوفیلین گردد.

 

تداخل دارویی پنتافیل

عوارض جانبی
اعصاب مرکزی: سردرد، سرگیجه.
قلبی ـ ‌عروقی: آنژین، درد قفسه سینه.
دستگاه گوارش: سوء هاضمه، تهوع، ‌استفراغ، گاز معده، نفخ.
مسمومیت و درمان
تظاهرات بالینی: برافروختگی، کمی فشار خون، تشنجات، خواب آلودگی، از دست دادن هوشیاری، ‌تب، ‌آشفتگی.

 

عوارض جانبی پنتافیل

این دارو می تواند منجر به حالت تهوع، اختلالات گوارشی، سرگیجه و سردرد شود. همچنین ممکن است گر گرفتگی، آنژین، طپش قلب، آریتمی های قلبی و واکنش های افزایش حساسیت رخ دهند. ندرتاً حوادث خونریزی به ویژه در ارتباط با وجود عوامل خطر خونریزی رخ داده است.
مصرف بیش از حد این دارو می تواند باعث ایجاد تب، ضعف، گر گرفتگی، افت فشار خون، خواب آلودگی، اضطراب و صرع شود.

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

ایزوترت

ایزوترت

ایزوترت یا  Isotret همان راکوتان است و قبل از هر چیز لازم است عوارض آن …