خانه / پزشکی / چرا به “باستان شناسان” پزشکان تاریخ می‌گویند؟

چرا به “باستان شناسان” پزشکان تاریخ می‌گویند؟

یک مسئول پژوهشگاه میراث فرهنگی دلیل اینکه باستان شناسان را پزشکان تاریخ می‌نماند تشریح کرد.

 عبدالکریم شادمهر- باستان شناسان را پزشکان تاریخی این مرز و بوم دانست و اظهار داشت: همواره باید نگاهی به گذشته داشته باشیم چرا که ریشه‌های درخت زندگی در گذشته و شاخ و برگش در آینده است.

وی با اشاره به حضور گروه‌های باستان شناسی دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، شهید بهشتی و هنر اصفهان در همایش گفت: با سایر دانشگاه ها هم در حال مکاتبه هستیم.

دبیر شورای سیاست گذاری “نخستین همایش ملی مابرد روش‌های آماری در پژوهش های باستان شناسی ” با اشاره به ۵ محور اصلی همایش گفت: این محورها از اندیشه ورود علم آمار در مطالعات باستان شناسی تا مراحل آخر که روش های آماری براساس نوع فعالیت های باستان شناسی است، تهیه شده است.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه در روز دوم همایش گفت: همایش برای افرادی که در کارگاه شرکت می‌کنند رایگان است.

شادمهر با اشاره به بررسی ۳۰ مقاله ارسال شده به دبیرخانه همایش گفت: کسانی که در رشته آمار هستند و علاقمندند در حوزه فرهنگی تحقیق کنند می توانند با مراجعه به سایت پژوهشگاه و پر کردن فرم، حیطه تخصصی کار خود را مشخص کنند.

معاون اداری، مالی و توسعه مدیریت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: اگر پژوهشگران و دانشجویان میراث فرهنگی اطلاعاتی دارند نیز می‌توانند با طرح سوال، ساختار اطلاعات خود را به ما ارائه  تا به آنها کارشناس آمار معرفی شود و بتوانندمقاله خود را به همایش ارائه کنند.

در حوزه علم باستان شناسی ۳۰ سال از جهان عقب هستیم

به گزارش میراث فرهنگی – سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی نیز در پیش همایش “نخستین همایش ملی کاربرد روش‌های آماری در پژوهش‌های باستان شناسی ایران”، ورود جدی تر و موثرتر آمار به حوزه باستان شناسی را فرصتی مغتنم برای به یادآوردن عطش علم دانست و گفت: رشته باستان شناسی با سایر رشته‌ها در ارتباط است و از سایر تخصص‌ها برای غنی تر شدن یافته‌های باستان شناسی بهره گرفته می‌شود.

بهشتی با تاکید بر این نکته که در علم ۳۰ سال از جهان عقب هستیم، گفت: یکی از علل این عقب افتادگی در همه حوزه‌ها از جمله باستان شناسی فراموش کردن عطش کسب علم است.

وی افزود: اگرچه ممکن است ما در حوزه‌های مختلف علمی و صنعتی در حوزه تئوری و آکادمیک تا حدودی به روز باشیم اما فاصله ما در حوزه کاربردی و عملی با تجربه جهانی مشهود است.

بهشتی در ادامه سخنانش نیاز به علم را به نیاز بدن به آب تشبیه کرد و گفت: زمانی که بدن ما به آب نیاز دارد احساس تشنگی می‌کنیم و همین تشنگی باعث می‌شود ما آب بنوشیم و نه تنها نیازمان به آب برطرف می‌شود بلکه از نوشیدن آب هم لذت می‌بریم.

وی اظهار داشت: متاسفانه ما در مورد علم عطش لازم را نداریم و بیشتر به صورت منفعل از سایر کشورها پیروی می‌کنیم در حالیکه عطش کسب علم باعث می‌شود خودمان ابتکار عمل داشته باشیم و به صورت فعال در مسیر توسعه علم گام برداریم.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تصریح کرد: اگر علم آمار به شکل موثر و جدی تر وارد باستان شناسی شود، فرصتی فراهم می‌آورد تا ما تشنگی علم را به یاد آوریم.

وی افزود: زمانی که تازه ارتودنسی وارد ایران شده بود سال‌ها طول کشید تا مردم متوجه شدند ارتودنسی چیست و در چه زمانی باید برای ارتودنسی به پزشک مراجعه کنند امیدوارم این اتفاق برای آمار در باستانشناسی نیفتد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

سکسکه و سکته قلبی

سکسکه های ناگهانی و سکته قلبی

سلامت نیوز: به گفته یک متخصص گوارش، سکسکه می‌تواند یکی از نشانه‌های سکته قلبی باشد. …