خانه / بیماری ها / ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی (بزرگی سینه در مردان)

بزرگی سینه در مردان که در علم پزشکی به آن ژنیکوماستی (Gynecomastia) گفته می شود، بزرگی و تورم بافت سینه در جنس مذکر است که به علت عدم تعادل هورمونی های استروژن و تستسترون اتفاق می افتد. ژنیکوماستی ممکن است در هر دو سینه مشاهده شود یا آنکه فقط یکی از سینه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

معمولا پسرانی که به دوران بلوغ می رسند به دلیل تغییرات هورمونی دچار این مشکل می شوند. البته عدم تعادل سطح هورمون ها در افراد بزرگ سال هم ممکن است نتایج مشابه را به دنبال داشته باشد. به غیر از عدم تعادل هورمون ها، دلایل دیگری هم هستند که می توانند چنین نتیجه ای داشته باشند.

به طور کلی باید گفت که بزرگی سینه در مردان مشکل جدی و خطرناکی محسوب نمی شود، هر چند که این به معنی نیست که کنار آمدن با آن ساده و راحت است! افرادی که دچار این مشکل می شوند معمولا در ناحیه سینه احساس درد می کنند و در موقعیت های مختلف ممکن است خجالت زده شوند.

 

علائم و نشانه های این اختلال

علائم و نشانه های بزرگی سینه در مردان شامل تورم و بزرگی بافت سینه و همچنین حساسیت و ایجاد درد این ناحیه است.

بزرگی سینه در مردان (ژنیکوماستی)

مراجعه به پزشک

در صورتی که تورم و بزرگی سینه، درد در ناحیه سینه، حساسیت و مهم تر از همه خروج ترشحات از یک یا هر دو سینه را مشاهده کردید، باید به دکتر مراجعه کنید.

 

تشخیص بیماری

بزرگی سینه در مردان (ژنیکوماستی)

وقتی به پزشک مراجعه می کنید، در مورد سوابق خانوادگی، دارو هایی که مصرف می کنید و بیماری های دیگری که ممکن است داشته باشید سوال می کند. همچنین احتمالا پزشک به دقت و با مراقبت، بافت سینه که متورم شده است، اعضای شکمی و همچنین آلت تناسلی را بررسی می کند.

به علاوه آزمایش هایی هم برای تشخیص بهتر وضعیت بیماری انجام می شود که شامل آزمایش خون و ماموگرافی است. آزمایش های بعدی بستگی به نتایج این آزمایش های اولیه دارد. در صورت نیاز به آزمایشات بیشتر، سی تی اسکن، ام آر آی، تست فراصوت بیضوی و بیوپسی بافت ها انجام می شود.

 

بیماری هایی که باعث علائم مشابه می شوند

 

یکی از مهم ترین کارهایی که پزشک انجام می دهد این است که مطمئن شود مشکل شما واقعا بزرگی سینه مردانه است و بیماری دیگری در کار نیست. بیماری های دیگر که ممکن است علائم مشابه داشته باشند شامل این موارد هستند:

بافت چربی در پستان (لیپوماستی) : برخی از مردان و پسران در سینه بافت های متشکل از چربی دارند که مشابه بزرگی سینه مردانه می شود. این مورد ژنیکوماستی کاذب یا لیپوماستی نامیده می شود و با ژنیکوماستی واقعی فرق دارد

سرطان پستان: ایجاد این نوع سرطان در مردان بسیار نادر است. اگر یکی از سینه ها بزرگ شده باشد یا بافت سفت و غده مانند در سینه یافت شود، ممکن است مشکل سرطان پستان باشد

آماس یا ورم سینه: وقتی این مشکل بروز پیدا می کند که بافت های سینه دچار عفونت شوند.

 

درمان ژنیکوماستی

بزرگی سینه در مردان (ژنیکوماستی)

در بیشتر مواقع مشکل ژنیکوماستی به مرور زمان و بدون انجام درمان خاصی از بین می رود. ولی اگر ژنیکوماستی به دلیل مشکلاتی مثل کم کاری غدد جنسی، سوء تغذیه یا سیروز (التهاب شدید کبد cirrhosis) اتفاق افتاده باشد، ژنیکوماستی با درمان مشکل اصلی برطرف می شود.

گاهی اوقات هم ممکن است در حال مصرف دارو هایی باشید که ژنیکوماستی به عنوان عوارض جانبی آن به وجود آمده باشد. در این صورت احتمالا مصرف دارو باید متوقف شود و داروی دیگری جایگزین آن گردد.

افراد نوجوان و بالغ که دچار بزرگی سینه مردانه هستند ولی هیچ گونه نشانه ای از عوامل اصلی ایجاد کننده ژنیکوماستی ندارند، لازم است به صورت دوره ای مورد معاینه قرار بگیرند. یعنی اگر بزرگی سینه بهبود پیدا نکرد مثلا هر سه تا شش ماه یک بار معاینه انجام شود.

دارو هایی که برای درمان سرطان و دیگر بیماری ها استفاده می شوند مثل تاموکسیفن (tamoxifen)، رالوکسیفن (raloxifene) و بازدارنده آروماتاز (آریمیدکس Arimidex)، برای این افراد تجویز شود. اگر چه خود این دارو ها از نظر سازمان غذا و دارو تایید شده هستند ولی مصرف آن ها و تاثیر آن ها در بهبودی بزرگی سینه به طور قطعی ثابت نشده است.

اگر با وجود درمان هایی که صورت گرفته است، همچنان مشکل بزرگی بافت سینه پا بر جا مانده است، ممکن است انجام جراحی لازم باشد. جراحی معمولا به دو صورت لیپوساکشن (یعنی برداشتن بافت های چربی بدون دست زدن به بافت های سینه و غدد و …) و تخلیه پستان انجام می شود. در روش تخلیه پستان تمام بافت های داخل سینه از جمله غدد برداشته می شوند. این نوع جراحی معمولا به صورت آندوسکپی انجام می شود یعنی یک برش کوچک ایجاد می شود و از طریق آن برش تجهیزات مخصوص به داخل فرستاده شده و جراحی انجام می شود. این روش نسبت به روش معمول کمتر تهاجمی است و طول دوره بازیابی آن بسیار کوتاه تر است.

 

درباره ی داکتاپ

همچنین ببینید

درماتیت پری اورال

درماتیت یک بیماری پوستی است که به درماتیت سبورئیک و درماتیت آتوپیک (اگزما) تقسیم می‌شود. …